Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
  opłata za udział w warsztatach 06.03.2021
Wyprzedane 80,00 zł Wyprzedane

Chciałbyś opowiedzieć historię rodzinną i przy okazji poznać bliżej swoich przodków? Nie wiesz gdzie szukać archiwalnych źródeł? I wreszcie - jak opowiedzieć to, co odkryłeś/odkryłaś w trakcie tego rodzinnego śledztwa? Zapraszamy na warsztaty z autorką książki Za kryształową szybą. Przypadki rodziny Bonieckich, czyli Martą Fredro-Boniecką.

Wiele historii zasługuje na opowiedzenie, ale niestety większość z nich nie znajduje szczęśliwego finału na kartach książki czy prasowego reportażu. Dotyczy to także opowieści rodzinnych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie wspomnień o naszych przodkach, o ich burzliwych losach, zabawnych dziwactwach, o domach, w których mieszkali. Te niezwykłe historie są nierzadko okazją do poznania tych, którzy odeszli, ale także dostrzeżenia nas samych w ich życiowych decyzjach. Jeśli nosisz w sobie taką opowieść lub kojarzysz z rodzinnych wspomnień, te warsztaty są dla ciebie.

"Zdecydowałam się na spisanie losów Bonieckich, bo znałam Babcię wyłącznie z opowieści bliskich, jej dzieci, mojego ojca. Chciałam odkryć, jaka była naprawdę, jako kobieta z krwi i kości" - mówi Maria Fredro-Boniecka, prowadząca kurs, zawodowo dziennikarka, a także autorka książki Za kryształową szybą. Przypadki rodziny Bonieckich.

Uczestnikom warsztatów opowie, jakie pułapki czekają na pisarzy i pisarki mierzących się z historiami rodzinnymi. Wyjaśni, gdzie szukać źródeł, jak je weryfikować i jak wybierać te wiarygodne. Jak pisać, by nie urazić, ale także nie idealizować. Innymi słowy - jak stać się detektywem śledzącym losy własnych przodków.

Maria Fredro-Boniecka pokaże, jak wykorzystać rodzinne pamiątki, zdjęcia, pocztówki i wspomnienia, a także jak wyczytać ważne informacje ze starych dokumentów. Skupi się także na tym, jak pisać, żeby czytelnik w całej opowieści się nie pogubił. Uczestnicy będą dyskutować o sposobie budowania narracji - jak sprawnie przeskakiwać między historią i współczesnością oraz jak uniknąć zbyt wielu dygresji.

Zapisani uczestnicy są proszeni o wcześniejsze opisanie epizodu z historii rodzinnej, który mógłby stać się materiałem na jeden rozdział lub podrozdział książki. Może to być np. opis świąt, ślubu, domu i domowników albo jakiegoś okresu z życia bohaterki/bohatera, jak przeżycia wojenne czy dzieciństwo. Ważne, by w tekście znalazły się opisy członków rodziny - ich wyglądu i cech charakterystycznych. Przykłady? "Ciocia Jadzia w dzieciństwie chorowała na polio, więc utykała i nosiła buty ortopedyczne…", "Henryk był niskiego wzrostu, lubił nosić wysokie kapelusze, by dodać sobie parę centymetrów…". Czytelnik powinien poznać powiązania rodzinne, miejsce i czas przedstawianej sceny.

Objętość: maksymalnie 10 tysięcy znaków ze spacjami. Teksty prosimy przesyłać na pisz@miastoliteratury.pl. Rejestracja na warsztaty rozpocznie się 5 lutego o godzinie 12:00

Zobacz również:

inne