Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie | 10 - 11 września 2022

10 Września 2022, 19:30 (Sobota) - 11 Września 2022, 19:30 (Niedziela)

Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
  Pakiet biletów na 2 dni (25% zniżki) | Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie | 10-11 września 2022
już niedostępne 60,00 zł -
  Pamiętam Lejbuszewo | | Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie | Sobota, 10 września 2022
Wyprzedane 40,00 zł Wyprzedane
  Muzyka Nowej Synagogi: Jakub Weiss | Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie | Niedziela, 11 września 2022
Wyprzedane 40,00 zł Wyprzedane


Po raz piąty zapraszamy na Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie! We dwa wrześniowe wieczory spotkamy się ponownie w Muzeum Narodowym w Szczecinie nie tylko po to, aby posłuchać niesamowitych dźwięków, ale także przywrócić zapomniane wspomnienia. Pamięć to niesamowita wartość, która warunkuje nasze człowieczeństwo, bez względu na wyznawaną religię czy przynależność do kręgu kulturowego. Zachowujemy przyjemne momenty z naszego życia, pielęgnujemy obrazy związane z bliskimi nam osobami, przypominamy sobie miejsca, w których byliśmy szczęśliwi. W synagogach i kościołach na całym świecie wznoszone są wezwania "Pamiętaj, Boże…", jako błaganie o szczególną troskę i opiekę.

Z drugiej strony staramy się zapomnieć o wszystkim co złe. Oddajemy niechciane przedmioty, usuwamy bolesne kontakty, staramy się porzucić myśli, które nie dają nam szczęścia. Wymazanie z pamięci - damnatio memoriae - od tysięcy lat pozostaje straszliwą karą, ale i bolesnym procesem.Kto ma pamięć, ten cierpi - zanotował Cyceron. Tegoroczne koncerty w ramach Dni Muzyki Żydowskiej będą okazją do zastanowienia się nad pamięcią. Ile jest rzeczy, które chcemy pamiętać? Ile rzeczy straciliśmy przez niepamięć? Jak wspomnienia kształtują to, kim jesteśmy - jako jednostki, grupy czy społeczeństwo? Jak my ostaniemy zapamiętani? 

Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie to koncerty organizowane od 2018 roku. W programach prezentujemy muzykę etniczną, klasyczną i synagogalną, jaka rozbrzmiewała w naszym mieście w minionych czasach, jak również wykonujemy nowe dzieła inspirowane przeszłością. Wspólnym mianownikiem muzyki, wykonawców i słuchaczy są uniwersalne doświadczenia, znane każdemu z nas. Dzięki nim co roku spotykamy się we wspaniałym gronie osób, które czują i myślą tak samo.


PAMIĘTAM LEJBUSZEWO
Sobota, 10 września 2022, 19:30

Dziedziniec Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 27

Zespół The Klezmafon w składzie:

Maciej Strycharczyk - klarnet 

Krzysztof Baranowski - akordeon

Spacerując po ulicach Szczecina oraz czytając publikacje na temat pamięci zastanawiamy się wielokrotnie nad fenomenem miasta, którego historia wymuszała wielokrotne zmiany w świadomości jego mieszkańców. Co pamiętaliby szczecińscy żydowscy instrumentaliści sprzed stu lat? Bez wątpienia bruk i kamienice Niebuszewa, szerokie arterie centrum miasta, tętniący życiem wielu kultur port i ogromne statki, na pokładzie których można było dostać się w każdy zakątek świata. Echa tych wspomnień wciąż brzmią w muzyce granej w Szczecinie - w tajemniczy sposób nastrój muzyki klezmerskiej łączy się z miastem, jakie znamy dzisiaj. A jak wiele my sami pamiętamy z historii teraźniejszości?


MUZYKA NOWEJ SYNAGOGI: JAKUB WEISS
Niedziela, 11 września 2022, 19:30

Dziedziniec Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 27

Isidoro Abramowicz - kantor

Jakub Stefek - organy

Chór Kameralny Akademii Sztuki w Szczecinie

Barbara Halec - dyrygent

W kolejnej odsłonie projektu Muzyka Nowej Synagogi przygotowaliśmy dla Państwa psalmy i hymny Jakuba Weissa warszawskiego kantora z XIX wieku. Jego wydane w dwóch zbiorach utwory cieszyły się dużą popularnością w synagogach w całej Europie. To jedyne opracowania na które natrafiliśmy z podpisanymi tekstami w językach hebrajskim, polskim i niemieckim. Niebawem wydana zostanie nasza płyta, stanowiąca pierwsze ich nagranie w historii. Jakub Weiss bardzo chciał, aby wszyscy sięgający "w domu i synagodze" po jego utwory przypominali sobie nie tylko o pięknie żydowskiej muzyki synagogalnej, ale o wartościach takich, jak pokój, braterstwo i wzajemne zrozumienie. Jak zapisał w przedmowie: "Idźcie zatem moje skromne dzieła, które zostałyście ukazane mojej własnej duszy ze świętej Inspiracji w natchnione godziny. Dostarczcie tego, co unosi i uszlachetnia duszę mocą tego, co niewidzialne i wieczne."


ORGANIZATOR: Fundacja SPOT.ON.ART

WSPÓŁORGANIZATOR: Muzeum Narodowe w Szczecinie

WYDARZENIE WSPÓŁFINANSUJE: Miasto Szczecin

PARTNER STRATEGICZNY: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście

Zobacz również:

koncerty wydarzenia Szczecin