To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  O obowiązku zapewniania dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami. Zacznijmy od podstaw!
Wyprzedane Brak wolnych miejsc

Kwestie związane z zapewnieniem dostępności dotyczą nie tylko publicznych instytucji, ale również organizacji pozarządowych w realizowanych przez nie zadaniach. Wynika to z art. 6 ustawy z dnia 19 lipca 2019 roku o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.  Instytucje udzielające dotacji, coraz częściej wymagają od organizacji, realizacji zdań publicznych zgodnie z zapisami ustawy. Przygotuj się do wymagań przepisów, poznaj obowiązki prawne oraz praktyczne rozwiązania związane z zapewnieniem dostępności w wymiarze architektonicznym oraz informacyjno-komunikacyjnym.

Program szkolenia:

1. Kim są osoby ze szczególnymi potrzebami?
2. Minimalne wymagania służące zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
3. Jak zapewnić dostępność przy realizacji projektów? Praktyczne rozwiązania.
4. Czym jest dostęp alternatywny i kiedy z niego korzystamy?

Prowadzący:

Hanna Pasterny - magister filologii romańskiej, absolwentka studiów podyplomowych poradnictwo psychologiczne i interwencja kryzysowa. Ukończyła kurs otwarty dialog i rozwój sieci społecznych w sytuacji kryzysu psychicznego. Pracuje jako konsultantka ds. osób niepełnosprawnych w Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS w Rybniku. Współpracuje z Fundacją Credo, z którą zrealizowała m.in. projekt na rzecz zdrowia psychicznego, międzynarodowy o asystowaniu osobom z dysfunkcją wzroku i opracowała rekomendacje dla wymiaru sprawiedliwości. Uczestniczyła jako ekspert w projekcie "Wdrożenie konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych - wspólna sprawa. Prowadzi szkolenia o komunikacji z osobami z niepełnosprawnościami dla pracodawców, lekarzy, duchownych, policjantów, pracowników urzędów administracji. Autorka książek, artykułów dotyczących niepełnosprawności i opracowania "Osoby z niepełnosprawnościami a wymiar sprawiedliwości. Rekomendacje dla policji, straży miejskiej, prokuratury, sądu i organizacji pozarządowych". Otrzymała wyróżnienia "Człowiek bez barier", Lady D i Nagrodę Rzecznika Praw Obywatelskich im. Macieja Lisa. W roku 2017 jej sylwetka została przedstawiona w publikacji "Lista mocy" prezentującej stu najbardziej wpływowych niepełnosprawnych Polaków.

Bożena Wiesiołek - dyplomowany coach z kilkuletnim doświadczeniem jako trener pracy w projektach współfinansowanych ze środków UE. Współautorka Monitoringu Dostępności Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego (2023), koordynatorka projektu miejskiego "Punkt doradczo-informacyjny dla osób z niepełnosprawnościami i ich otoczenia w Rybniku" (2020).

Adresaci szkolenia:
przedstawiciele organizacji pozarządowych

Kontakt do organizatora:
e-mail: [email protected], tel. 729 846 611

***
Szkolenie "O obowiązku zapewniania dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami. Zacznijmy od podstaw!"
data: 13 grudnia 2023 r. | godz.: 16:30-19:00
miejsce: Szarlota LAB w Rydułtowach, ul. Ofiar Terroru 56a
prowadzenie: Hanna Pasterny, Bożena Wiesiołek


Projekt "W cieniu Szarloty - jak wydobyć potencjał miasta Rydułtowy" finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 realizowany jest w ramach programu "Rozwój Lokalny".

Zobacz również:

szkolenia wydarzenia Rydułtowy