Ken Vandermark - koncert w IKM

28 Października 2021, 19:00 (Czwartek)

Instytut Kultury Miejskiej, Gdańsk Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
  kup bilet
już niedostępne 10,00 zł -

Instytut Kultury Miejskiej i Kilogram Records zapraszają na koncert jednego z najważniejszych muzyków współczesnego jazzu. Ken Vandermark - światowej sławy saksofonista i klarnecista zagra 28 października (czwartek) o godzinie 19:00 w sieni IKM. W drugiej części koncertu towarzyszyć mu będzie basista, Marcin Bożek. Bilety za 10 zł do nabycia przez Evenee.

Ken Vandermark (ur. 1964) jest improwizatorem, kompozytorem, saksofonistą/klarnecistą i kuratorem. W 1989 roku przeniósł się z Bostonu do Chicago i od początku lat 90. pracuje nieprzerwanie, zarówno jako wykonawca, jak i organizator w Ameryce Północnej i Europie, nagrywając w wielu różnych kontekstach, z wieloma muzykami o międzynarodowej renomie. W 1999 otrzymał stypendium MacArthur Fellowship w dziedzinie muzyki.

Rewelacyjny saksofonista (przede wszystkim tenorowy) i klarnecista (przede wszystkim basowy). Jego talent umiejscawia go pośród najwybitniejszych przedstawicieli obu tych instrumentów we współczesnym jazzie. Artysta jest także ważnym animatorem sceny jazzowej, od lat koordynującym wiele znaczących projektów. Podstawową formą wypowiedzi Vandermarka pozostaje jednak jego gra. Już na początku swojej muzycznej drogi Vandermark pokazał cały swój eklektyzm, jednocześnie silnie osadzony w tradycji spod znaku Aylera czy Colemana. W 1989 roku przeniósł się z Bostonu do Chicago i od początku lat 90. pracuje nieprzerwanie, zarówno jako wykonawca, jak i organizator w Ameryce Północnej i Europie, nagrywając w wielu różnych kontekstach, z wieloma muzykami o międzynarodowej renomie.

Marcin Bożek (ur. 1979) - muzyk, improwizator, kompozytor, nauczyciel. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, posiada dyplom magistra sztuki w zakresie gry na gitarze basowej (2003 r.). Laureat wielu nagród w międzynarodowych konkursach i festiwalach. Etatowy basista Teatru Muzycznego w Gdyni od 2005 do 2015 roku. Od 2007 roku współtworzy polską scenę muzyki improwizowanej. Od ponad dekady intensywnie pracuję indywidualnie i zespołowo w duetach, triach oraz prowadząc orkiestry. Występuje z muzykami, aktorami, malarzami artystami, tancerzami oraz solo.

Projekty koncertujące artystyczne i edukacyjne: "Olbrzym i kurdupel", "Bass Solo", "Double trouble", "Jazz dla dzieci", "Gdynia Improvisers Orchestra".

Zobacz również:

koncerty wydarzenia Gdańsk