Kontynenty #47: Magda Jończyk | Marek Kramarczyk

10 Lutego 2020, 18:00-20:15 (Poniedziałek)

Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Bezpłatny bilet na Kontynenty

dostępnych: 0

Wyprzedane Brak wolnych miejsc

Cześć!

Zapraszamy do darmowej rezerwacji miejsc na 47. Kontynenty!

W programie 47. Kontynentów:

18:00 Himalaje. Z Wizytą w szerpańskim domu | Magda Jończyk


Szerpowie, słynący z siły i odwagi himalajscy przewodnicy, wspinacze, porterzy mieszkają w Nepalu u podnóża Mt. Everestu. Ich praca na ośmiotysięcznikach, ryzyko jakiego się podejmują przynoszą sławę wielu, którym marzą się najwyższe szczyty. Przez to o Szerpach, ich poświęceniu mówi się na całym świecie. Ale Szerpa to nie zawód. Szerpowie to grupa etniczna. Ludzie, którzy wędrowali ze wschodniego Tybetu, z regionu Kham, na zachód, a następnie w XIV w. w poszukiwaniu lepszego życia osiedlili się w Nepalu. Jak żyją ludzie, których imię nierozłącznie pojawia się w kontekście wysokogórskich, często wysokobudżetowych ekspedycji? Jak wygląda miejsce, to legendarne miejsce u stóp Mt. Everestu, które Szerpowie wybrali sobie na swój dom?

Magda Jończyk - fotografuje, podróżuje, wędruje po najwyższych górach świata. Ma za sobą wyprawy do nepalskich Himalajów, Himalajów Garhwalu, Małego Tybetu, Sikkimu Karakorum a także gór skalistych Kanady, Pirenejów Alp, czy Dolomitów. W 2014 roku stanęła na szczycie Island Peak (6168m), w 2017 roku weszła na Lobuche East (6145m).


19:00 Jachtostopem. 3-letnia oceaniczna przygoda | Marek Kramarczyk

Gdy w mojej głowie zrodził się nieco szalony pomysł wyprawy jachtostopem na Karaiby, nie miałem pojęcia, że spędzę na morzu tak dużo czasu. Zachwycony przygodami w tropikach postanowiłem nie wracać do normalnego życia i znaleźć pracę na jachcie. Udało się, a moja podróż trwała dalej. Jej wielkim finałem był rejs na Pacyfik, który odbyłem jako członek załogi polskiego jachtu Ocean View.

Usłyszycie między innymi o tym, jak bez żadnego doświadczenia żeglarskiego złapać jacht na stopa w 5 minut. Zobaczycie jak wygląda praca na jachcie i nurkowanie z setką polujących rekinów. Dowiecie się dlaczego niemal cała populacja Żółwi z Galapagos została… zjedzona przez odwiedzających archipelag żeglarzy. Pokażę wam wyspy, gdzie ludzie wyglądają jak z bajki "Moana". Wszystko to doprawione zdjęciami z miejsc, do których mało kto ma okazję zajrzeć.

Marek Kramarczyk - podróżnik, fotograf i żeglarz. Przepłynął Pacyfik oraz kilkukrotnie Atlantyk. Mieszkał 1,5 roku na Karaibach i przez kilka miesięcy na Polinezji. Nurkował z setką polujących rekinów na atolach Tuamotu, pływał z wielorybami w Królestwie Tonga, a także fotografował dzikie zwierzęta z Galapagos.


Gospodarzem Kontynentów jest Lubelskie Centrum Konferencyjne. Spotykamy się w Sali Głównej S2.


Do zobaczenia!

Zobacz również:

kultura i sztuka Podróże Reportaż wydarzenia Lublin