Druk 3d - jak zacząć "tworzyć" własne projekty

12 Października 2020, 16:30-21:30 (Poniedziałek)

Instytut Kultury Miejskiej, Gdańsk Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Normalny
Wyprzedane Brak wolnych miejsc

Dlaczego?

Druk 3d coraz bardziej wkracza w każdy niemal obszar życia codziennego. Od tworzenia przedmiotów użytkowych przez wyroby medyczne po przemysł kosmiczny. Chcielibyśmy podczas planowanych warsztatów wprowadzić uczestników w świat modelowania oraz drukowania przedmiotów na drukarce 3d przy użyciu technologii FDM (nakładania kolejnych warstw roztopionego filamentu).

Chcielibyśmy podczas warsztatów zaprezentować uczestnikom i uczestniczkom jak można wykorzystać tą metodę w życiu codziennym (np. naprawa sprzętu przez wydrukowanie uszkodzonego elementu) lub jako dziedzinę sztuki (projektowanie figurek czy rzeźb).

Podczas zajęć zaprojektujemy oraz wydrukujemy autorską podstawkę pod telefon dostosowaną do potrzeb każdego z uczestników, którą uczestnik warsztatu będzie mógł zabrać ze sobą po zakończonym szkoleniu.

Uczestnicy i uczestniczki warsztatu zyskają praktyczną wiedzę z zakresu projektowania oraz druku 3d wystarczającą do rozpoczęcia samodzielnej pracy.

Co?

Celem warsztatu jest wprowadzenie do modelowania 3d oraz podstaw druku 3d z użyciem popularnych urządzeń dostępnych na rynku.

Planujemy zaprezentować następujące tematy:

1.Wprowadzenie do modelowania 3d

2.Opis oraz podstawowe szkolenie z obsługi programu do modelowania 3d Fusion360

3.Stworzenie własnego modelu 3d przedmiotu użytkowego - podstawka pod telefon komórkowy z możliwością zamontowania bezpośrednio na ładowarce

4.Przygotowanie modelu oraz eksport do właściwego formatu pliku

5.Opis oraz podstawowe szkolenie z programu Cura-slicer do tworzenia plików używanych przez większość drukarek 3d (g-code)

6.Przygotowanie pliku z modelem do wydrukowania na drukarce 3d

7.Drukowanie modeli zaprojektowanych przez uczestników

8.Wprowadzenie do druku 3d z opisem urządzeń dostępnych na warsztatach (opis metod druku oraz typów urządzeń, sposobów konserwacji oraz zastosowanych rozwiązań technologicznych)

Jak?

Prowadzone zajęcia zdecydowaliśmy się podzielić na bloki tematyczne.

Planujemy użyć ogólnie dostępnego oprogramowania (wymóg jego zainstalowania na własnym laptopie przed warsztatami):

Fusion 360 - posiada darmową licencję dla hobbystów (https://www.autodesk.com/campaigns/fusion-360-for-hobbyists)

Cura - program do generowania plików g-code z modeli 3d (na przykład plików stl) - darmowe oprogramowanie (https://ultimaker.com/software/ultimaker-cura)

Podczas warsztatów chcemy zaprezentować różne modele drukarek wraz z ich zaletami i wadami:

    • Prusa i3 mk3s MMU2 - najnowszy model jednej z najpopularniejszych drukarek 3d na rynku
    • Ender 3 pro - najpopularniejszy model budżetowej drukarki.
    • klon drukarki Prusa i3 mk2 - drukarka zbudowana samodzielnie
    • zortax m200 (https://zortrax.com/pl/3d-printers/m200/)

Warsztaty prowadzone będą przez dwóch trenerów, którzy będą również pomagać w razie problemów.

Wymagany jest własny laptop oraz myszka.

Dla kogo?

To wydarzenie adresowane jest do osób, które nie posiadają doświadczenia w modelowaniu oraz drukowaniu 3d. Zapraszamy wszystkie osoby

Ile?

Wydarzenie jest darmowe i organizowane jest dla grupy 10 osób.

Kto?

Mirosław Pałysiewicz - do niedawna członek HackerSpace Trójmiasto (www.hs3.pl), gdzie zajmował się budową i utrzymaniem drukarek 3D. Obecnie działa w nieformalnej grupie "Cumy" (https://www.facebook.com/cumy.stocznia), gdzie współtworzy warsztat otwarty na terenie Stoczni Cesarskiej. Realizuje projekty oparte o przedmioty wykonane przy pomocy druku 3D. Chętnie dzieli się wiedzą. Jest fanem nowych technologii oraz gadżetów elektronicznych, które mogą być użyte w życiu codziennym. Posiada doświadczenie w prowadzeniu szkoleń z zakresu druku 3d oraz narzędzi i procesów w IT. Zawodowo od 14 lat związany z tematyką zapewniania jakości w rożnych obszarach IT.

Jacek Herman - artysta z wykształcenia, generalista z przeszło 13 letnim stażem, ekspert w teksturowaniu złożonych obiektów 3D na potrzeby filmów i gier, twórca niezliczonych assetów, przedmiotów użytkowych i dziwnych, święcących i piszczących gizm.

Zobacz również:

szkolenia wydarzenia Gdańsk