Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe PWr - prof. Eske Willersev
9 Kwietnia 2025, 15:00

Dlaczego badamy starożytne genomy? Co to jest DNA środowiskowe? Na czym polega degradacja DNA? 

Gościem kolejnego Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego Politechniki Wrocławskiej będzie prof. Eske Willerslev - duński genetyk ewolucyjny. Na jego wykład "What can we learn from ancient genomics?" zapraszamy w środę, 9 kwietnia, do auli PWr (Wybrzeże Wyspiańskiego 27, bud. A-1). Początek o godzinie 13.15. 

Współorganizatorem wydarzenia jest wrocławski oddział Academia Europaea.

Profesor Eske Willersev w swoich badaniach zajmuje się starożytnym DNA, degradacją DNA oraz DNA środowiskowym. Jest profesorem na Uniwersytecie w Kopenhadze, gdzie kieruje Centrum Starożytnej Genomiki Środowiskowej (CAEG), współpracuje także z Katedrą Genetyki na Uniwersytecie w Cambridge i z niemieckim Uniwersytetem w Bremie. Ten ceniony naukowiec koncentruje się na wykorzystaniu starożytnej genomiki środowiskowej do lepszego zrozumienia procesów ekologicznych i ewolucyjnych. Jego zespół jako pierwszy na świecie przeanalizował starożytny ludzki genom. Nadzorowane przez niego badania dotyczą m.in. wykorzystania DNA środowiskowego do opracowania upraw odpornych na zmiany klimatu i zrównoważonych agroekosystemów.

Prof. Willersev angażuje się w popularyzację wiedzy o genomice, jest autorem wielu publikacji naukowych i produkcji filmowych. Należy do Amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk, Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej (EMBO) oraz Królewskiej Duńskiej Akademii Nauk i Literatury, a także Duńskiego Klubu Odkrywców. - Pierwszy starożytny genom ludzki opublikowaliśmy w 2010 roku. Od tego czasu opublikowano już tysiące takich genomów, a ich badania fundamentalnie zmieniły nasze spojrzenie na historię ludzkości - mówi prof. Willersev. - Dziś wiemy, że populacje ludzkie od zawsze migrowały na ogromne odległości i mieszały się, odkąd nasi przodkowie opuścili Afrykę około 90-60 tysięcy lat temu. Wiemy również, że współczesny rozkład populacji ludzkich na świecie w dużej mierze wynika z wydarzeń, które miały miejsce stosunkowo niedawno - w ciągu ostatnich kilku tysięcy lat. W związku z tym wiele ludzkich adaptacji genetycznych pierwotnie powstało w środowiskach odmiennych od tych, w których występują obecnie. 

Podczas wykładu duński naukowiec będzie omawiał historię ludzkości na podstawie badań starożytnej genomiki - od Eurazji po Ameryki i Australię.

Zobacz również:

inne wydarzenia Wrocław