Kreatywne sprzątanie Świata

8 Czerwca 2024, 15:00 (Sobota)

Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Kreatywne sprzątanie Świata
już niedostępne -

Grupa wiekowa 14-19 lat.

Śródmieście Warszawy to przestrzeń nieustającej transformacji. Z jednej strony ciągły plac budowy (niedawno Plac Pięciu Rogów, teraz ul. Chmielna, Plac Centralny, Plac Powstańców), z drugiej strony ogromna liczba użytkowników przestrzeni publicznych - mieszkańców i gości Warszawy, którzy spędzają tu czas. Nagromadzenie ludzi, wydarzeń i miejsc prowadzi do nagromadzenia odpadów. Przejdziemy się centrum miasta w poszukiwaniu przedmiotów, które straciły swoją dawną funkcję. Sprzątając śródmiejską okolicę, poddamy refleksji znaczenie słowa śmieć i odpad.

Czy wszystko, co zostało wyrzucone jest już martwe i bezużyteczne?

Czy wręcz przeciwnie - może nam coś powiedzieć o tym, jak zmienia się miasto i kto je zamieszkuje? W ramach warsztatowych działań, nadamy nowe znaczenie porzuconej materii, w kreatywny sposób ją przetwarzając i osadzając w kontekście wystawienniczym Zodiaku.

Efektem warsztatu będą rzeźby-totemy stworzone ze znalezionych w mieście odpadów.

Warsztaty prowadzą:

Zuzanna Mielczarek - architektka, badaczka architektury, kuratorka wystaw o architekturze, ekspertka ds. dostępnego mieszkalnictwa. Pracuje w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki, prowadzi zajęcia w ramach Inclusive Housing Studio na Wydziale Architektury w Brnie, robi doktorat na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Współkuratorka tegorocznego festiwalu "Narracje" w Gdańsku.

Mateusz Włodarek - doktor nauk socjologicznych, kulturoznawca, badacz architektury, kurator. Jego praca doktorska koncentrowała się na badaniu architektury z perspektywy nowego materializmu. Pracował w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki, gdzie specjalizował się w dokumentowaniu najnowszych zjawisk w sztuce. Aktualnie związany jest z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki, gdzie pracuje nad projektami wystawienniczymi. Współkurator tegorocznego festiwalu "Narracje" W Gdańsku.


Warsztat towarzyszy wystawie PartycypujeMY!, stworzonej w ramach programu Akademii Młodych Architektek i Architektów.
Wystawę można obejrzeć 26 czerwca - 7 lipca.
Program realizuje Fundacja Inna Przestrzeń, współfinansuje Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Warszawa