Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Rejestracja
18 Października 2024, 14:00

Zapraszamy serdecznie na specjalistyczne szkolenie "Możliwość międzynarodowej ekspansji oraz rozwoju polskich firm w oparciu o zamówienia organizacji międzynarodowych", które odbędzie się 18 października 2024 roku w godzinach 14:00-16:30 w ramach Dni Przedsiębiorczości Poznań podczas wydarzenia "Finanse dla biznesu". Szkolenie jest bezpłatne dla wszystkich uczestników i ma na celu przedstawienie szans rozwoju polskich firm poprzez pozyskiwanie zamówień od organizacji międzynarodowych. Będzie możliwość skorzystania z nieodpłatnych indywidualnych konsultacji z ekspertami, omówienia sposobu zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez udział w zamówienie publicznych.

Dołącz do grona firm z sektora MŚP, które z roku na rok realizują coraz więcej kontraktów zawieranych w ramach międzynarodowych zamówień. Zapisz się na szkolenie, aby przekonać się, że jest to możliwe i jakie kroki należy wykonać!

Program szkolenia:

  • 14:00-14:10 - Otwarcie szkolenia
  • 14:10-15:30 - Zamówienia Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz Banku Światowego - Prelegent: mec. Paweł Sendrowski | Kancelaria prawna WGP
  • 15:30-16:00 - Umowy organizacji międzynarodowych (ONZ, NATO) - Prelegent: mec. Jędrzej Lutomski | Kancelaria prawna WGP
  • 16:00-16:30 - Podsumowanie i otwarta dyskusja

Zakres zagadnień:

  • Jak skutecznie pozyskiwać zamówienia Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz Banku Światowego?
  • Jak pozyskiwać zamówienia związane z odbudową i bieżącą pomocą Ukrainie?
  • Gdzie i jak szukać informacji o zamówieniach międzynarodowych?
  • Na co zwrócić uwagę, zawierając umowy z organizacjami międzynarodowymi?
  • Zrównoważone zamówienia - co to jest i dlaczego warto śledzić, jak organizowane są w ONZ.
  • Jakie korzyści daje współpraca z organizacjami międzynarodowym?

Organizatorzy: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Wielkopolska Grupa Prawnicza, Wielkopolski Fundusz Rozwoju

Wśród polskich przedsiębiorców coraz większą ciekawość i popularność budzą zamówienia organizacji międzynarodowych. Co roku organizacje międzynarodowe udzielają zamówień o wartości kilkudziesięciu miliardów dolarów. Wśród organizacji z jednej strony najbardziej rozpoznawalnych, ale jednocześnie z największym budżetem można wyróżnić: instytucje działające w ramach systemu Organizacji Narodów Zjednoczonych (z budżetem na poziomie ok. 25 mld dolarów), Grupa Banku Światowego (z budżetem ok. 21 mld dolarów), czy NATO (z budżetem na poziomie ok. 5 mld dolarów). Pamiętajmy jednak, że obecnie na świecie funkcjonuje kilka tysięcy różnych organizacji międzynarodowych, które niewątpliwe stanowią ciekawą grupę jednostek zamawiających.

Na całym świecie zamówienia organizacji międzynarodowych cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, a wielu przedsiębiorców z instytucji międzynarodowych uczyniło stałych partnerów biznesowych. Jednak w Polsce przez lata ten rynek wydawał się być zamknięty i niedostępny dla polskich przedsiębiorców. Przykładowo, jeszcze w 2021 roku (podobnie zresztą jak w poprzednich latach) polskie firmy na rynku zamówień Organizacji Narodów Zjednoczonych łącznie pozyskały 4,86 mln dolarów. W tym samym czasie firmy ukraińskie pozyskały 213,91 mln dolarów, firmy rumuńskie 107,29 mln dolarów, czeskie 14,38 mln dolarów, a firmy litewskie 13,19 mln dolarów. Warto jednocześnie wspomnieć, że w 2021 roku instytucje działające w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych na zamówienia publiczne łącznie wydały 29,6 miliardów dolarów, co oznacza, że udział polskich firm wynosił 0,1%. Na szczęście dane za 2022 i 2023 rok są dużo bardziej optymistyczne - polskie firmy zaczynają "uczyć się" tego rynku i możliwości z tym związanych.

Dlaczego zatem warto zainteresować się tematyką zamówień organizacji międzynarodowych?

Powodów jest naprawdę wiele, ale warto pochylić się nad tymi najważniejszymi.

W pierwszej kolejności wskazać należy, że w związku z wojną w Ukrainie wiele organizacji międzynarodowych, w tym instytucje działające w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych czy Grupy Banku Światowego są niezwykle aktywne i od samego początku tej wojny oferują wsparcie oraz pomoc humanitarną dla mieszkańców Ukrainy oraz instytucji ukraińskich. Przykładowo, od lutego 2022 roku Bank Światowy zmobilizował ponad 41 mld dolarów w ramach finansowania awaryjnego, z czego 33 mld dolarów zostało wydatkowane (dane na styczeń 2024 roku). Siłą rzeczy, z racji dużego zaangażowania polskich instytucji publicznych, jak również postawy całego społeczeństwa, czy też z racji położenia geograficznego polski biznes może stać się wiodącym graczem na rynku ukraińskim.

Ponadto, w związku z wojną w Ukrainie swoje przedstawicielstwa, bazy logistyczne, magazyny otworzyły różne instytucje, głównie działające w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych takie jak: Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci, Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji, czy Światowa Organizacji Zdrowia. Dzięki takiemu zaangażowaniu różnych instytucji bezsprzecznie może na tym zyskać polski biznes.

Z pewnością to na co zwracają firmy mające doświadczenia z organizacjami międzynarodowymi (nie tylko polskie), to bardzo biznesowe podejście tych organizacji i instytucji do współpracy z przedsiębiorcami. Organizacje międzynarodowe nie boją się budować wieloletnich, długofalowych relacji z przedsiębiorcami, którzy sprawdzili się przy realizacji zamówień. Nadto, jednym z najczęściej pojawiających się aspektów współpracy z organizacjami międzynarodowymi jest kwestia wizerunku, zwiększenia prestiżu firmy oraz wpływu tych zamówień na pozyskanie znacznie większych i ciekawszych kontraktów.

Nie możemy również zapominać o aspekcie finansowym. Niewątpliwie współpraca z organizacjami międzynarodowymi się opłaca - instytucje działające w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych, Grupa Banku Światowego, NATO i inne wiodące organizacje międzynarodowe to jest stabilny i wypłacalny partner biznesowy. Z pewnością dużą wartością współpracy z organizacjami międzynarodowymi są zwolnienia podatkowe. Oczywiście ten aspekt podatkowy jest dość skomplikowany i zróżnicowany w zależności od organizacji, jednak co do zasady możemy w tym wypadku mówić o dużych korzyściach dla przedsiębiorców.

SZKOLENIE POPROWADZĄ:

Paweł Sendrowski

Radca prawny, wspólnik zarządzający w Wielkopolskiej Grupie Prawniczej Maźwa, Sendrowski i Wspólnicy sp.k. Specjalizuje się w kilku dziedzinach prawa: zamówienia publiczne (w tym zamówienia organizacji międzynarodowych), dyscyplina finansów publicznych, prawidłowe wydatkowanie środków z Unii Europejskiej, proces inwestycyjny, jak również wdrażanie strategii zrównoważonego rozwoju. Angażuje się w proces odbudowy Ukrainy przy wykorzystaniu środków pochodzących z organizacji międzynarodowych.

Z ramienia m.in.: Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Banku Gospodarstwa Krajowego, Narodowego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadził kontrolę postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, finansowanych ze środków zewnętrznych.

Jest autorem komentarzy: "Zamówienia tego samego rodzaju. Prawidłowe szacowanie wartości zamówienia" oraz "Procedury wydatkowania środków unijnych w perspektywie finansowej na lata 2014-2020". Jest również autorem wielu publikacji z zakresu: zagranicznych zamówień, zielonych oraz zrównoważonych zamówień oraz zasad udzielania zamówień o wartości poniżej 130.000,00 zł netto (m.in. dla Wolters Kluwer).

Prowadzi liczne szkolenie m.in. z zakresu: prawa zamówień publicznych, zamówień organizacji międzynarodowych, zrównoważonego rozwoju (w tym zakresie współpracuje z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, Polską Agencją Inwestycji i Handlu, Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, Wielkopolskim Funduszem Rozwoju oraz Wolters Kluwer).

Jędrzej Lutomski

Radca prawny.

Członek działu procesowego. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończył aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu.

Na co dzień zajmuje się doradztwem jak i reprezentowaniem klientów w postępowaniach sądowych związanych z inwestycjami realizowanymi w ramach prawa zamówień publicznych, oraz dofinansowań w ramach funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Autor publikacji z zakresu prawa zamówień publicznych i zamówień organizacji międzynarodowych oraz prowadzący szkolenia z tego zakresu ze szczególnym uwzględnieniem zamówień NATO.

Ponadto zapewnia klientom wsparcie prawne przy procesie inwestycyjnym oraz w ramach bieżącej działalności gospodarczej klientów, w tym w zagadnieniach z zakresu prawa cywilnego, prawa zamówień publicznych, prawa budowlanego, a także prawa handlowego i spraw korporacyjnych.

Zapraszamy!

*Sala jest przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Zobacz również:

szkolenia wydarzenia Poznań