Każdy człowiek jest opowieścią. Warsztaty reportażu z Małgorzatą Rejmer

23 Kwietnia 2021, 11:00 (Piątek) - 24 Kwietnia 2021, 16:00 (Sobota)

online,

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
  opłata za udział w warsztatach - 23-24.04
już niedostępne 120,00 zł -

Jak zadawać pytania, by rozmowa z bohaterem reportażu była unikalna? Jak pytać, żeby dowiedzieć się jak najwięcej? Czym właściwie jest udana rozmowa z bohaterem? Czego poszukujemy w opowieściach drugiego człowieka? Kim jest bohater idealny?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będą szukać uczestnicy warsztatu reporterskiego. W poszukiwaniach pomoże pisarka i reporterka, Małgorzata Rejmer, autorka reportaży, m.in. "Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii", za który otrzymała Paszport Polityki.

Warsztaty skierowane są zarówno do początkujących, jak i bardziej doświadczonych osób, które zajmują się pisaniem reportaży. Przedyskutujemy problemy dotarcia do odpowiedniego bohatera, ustanowienia z nim kontaktu, przeprowadzenia satysfakcjonującego wywiadu i radzenia sobie z oporem rozmówcy. W trakcie spotkania będziemy omawiać przede wszystkim "techniki wywiadowcze": w jaki sposób zadawać pytania, by rozmowa z bohaterem była wyjątkowa, pogłębiona i zbierała potrzebne informacje. Zajmiemy się też problemem frustracji - zarówno u pytającego, jak i pytanego - która wpływa na charakter rozmowy, a także zastanowimy się, czym właściwie jest udana rozmowa z bohaterem i co takiego nam daje.

Będziemy więc uczyć się najważniejszego etapu pisania reportażu, czyli zbierania informacji. A do tego niezbędne jest spotkanie z drugim człowiekiem. Dowiemy się zatem, czym różni się rozmowa z bohaterem od tej z ekspertem. Będziemy rozpracowywać trudnych rozmówców, a także rozpoznawać kłamstwa i pracować nad wyborem historii. Jako przykład posłuży nam Swietłana Aleksijewicz, której reportaże będą punktem wyjścia do dalszej dyskusji - prześledzimy, jakie pytania mogły zostać zadane, aby uzyskać opowieść, którą czytamy.

Pod koniec dowiemy się także, czy reporter jest też psychologiem.

I czy rzeczywiście każdy człowiek jest opowieścią.

Warsztaty odbywaja się w ramach projektu CELA - Connecting Emerging Literary Artists finansowanego w ramach programu Kreatywna Europa.

Małgorzata Rejmer (ur. 1985) - pisarka, reporterka. W 2009 wydała powieść "Toksymia", za którą została nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. W 2013 roku opublikowała zbiór reportaży "Bukareszt. Kurz i krew", za który otrzymała Nagrodę "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej, Nagrodę Literacką dla Autorki Gryfia oraz Gwarancję Kultury TVP Kultura. Za swoją trzecią książkę "Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii" zdobyła Paszport "Polityki", a także uzyskała nominacje do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrody Nike.

Zobacz również:

szkolenia