Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie | 11 - 12 września 2021

11 Września 2021, 19:00 (Sobota) - 12 Września 2021, 19:00 (Niedziela)

Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
  Muzyka Domu Utraconego | Sobota, 11 września 2021
Wyprzedane 40,00 zł Wyprzedane
  Muzyka Nowej Synagogi | Niedziela, 12 września 2021
Wyprzedane 40,00 zł Wyprzedane
  Pakiet biletów na 2 dni (25% zniżki) | Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie | 11-12 września 2021
Wyprzedane 60,00 zł WyprzedaneW ramach tegorocznych Dniach Muzyki Żydowskiej w Szczecinie ponownie zapraszamy na dwa koncerty w gościnnych murach Muzeum Narodowego w Szczecinie. 

Czwarta edycja Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie odbędzie się pod znakiem bardzo międzynarodowych programów. Kulturę żydowską potraktujemy jako pretekst do pokazania wielu tradycji i stylistyk. W końcu to właśnie jest znak rozpoznawczy Szczecina nie tylko obecnie, ale i w historii. Mieliśmy w niej okres słowiański, pomorski, szwedzki, francuski, niemiecki… Kultura zawsze powstawała u nas w wielu nurtach, a na ich pograniczu powstawały najlepsze pomysły.


Uprzejmie informujemy, że zgodnie z obostrzeniami sanitarnymi w koncercie na dziedzińcu Muzeum może wziąć udział tylko 20 osób. Limit ten nie dotyczy osób zaszczepionych. Przed wejściem na salę będą proszeni Państwo o podpisanie stosownego oświadczenia dotyczącego tej kwestii.


MUZYKA DOMU UTRACONEGO

Sobota, 11 września 2021, 19:00

Dziedziniec Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 27

Ania Karpowicz - flet

Marek Bracha - fortepian

Na pewno wielokrotnie słuchając muzyki żydowskiej odczuwali Państwo pewnego rodzaju smutek lub nostalgię. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że odbieramy ją przez pryzmat tragicznych wydarzeń ubiegłego wieku. Jednak nie jest do końca tak, że cała emocjonalność tej muzyki naznaczona jest przez straszliwy los społeczności żydowskich podczas ostatniej wojny.

Tęsknota za domem utraconym - to motyw w sztuce wywodzący się już ze starożytności. Jego symboliczny początek to Psalm 137, który zaczyna się od słów Nad rzekami Babilonu - tam myśmy siedzieli i płakali, kiedyśmy wspominali Syjon. Na topolach tamtej krainy zawiesiliśmy nasze harfy. Opisane są w nim emocje towarzyszące Żydom podczas wygnania babilońskiego w VI w. p. n. e.

Kolejne epoki i wieki przynosiły utraty domów kolejnych pokoleń tego narodu. Wędrówki - a w wielu przypadkach długie tułaczki - zaczęły być z czasem ich atrybutem. Również śledząc życiorysy muzyków i kompozytorów można dojść do przekonania, że częste - wymuszone lub dobrowolne - zmiany miejsca zamieszkania łączą ich życiorysy i twórczość. Temat koncertu szczególnie w Szczecinie skłania nas do refleksji. Tak wielu z nas również wspomina domy utracone, a stare budynki i kamienice także pamiętają swoich dawnych mieszkańców.

Utwory na flet i fortepian Erwina Schulhoffa, Mieczysława Wajnberga i Aarona Coplanda wykona dla nas duet: Anna Karpowicz - laureatka Paszportu Polityki 2020 w kategorii Muzyka Poważna oraz Marek Bracha - jeden z najbardziej wszechstronnych pianistów swojego pokolenia.


MUZYKA NOWEJ SYNAGOGI: ABRAHAM LICHTENSTEIN

Niedziela, 12 września 2021, 19:00

Dziedziniec Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 27

Isidoro Abramowicz - kantor

Jakub Stefek - organy

Chór Dziecięcy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego DON DIRI DON

Dariusz Dyczewski - dyrygent


W programie: Adam Porębski - "Shire Bet Haknesset" Pięć pieśni synagogalnych opartych na melodiach Abrahama Lichtensteina (prawykonanie)


(…) jego nauczyciel Felix Schmidet powiedział o nim, że nigdy w życiu nie słyszał głosu o takiej rozpiętości i melodyjności, jaką posiadał Lichtenstein. Mówi się też, że słynny szczeciński kompozytor ballad Carl Löwe często słuchał w starej synagodze śpiewów tego utalentowanego kantora.

Takie wspomnienie zanotował Jacob Peiser w swojej "Historii Gminy Żydowskiej w Szczecinie". Abraham Lichtenstein (1806-1880) był najsłynniejszym i najbardziej cenionym kantorem, jaki kiedykolwiek służył w szczecińskiej synagodze, a miało to miejsce w latach 1833-1847. Zarówno Carl Löwe, jak i inny słynny kompozytor tamtego okresu - Louis Lewandowski - również pozostawili zapiski jego o niezwykłym głosie. Z każdą nutą, którą śpiewał pan Lichtenstein, zachwyt publiczności wzrastał i aż po "Weszameru" [Będą zachowywać szabat] lud prawie nie odważył się oddychać.

W innym miejscu zanotowano, iż Lichtenstein był artystą niezwykłym. Posiadał wielką wiedzę, pozwalającą mu przekształcać stare, ozdobne śpiewy synagogalne w uduchowione melodie. Potężna ekspresja w śpiewie, żywiołowy i serdeczny temperament i szczerość uczuć słyszalna w muzyce miała przyciągać w każdy szabat do szczecińskiej synagogi nawet osoby innych wyznań. Czy i dzisiaj będziemy w stanie przywołać to, co działo się w sercach słuchających go osób?

Udało nam się pozyskać kilka zachowanych rękopisów pieśni, które skomponował i wykonywał Abraham Lichtenstein. O opracowanie pięciu utworów poprosiliśmy kompozytora Adama Porębskiego z Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Melodie Lichtensteina zyskały akompaniament organowy i partie chóralne. Do wspólnego prawykonania zaprosiliśmy Chór Dziecięcy ZUT DON DIRI DON pod dyrekcją Dariusza Dyczewskiego. W ten sposób, po blisko dwóch wiekach do Szczecina powróci muzyka jego najsłynniejszego kantora!


ORGANIZATOR: Fundacja SPOT.ON.ART

PARTNER: Abraham Geiger Kolleg w Poczdamie

WSPÓŁORGANIZATOR: Muzeum Narodowe w Szczecinie

WYDARZENIE WSPÓŁFINANSUJE: Miasto Szczecin

PROJEKT WSPARŁA FINANSOWO: Fundacja Współpracy Polsko - Niemieckiej

PARTNER STRATEGICZNY: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście

Zobacz również:

koncerty wydarzenia Szczecin