To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  bezpłatne wejście
już niedostępne -

ŻYCIE PO NORDYCKU. O POWROTACH Z EMIGRACJI

Emilia Otolińska, Ewelina Gąciarska /Norwegia, Islandia/ Prowadzenie: Magda Szczepańska

O swoich doświadczeniach i życiu po nordycku w Polsce opowiedzą Emilia Otolińska i Ewelina Gąciarska /Norwegia, Islandia/ Panel poprowadzi Magdalena Szczepańska. 

Cześć! Jestem Emilia, od 4 lata mieszkam na Mazurach gdzie razem z mężem stworzyliśmy Mazurskie Hytte, miejsce w którym zachęcamy naszych Gości do popularnego w Norwegii friluftsliv. W dosłownym tłumaczeniu friluftsliv to życie na świeżym powietrzu, kontakt z naturą, spędzanie wolnego czasu na obcowaniu z przyrodą. Nasze hytte położone nad jeziorem oraz w bezpośrednim sąsiedztwie lasu są odzwierciedleniem domków wypoczynkowym jakie znamy z Norwegii. W trakcie naszego kilkuletniego pobytu w tym kraju poznaliśmy ideę hytteliv i postanowiliśmy przenieść ją do Polski. Okazało się, że zapotrzebowanie na miejsca, w których to natura gra główną rolę jest coraz większe dlatego powstało również Hytte Narie a obecnie jesteśmy w trakcie realizacji kolejnego projektu - Natura Hytte.

Hæ! Jestem Ewelina, możecie mnie kojarzyć z "islandzkich ciekawostek". To właśnie na Islandii się wychowałam i spędziłam większość życia. Mimo to w zeszłym roku postanowiłam wrócić do Polski. Nie oznacza to, że na dobre porzuciłam Islandię. Z wyspy przyjechała ze mną gromadka zwierząt, w tym... koń. Zdradzę, że nie będzie to ostatni islander jakiego tu ściągnę. Ponadto dziergam prawdziwe lopapeysy- swetry z islandzkiej wełny, a na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej powstaje moja Islandzka Chatka- drewniany domek z islandzką duszą. 

__________

O NORDIC TALKING FESTIVAL

Tematem przewodnim szóstej edycji jest "Kobieta" w kontekście historycznym i współczesnym. Wystąpienia zaproszonych gości zostaną ujęte w blokach tematycznych: Kobieta w sztuce, Kobieta w historii i folklorze, Kobieta w społeczeństwie, Kobieta w nauce i literaturze. Chcieliśmy w ten sposób pokazać szeroki wymiar wybranego przez nas tematu, a także zachęcić do wymiany doświadczeń w tym zakresie i poszukać wątków wspólnych.

Oprócz spotkań, wykładów i dyskusji odbędą się warsztaty językowe z języka duńskiego, norweskiego i szwedzkiego, spotkania dla dzieci (poranek w sobotę i niedzielę), a także koncerty: piątek - Chór 441 "Song of the North" i w sobotę Lena Majewska z Janem Kłoczko "Humankind".

SPRAWDŹ PROGRAM FESTIWALU

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny - zachęcamy jednak do rezerwacja darmowych wejściówek na poszczególne wydarzenia w celu zagwarantowania sobie miejsca.

___________

Organizatorzy i partnerzy

Głównym organizatorem Festiwalu jest Fundacja LuxSfera, a Partnerem Głównym - Miasto Gdynia.

Współorganizatorzy i partnerzy wydarzenia: Konsulat Kultury | Gdyńskie Centrum Kultury, Trolltunga - szkoła języka norweskiego, Dalarna - szkoła języka szwedzkiego, Uniwersytet WSB Merito Gdynia i Centrum Badań Nordystycznych i Staroangielskich przy Uniwersytecie Śląskim.

Patroni medialni: Moja Norwegia, Dzieje się, Ice Story, KulTur, Razem Norge, Lady Business Club, Prestiż Magazyn Trójmiejski, Muzeum Herstorii Sztuki, Nordic Focus Festival, Polki na obczyźnie, Why Story, Zawsze Pomorze, Zew Północy, Zupełnie Inny Świat, Kolektyw Tłumaczy Literatury Fińskiej KIRJA, Iceland news Polska.

Patroni honorowi: Prezydent Miasta Gdyni, Ambasada Królestwa Norwegii, Ambasada Królestwa Danii, Ambasada Finlandii, Ambasada Islandii, Konsulat Honorowy Szwecji, Polsko-Szwedzka Izba Handlowa, Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza.

Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Gdynia