Kielecki Park Technologiczny zaprasza 7 lutego do udziału w webinarze z okazji przypadającego Dnia Bezpiecznego Internetu.
W trakcie spotkania online o bezpieczeństwie w sieci, hejcie, jego konsekwencjach, odpowiedzialności opowiedzą psycholog Marta Szydłowska oraz młodszy aspirant Małgorzata Pędzik z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.
Godz. 11:00 - Jak żyć w sieci, nie tracąc poczucia kontroli i wpływu na swoje funkcjonowanie?
Żyjemy w dobie rewolucji technologicznej, która z jednej strony poprawia jakość naszego życia, ale z drugiej stanowi zagrożenie. Internet umożliwia nam bycie w stałym kontakcie z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi, nawet tymi w najdalszych zakątkach świata. Pozwala być tu i teraz, dzielić się ważnymi chwilami z życia bądź "zwykłymi" momentami. Jak jednak zachować w tym wszystkim umiar, aby ciągle spływające powiadomienia nie zaburzały naszego życia i nie przejmowały kontroli nad nim?
Prowadzenie: Marta Szydłowska - psycholożka, psychoterapeutka, superwizorka, wykładowczyni na Uniwersytecie SWPS. A prywatnie z pokorą, odwagą i nieustającą ciekawością przygląda się zachowaniom zwierząt, ucząc się od nich uważnej komunikacji bez słów.
Godz. 12:00 - Cyberprzemoc oraz odpowiedzialność prawna nieletnich
Zajęcia mają na celu przybliżenie młodzieży zasad, które uchronią ich przed niewłaściwym zachowaniem się w sieci, w której jesteśmy narażeni na coraz więcej niebezpieczeństw. W trakcie webinaru uczestnicy dowiedzą się, czym jest cyberprzemoc, w jaki sposób możemy się przed nią chronić i jakich zasad należy przestrzegać, aby nie stać się ofiarą przestępstwa lub jego sprawcą. Podczas spotkania prowadząca wytłumaczy, jaką formę może przybrać przemoc rówieśnicza oraz gdzie szukać pomocy.
Prowadzenie: Małgorzata Pędzik - młodszy aspirant w Wydziale Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, aktualnie zajmuję się profilaktyką społeczną
Udział w webinarach jest bezpłatny, ale obowiązuje wcześniejsza rejestracja przez EVENEA. Linki do spotkania zostaną przesłane w dniu poprzedzającym webinar na adres mailowy, z którego przyszło zgłoszenie.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) jest obchodzony już od 2004 r. i został ustanowiony przez Komisję Europejską. Wydarzenie ma na celu organizację przedsięwzięć, zmierzających do bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci i młodzież, a także uświadamianie rodziców, nauczycieli w zakresie bezpieczeństwa w sieci, a także promowanie świadomego korzystania z Internetu w oparciu o jego pozytywne aspekty.
W Polsce od 2005 r. przedsięwzięcie organizuje Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), tworzone przez państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.