Spotkanie online: Dialogi z przyszłością. Jak będą wyglądały miasta przyszłości? Rozmowa na przykładzie scenariuszy dla Gdyni
27 Stycznia 2022, 18:00 (Czwartek)
To już kolejne spotkanie z cyklu Dialogi z przyszłością. W tym roku nasi goście postarają się odpowiedzieć na pytanie Jak będą wyglądały miasta przyszłości?, na podstawie scenariuszy opracowanych dla Gdyni i opublikowanego niedawno raportu przygotowanego przez studio foresightowe Busola Trends we współpracy z UrbanLab Gdynia.
Poszukiwanie różnych wizji przyszłości Gdyni w perspektywie 20 - 30 lat to nie wróżenie z fusów, ale praca na konkretnych metodologiach, które zostaną przybliżone podczas spotkania. Czym jest foresight, spekulacja i prognozowanie trendów? Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy tymi pojęciami? Po co w ogóle opracowuje się scenariusze przyszłości miast? Jakie są czynniki zmian? Na te wszystkie pytania odpowiedzi będą poszukiwać goście nadchodzącego spotkania.
Podczas rozmowy Jak będą wyglądały miasta przyszłości?, chociaż pojawią się także przykłady innych polskich miast, to właśnie Gdynia będzie stanowić punkt odniesienia. Podsumowane zostaną 4 scenariusze przyszłości. Spróbujemy dowiedzieć się, na ile mogą one funkcjonować równolegle oraz, jak plasują się na tle globalnego rozwoju wydarzeń, a także na ile wpływa na nie lokalna rzeczywistość.
Rozmowę o kierunkach rozwoju i zmianach, które kształtują przestrzeń miejską poprowadzi Agnieszka Polkowska - projektantka spekulatywna, badaczka i strateżka ze studia TRENDSPOT oraz Touching Points. Gośćmi wydarzenia będą natomiast: Karolina Thakker - współtwórczyni wspomnianego raportu, multidyscyplinarna projektantka specjalizująca się w metodologii futures thinking oraz dr hab. Andrzej Kucner - filozof i wykładowca kierunku Analiza i kreowanie trendów na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie
Raport Gdynia 2050. Cztery scenariusze przyszłości został sporządzony w ramach realizacji zadania Adaptacja Koncepcji UrbanLab w Gdyni realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności.
kiedy? 27 stycznia 2022, godz. 18:00
gdzie? online
wydarzenie bezpłatne
moderatorka: Agnieszka Polkowska
goście: Karolina Thakker, dr hab. Andrzej Kucner
organizatorzy: Gdynia, PPNT Gdynia, Centrum Designu
partnerzy: UrbanLab Gdynia, TRENDSPOT
patroni medialni: Radio Gdańsk, Linia, Magazyn Prestiż
Agnieszka Polkowska - doktor w dyscyplinie sztuk projektowych. Projektantka spekulatywna, badaczka i strateżka. Właścicielka studia TRENDSPOT oraz Touching Points. Adiunkt na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie prowadzi pracownie dizajnu spekulatywnego i subwersywnego. Realizuje projekty badawcze i wdrożeniowe. Współpracuje z takimi instytucjami jak Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Łódź Design Festival oraz markami, w tym m.in. Samsung, MTV, Play, Vogue Polska, Ceramika Paradyż, Cosentino, Desa Unicum, Biżuteria YES, eobuwie.pl, Decathlon, Abriga, Local Heroes. Konsultantka holenderskiego think tanku MARE Amsterdam. Członkini rady ekspertów plebiscytu must have na Łódź Design Festival.
Karolina Thakker - multidyscyplinarna projektanka specjalizująca się w metodologii futures thinking, z wykształceniem w zakresie inżynierii projektowania przemysłowego, współzałożycielka studia foresightowego Busola Trends. Obecnie mieszka w Holandii, gdzie zajmuje się organizacją wydarzeń i warsztatów z foresight'u oraz dizajnu spekulatywnego w ramach lokalnego oddziału Speculative Futures w Rotterdamie.
dr hab. Andrzej Kucner - nauczyciel akademicki, współtwórca kierunku studiów Analiza i kreowanie trendów na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, projektant usług, analityk trendów, moderator procesów projektowych, autor publikacji poświęconych praktycznemu wykorzystaniu analizy trendów i myślenia projektowego.