Kolej na Dolny Śląsk

27 Maja 2022, 10:00-16:00 (Piątek)

Wrocław,

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Konferencja - Kolej na Dolny Śląsk
już niedostępne -Stowarzyszenie Wykluczenie Transportowe

zaprasza do udziału w konferencji

"KOLEJ NA DOLNY ŚLĄSK"


"Kolej na Dolny Śląsk" jest konferencją otwierającą cykl debat o kolei w regionach. Wydarzenie jest realizowane w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej #WybieramZbiorKom. Podczas konferencji zaplanowano dwa panele dyskusyjne dotyczące rozwoju regionalnego transportu pasażerskiego oraz jeden panel poświęcony kolejom dużych prędkości. 

Podczas debat zaproszeni Goście poruszą zagadnienia związane z/ze:

  • infrastrukturą dla kolei regionalnej,
  • konkurencyjnością kolei względem samochodów i autobusów,
  • planami rozwoju lokalnego oraz regionalnego transportu,
  • wpływem transportu kolejowego na rozwój innych sektorów gospodarki ze szczególnym uwzględnieniem wybranego regionu,
  • potrzebą rozwojową kolei regionalnej, aglomeracyjnej oraz kolei dużych prędkości,
  • modelem kolei aglomeracyjnej - modny trend czy rzeczywista potrzeba?


AGENDA WYDARZENIA:

10.30 - 11.00 - Rejestracja

11:00 - Oficjalne otwarcie

11.15 - 12.30 I Panel dyskusyjny: "Kolej aglomeracyjna na Dolnym Śląsku - potrzeba czy konieczność?"

Od kilku lat temat kolei aglomeracyjnej powraca jak bumerang. Potrzebę ich utworzenia dostrzegają samorządowcy, aktywiści, ale również zwykli pasażerowie. Czy połączenia realizowane w ramach kolei aglomeracyjnej mogą być uzupełnieniem oferty połączeń regionalnych? Skąd pozyskać finansowanie na dedykowany tabor? Jaki jest klucz do rozwijania sieci połączeń na poziomie metropolii wrocławskiej? I czy rzeczywiście jest to konieczność, a może tylko trend na wzór innych województw?


12.30 - 13.45 II Panel dyskusyjny: "KDP a nowe linie kolejowe jako szansa na poprawę transportu regionalnego na Dolnym Śląsku?"

Rozszerzone możliwości podróżowania, dojazd do większej ilości miast w kraju i regionie, skrócenie czasu przejazdów. To tylko niektóre udogodnienia, które zapewniają koleje dużych prędkości w wielu krajach na świecie. Czy zatem KDP w Polsce mogą również zrewolucjonizować podróże i dać impuls do rozwoju miasteczek w regionach, które do tej pory pozostawały wykluczone transportowo? Spojrzenie z punktu widzenia samorządu, mieszkańców i instytucji na tak dużą inwestycję infrastrukturalną. O możliwościach i ograniczeniach jakie mogą przynieść inwestycje w koleje dużych prędkości w regionie porozmawiają zaproszeni prelegenci podczas drugiego panelu.


13.45-14.15  - Przerwa kawowa

14.15 - 15.30 III Panel dyskusyjny: "Zintegrowany publiczny transport zbiorowy w pozamiejskich obszarach peryferyjnych."

Efektywny system transportu warunkuje wzrost gospodarczy danego regionu, co w sposób bezpośredni wpływa na jakość życia i poziom zadowolenia mieszkańców. Podczas trzeciego, ostatniego panelu zostaną poruszone kluczowe zagadnienia: jaki sposób zapewnić wydajny i bezpieczny transport? Czy cechą zintegrowanego systemu transportu powinna być powszechna dostępność dla wszystkich potencjalnych użytkowników bez względu na stopień mobilności ruchowej? Czy w ogóle możemy mówić o zintegrowanym publicznym transporcie zbiorowym w pozamiejskich obszarach peryferyjnych widząc skalę wykluczenia transportowego w kraju? Jak zatem integrować w pozamiejskich obszarach peryferyjnych?


15:30 - 15:45 - Zakończenie


Konferencja odbędzie się w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.


ZAPRASZAMY!

Zobacz również:

konferencje Branża kolejowa Debata Organizacja wydarzeń Polityka transportowa Transport Transport kolejowy Transport lądowy