Dawno temu w telewizji. Kamil Bałuk w #opartenafaktach
12 Grudnia 2023, 18:00 (Wtorek)
Zupełnie przypadkiem wyszedł nam na koniec roku milenialski minicykl w #opartenafaktach! 📺
12 grudnia zapraszamy na spotkanie z Kamilem Bałukiem, autorem książki "Dawno temu w telewizji" oraz podcastu w Newonce o tym samym tytule.
Pamiętacie ten dreszcz emocji towarzyszący wyciu syren w czołówce "997"? Intymne, czasem nie z tego świata, wieczorne rozmowy "Na każdy temat"? Orzeźwiający i świeży, kręcony przez młodzież "Rower Błażeja"? Miodowe lata, czyli legendarny polski sitcom, który popularnością przebił amerykański oryginał, a nagrane podczas kolejnych odcinków wybuchy śmiechu telewizja wykorzystuje do dzisiaj? Perypetie rodziny Mostowiaków, Świat według Kiepskich, "Randkę w ciemno", "Piratów", "Idola"…? W latach 90. telewizja była odkryciem, objawieniem, oknem na świat, a jej najjaśniej świecące gwiazdy kojarzymy do dzisiaj wszyscy.
Autor w dziesięciu rozmowach o tym, co działo się "dawno temu w telewizji", przypomina stojących w świetle reflektorów ówczesnych bohaterów zbiorowej wyobraźni i jej kreatorów, ukrytych zazwyczaj przed publicznością i pokazuje kulisy telewizji od podszewki.
Spotkanie poprowadzi Katarzyna Czajka-Kominiarczuk!
-
12 grudnia, godz. 18:00, MOCAK Cafe (ul. Lipowa 4)
Uwaga, liczba miejsc jest ograniczona! Bardzo prosimy o pobranie bezpłatnych wejściówek. Jeśli pobraliście bilet, a wiecie, że nie dacie rady przybyć - napiszcie do nas na Facebooku lub na adres [email protected]
-
Kamil Bałuk - reporter, podcaster, autor książek, wykładowca, szkoleniowiec, ojciec dwójki intensywnych dzieci, ostatnio entuzjasta generative AI i prompt engineeringu.
Autor wydanej w czterech językach książki reporterskiej Wszystkie dzieci Louisa (2017), współautor bestsellerowej biografii Wodecki. Tak mi wyszło (2018) oraz zbioru wywiadów Dawno temu w telewizji (2023). Kończy książkę reporterską o współczesnej Holandii (niestety kończy ją już ósmy rok). Publikował m.in. w "Dużym Formacie", "Przekroju", "Wysokich Obcasach" i "Magazynie Książki". Za reportaże i wywiady nominowany do Nagrody "Newsweeka" im. T. Torańskiej. Laureat piątej edycji Konkursu Stypendialnego im. R. Kapuścińskiego. Twórca podcastów Dawno temu w telewizji w newonce.radio, Disney100, Bałuk gada o latach 90. i Dobra prasa (z Bartoszem Zalewskim). Współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie i wykłada w Polskiej Szkole Reportażu, a wcześniej w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr. i na Uniwersytecie Dzieci.
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk - z wykształcenia historyczka i socjolożka. Przez trzynaście lat pracowała w dziale dokumentacji Tygodnika Polityka. Od 2009 roku prowadzi bloga Zwierz Popkulturalny, jednego z najpopularniejszych w Polsce blogów poświęconych kulturze popularnej. Od ponad siedmiu lat udziela się na polskiej scenie podcastowej. Wraz z Pawłem Opydo prowadzi podcast ZVZ, poświęcony sprawom kulturowym i społecznym, z Magdaleną Adamus nagrywa Czytu Czytu poświęcone książkom, a z Patrycją Muchą podcast Wtem, piosenka o filmowych musicalach. Samodzielnie prowadzi też poświęcony kulturze podcast Jeszcze słowo.
Autorka książek popularyzujących wiedzę na temat kultury popularnej: Oskary. Sekrety Największej nagrody filmowej (wydawnictwo W.A.B), Zwierzenia popkulturalne (wydawnictwo Genius Creation), Seriale. Do następnego odcinka (Wydawnictwo W.A.B.). Wyrocznia w temacie Oscarów.
Miejsce
Lipowa 4, Kraków