To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Bezpłatna wejściówka
Wyprzedane Brak wolnych miejsc

Już 16 marca w Sali Mehofferowskiej odbędzie się pierwsza debata z cyklu "Mamy czas. Jubileuszowe spotkania w Wydawnictwie Literackim". W rozmowie pod hasłem "Głód teraźniejszości" udział wezmą Dorota Masłowska, Martín Caparrós i Marcin Napiórkowski. Dyskusję poprowadzi dr Katarzyna Kasia.

O debacie "Głód teraźniejszości"

Czym jest teraźniejszość bez przyszłości? Z czego zbudowana jest teraźniejszość jeśli nie ma w niej różnych postaci przyszłości? Jak można żyć w teraźniejszości, w której nie ma przyszłości? W teraźniejszości, w której dla powtarzających się nieustannie strasznych rzeczy nie ma przeciwwagi nadziei, że kiedyś się to skończy? - Martín Caparrós

Teraźniejszość ciągle nam ucieka, ale nie dlatego, że nie jesteśmy w stanie zatrzymać czasu, nie potrafimy powstrzymać przemijania, lecz dlatego, że ogromnym wyzwaniem jest dla nas synchronizacja z konkretną chwilą. Zazwyczaj odrywamy się od tego, co dzieje się tu i teraz, zwracając się albo w stronę przeszłości, albo przyszłości. Rozpamiętujemy to, co się wydarzyło, powtarzając w kółko zdanie Faulknera, że "przeszłość nigdy nie umiera, właściwie nawet nie jest przeszłością". Albo wybiegamy w przyszłość, próbując ją przewidzieć, by zneutralizować niepewność, która nas ogarnia, gdy czujemy, że nie mamy kontroli nad tym, co się stanie jutro, za miesiąc lub za kilka lat. Na skutek tego ucieczkowego mechanizmu, który każdego dnia uruchamia nasza psychika, wypadamy poza ramy teraźniejszości. Przypomina to sytuację kogoś, kto przebywa z innymi w pomieszczeniu, w którym toczy się ożywiona rozmowa, ale nie bierze w niej udziału, gdyż myślami jest gdzie indziej.

W jaki sposób możemy zanurzyć się w teraźniejszości? Jak może nam w tym pomóc opowieść, nie tylko literacka? Dlaczego bez synchronizacji z teraźniejszą chwilą nie możemy w pełni doświadczać własnego istnienia? Dlaczego projektowanie przyszłości jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy nasza wyobraźnia zakorzenia się w teraźniejszości? Jakie mechanizmy - społeczne, polityczne i ekonomiczne - uniemożliwiają nam bycie tu i teraz?

To tylko niektóre pytania, jakie zadamy naszej gościni i naszym gościom: Dorocie Masłowskiej, Martínowi Caparrósowi oraz Marcinowi Napiórkowskiemu. Każda z tych osób w inny sposób przedstawia i wyraża tytułowy głód teraźniejszości.

W swoich reportażach, w tym w słynnej książce "Głód", Caparrós konfrontuje nas z tym, co dzieje się obecnie w różnych rejonach świata, a także stara się oczyścić rzeczywistość z rozmaitych mitów, które deformują jej obraz.

Dorota Masłowska w swoich sztukach teatralnych i felietonach z niezrównaną energią opisuje współczesność w jej najprzeróżniejszych aspektach, przechwytując języki, za pomocą których komunikujemy się między sobą.

Marcin Napiórkowski, autor książki "Naprawić przyszłość. Dlaczego potrzebujemy lepszych opowieści, żeby uratować świat", odsłania strukturę teraźniejszego świata, objaśniając nam, jakie procesy decydują o tym, że żyjemy (czujemy, myślimy i działamy) dziś w określony sposób.


Debata "Głód teraźniejszości" odbędzie się w ramach cyklu "Mamy czas" organizowanego z okazji 70-lecia Wydawnictwa Literackiego. Dyskusję poprowadzi Katarzyna Kasia.

Czwartek 16 marca, godz. 19.00

Sala Mehofferowska Wydawnictwa Literackiego

Ul. Długa 1, Kraków

Wstęp wolny. Warunkiem uczestnictwa jest pobranie wejściówki w systemie evenea.pl.

Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Kraków