Przygoda: Kraina Kolosów - Wianki 2023 | Festiwal w Turnickim
24 Czerwca 2023, 12:00 (Sobota)
Niewidzialny Turnicki Park Narodowy,
Kolosy, olbrzymy, drzewa matki - to właśnie najpotężniejsze drzewa turnickich lasów staną się bohaterkami i bohaterami tej przygody. Na obszarze ok. 20 tys. hektarów projektowanego Turnickiego Parku Narodowego odkrytych zostało grubo ponad 6000 drzew o wymiarach pomnikowych. Wiemy to dzięki inwentaryzacji przeprowadzonej w 2016 r. przez pracowników i wolontariuszy Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze. Jednym z autorów liczenia olbrzymów jest Piotr Klub, leśnik-ekolog, wrażliwy obserwator, skarbnik pasjonujących opowieści z Puszczy Karpackiej. To właśnie Piotr zabierze nas na wędrówkę krainą kolosów. Zobaczymy miejsca, które stanowią cenne fragmenty postulowanego rezerwatu "Reliktowa Puszcza Karpacka".
Punktem kulminacyjnymi przygody będzie ukłon jaki złożymy Nadziei, jednej z największych jodeł Pogórza Przemyskiego. Dla nas to drzewo-symbol dla naszej społeczności. Jodła została przez nas odkryta, opisana, nazwana i otoczona specjalną atencją. Dzięki wspólnemu wysiłkowi oraz decyzją samorządu gminy Ustrzyki Dolne została uznana w lutym 2023 r. Pomnikiem Przyrody. Jeżeli wszystko dobrze się ułoży uczestnicy wyprawy będą świadkami przybicia tabliczki na naszej Nadziei, zwanej także celebrytką.Przygodę zwieńczy przybicie tabliczki "Pomnik rzyrody dla "Nadziei". To powód to świętowania, gdyż pod koniec lutego tego roku "Nadzieja" została już prawnie ustanowiona pomnikiem przyrody. Ta legendarna Jodła zachwyca wymiarami: 440 cm w pierśnicy i ponad 45 m wysokości! Imię tej Jodły wybrała społeczność skupiona wokół idei Turnickiego, "Nadzieja" jest dla nas żywym symbolem zachodzących zmian.
Ta przygoda składa się z dwóch etapów. Pierwszy to wyprawa z Rybotycz do Arłamowa. Możecie tam dotrzeć zorganizowaną grupą rowerową (prowadzi Anna Inglot), naszym autokarem lub na własną rękę - pieszo (ok. 15 km) lub własnym autem. Limit miejsc na tę przygodę obowiązuje wyłącznie na autokar, dlatego prosimy o zaznaczenie odpowiedniej opcji podczas rejestracji. Następnie w Arłamowie ok. godziny 12:00 odbędzie się 2h spacer poprowadzony przez Piotra Kluba.
Udział jest oczywiście bezpłatny.
To zaledwie jedna z 7 przygód jakie przygotowaliśmy na Wianki w Turnickim. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://niewidzialnypark.pl/wianki
Inicjatorem festiwalu Wianki w Turnickim jest ruch wolontaryjny Kwitnąca Otulina. Robimy coś z niczego. Z Wami i dla Was! Dzieląc się naszymi talentami i zaangażowaniem działamy na rzecz dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Pogórza Przemyskiego. Nasz festiwal przygodowy jest elementem obywatelskiej gry w Niewidzialny Turnicki Park Narodowy. Dowiedz się więcej o naszych działaniach na stronie:
https://www.niewidzialnypark.pl
https://www.instagram.com/turnickiparknarodowy
https://www.facebook.com/turnickiparknarodowy
Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu "Obywatelskie Pogórze Przemyskie" sfinansowanego przez NIW - CRSO ze środków Programu NOWEFIO na lata 2021-2030. Projekt realizuje Lokalna Organizacja Turystyczna "Wrota Karpat Wschodnich" we współpracy z Fundacją Dziedzictwo Przyrodnicze i wolontariuszami z Kwitnącej Otuliny.