To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Wejściówka
już niedostępne -

W styczniu br. Wojskowy Instytut Wydawniczy oraz Archiwum Akt Nowych wydali album poświęcony Adamowi Borysowi "Pługowi", jednemu z dowódców walczących w Powstaniu Warszawskim. Dobre Miejsce - Katolickie Centrum Kultury ma zaszczyt zaprosić na pierwsze spotkanie autorskie z Hubertem Borysem oraz Mariuszem Olczakiem, którzy popełnili to dzieło.


Adam Borys - Wielkopolanin z dziada pradziada, inżynier rolnik, harcerz. Oficer Wojska Polskiego, cichociemny, żołnierz Armii Krajowej. Organizator słynnych akcji bojowych przeciwko niemieckiemu okupantowi jak zamachy na Kutscherę, Stamma, Hahna, Koppego. Dowódca batalionu "Parasol" i powstaniec warszawski. Jeniec niemieckiego oflagu oraz więzień UB w czasach stalinowskich a także jeden z twórców polskiego przemysłu mięsnego po wojnie.

Czterdzieści jeden lat samotności... i milczenia

Ojciec był wstrzemięźliwy w publicznych wypowiedziach o czasach wojennych... Był ujawnionym, obserwowanym przez służby cichociemnym z AK. I takim cichociemnym pozostał do końca. Wtopić się w otoczenie, być jak najmniej widocznym politycznie, przybrać barwy ochronne - były to metody komandosa we wrogim otoczeniu, pozwalające zachować jakiś margines swobody myślenia i działania. Każdy myślący człowiek miał w komunizmie problem z wolnością swojej osoby, aby nie poddać się myśleniu tłumu hominum sovieticorum. Wielu ojciec wydawał się wyniosły, niedzisiejszy, ot, przedwojenny inteligent. Ten dystans wobec niektórych to był jego osobisty azyl. Kiedy stawał się zbyt uprzejmy, oznaczało to: Nie akceptuję ciebie, jesteś poniżej poziomu mojego zainteresowania. Potrafił być otwarty i serdeczny dla tych, do których żywił zaufanie. Nie zgadzał się na to, aby widziano w nim kombatanta, którego zadaniem miało być wygłaszanie przemówień lub działanie w jakiejś nieokreślonej opozycji politycznej (a w której właściwie?). Oburzało go spychanie do kąta inwalidztwa, jakiejś klęski ojczyźnianej czy osobistej. On był pełen energii, wcale nie naiwnej nadziei na lepszą przyszłość. Nigdy nie wyraził swojego osobistego stosunku do powojennej konspiracji i walki z komunistami z bronią w ręku. Gdyby ją podjął, byłoby to samobójstwo - był obserwowany, poraniony i wymagał leczenia, z pewnością wiedział, jak kończyła się tego typu działalność. Widział swoje miejsce w gospodarce - to zawsze przyda się wszystkim Polakom. Ale nikogo nie potępiał, oprócz komunistów.

Hubert Borys, Oczyma syna. Adam Borys 1909-1986 (ze wstępu do albumu)

Wydawnictwo albumowe ukazuje na tle dwudziestowiecznej historii Polski ciekawe, nietypowe życie Adama Borysa (1909-1986). Setki zdjęć z archiwum rodzinnego oraz reprodukcji dokumentów archiwalnych Kedywu - Kierownictwa Dywersji AK - w połączeniu z barwnymi wspomnieniami o ojcu Huberta Borysa, profesora warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, tworzą interesujący obraz życia prywatnego, społecznego, zawodowego, legalnego i konspiracyjnego tytułowego bohatera. Album został objęty patronatem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

O AUTORACH:


Hubert Borys - malarz, grafik i rysownik. Studiował w warszawskiej ASP, gdzie otrzymał dyplom z malarstwa w pracowni prof. Michała Byliny w 1974 roku, studiował także grafikę w pracowni prof. Haliny Chrostowskiej. Od 1974 roku jest pedagogiem na Wydziale Grafiki macierzystej uczelni. W 1997 roku otrzymał tytuł naukowy profesora, obecnie prowadzi pracownię malarstwa i rysunku dla studentów I roku. Brał udział w licznych wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych. Otrzymał m.in.: wyróżnienie na Ogólnopolskim Biennale Sztuki Młodych w Sopocie (1976), nagrodę na Ogólnopolskiej Wystawie Grafiki w Warszawie (1978), wyróżnienie na Międzynarodowym Triennale Drzeworytu "Xylon 8" we Fryburgu (1979), nagrodę za najlepszą grafikę roku w Warszawie (1978), nagrodę mera miasta Turku.


Mariusz Olczak - historyk, archiwista, absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Dyrektor Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Redaktor serii wydawniczej "Z Archiwum Czynu Niepodległościowego". Jest autorem i współautorem kilkunastu książek dotyczących m.in. historii Polskiego Państwa Podziemnego oraz dziejów Dolnego Śląska.

Zobacz również:

inne Książka Spotkanie z autorem wydarzenia Warszawa