Poniemieckie. Spotkanie z Karoliną Kuszyk

8 Listopada 2021, 18:00 (Poniedziałek)

Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Normalny
Wyprzedane Brak wolnych miejsc

8 listopada (poniedziałek) o godzinie 18.00 w filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) będziemy gościć Karolinę Kuszyk, autorkę głośnego reportażu "Poniemieckie". A autorką rozmawiać będzie Krzysztof Lichtblau.

Spotkanie z Karoliną Kuszyk współorganizujemy z Ośrodkiem Teatralnym Kana. Karolina Kuszyk będzie gościnią Teatru Kana i weźmie udział w spotkaniu po spektaklu Teatru Brama "Stacja Świadek" 9.11 o godzinie 19:00 w Teatrze Kana. Spektakl odbędzie się 9.11 o godzinie 18:00.

Poniemieckie to błyskotliwa opowieść o losach domów, cmentarzy i rzeczy, od szaf po oleodruki. Karolina Kuszyk - sama "wychowana na poniemieckim" - tropi ślady, wczytuje się we wspomnienia osadników i przesiedleńców, a przede wszystkim rozmawia - z przedstawicielami trzech pokoleń ludzi mieszkających w poniemieckich domach i korzystających z poniemieckich przedmiotów, ze zbieraczami i kolekcjonerami, z poszukiwaczami niemieckich skarbów, z regionalistami z ziem zachodnich i północnych odkrywającymi przedwojenną historię swoich małych ojczyzn. I zadaje pytania.

Karolina Kuszyk - germanistka i polonistka, absolwentka Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych, tłumaczka literatury niemieckiej i trenerka kompetencji międzykulturowych. Urodzona - 1977. Tłumaczyła na polski m.in. Ilse Aichinger, Maxa Frischa, Bernharda Schlinka, Karen Duve, Antje Rávic Strubel i André Kubiczka. Prowadzi zajęcia z przekładu literackiego i krytyki literackiej na Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Publikowała w "Małym Formacie", "Zadrze", "Kwartalniku Literackim Wyspa", "Notesie Wydawniczym", "Die Zeit", "Deutschlandradio Kultur" i "Tagesspiegel Berlin". W książce "Poniemieckie" opisuje fenomen "Ziem Odzyskanych" i związane z tym zagadnienie tożsamości. Opowiada o tym, jak biografie poniemieckich domów, rzeczy i cmentarzy splatały się z losami ich polskich spadkobierców, autorka zastanawia się także, czym jest dziś polskość i ile obcości potrafimy znieść w tym, co swoje.

Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Szczecin