Kurs reportażu z "Tygodnikiem Powszechnym" dla początkujących
7 Marca 2020, 12:00 (Sobota) - 8 Marca 2020, 18:00 (Niedziela)
Kraków
Reportaż z pogranicza dziennikarstwa i literatury jest jednym z najtrudniejszych gatunków. Wymaga przygotowania, wiedzy i przede wszystkim dobrego tematu. Jak go znaleźć? Jak opisać? Jaką formę wybrać? Jak zweryfikować informacje? Jak rozmawiać z bohaterami?
Znalezienie odpowiedzi na te pytania może wydawać się trudne - szczególnie dla początkującego reportera. W rozpoczęciu reporterskiej drogi pomogą ci prowadzący warsztaty, dziennikarze "Tygodnika Powszechnego" - Marcin Żyła, Anna Goc i Katarzyna Kubisiowska.
Na pierwszych zajęciach dowiesz się, gdzie szukać ciekawych tematów i jak wykorzystywać ich potencjał. Porozmawiasz o tym, jakie historie są atrakcyjne dla prasy. Marcin Żyła opowie natomiast o pracy korespondenta w terenie oraz o etycznym pisaniu o wielokulturowości czy uchodźctwie.
Nie ma dobrego reportażu bez wyrazistych postaci występujących w tekście. Anna Goc wyjaśni, jak znaleźć głównego bohatera, który będzie w stanie udźwignąć opowieść, w jaki sposób go sportretować i jak z nim rozmawiać nawet na najtrudniejsze tematy.
Czasami jednak opowiadamy historię, którą znamy tylko ze źródeł. W ramach zajęć dowiesz się, jak zdobywać informacje, w jaki sposób prowadzić badania, a także co zrobić ze zdobytymi wiadomościami (czyli jaką formę literacką do nich dobrać).
Kiedy masz już wybrany najlepszy z możliwych tematów, godziny nagranych rozmów z bohaterami reportażu i status stałego bywalca w przepastnych archiwach, musisz to wszystko spisać. Dlatego też, żeby nie zawiodły cię twoje kompetencje językowe, przygotowaliśmy intensywny literacki trening prowadzony przez Katarzynę Kubisiowską, dzięki któremu będziesz w stanie łatwiej i swobodniej opowiedzieć swoją historię.
Kurs jest przeznaczony dla początkujących reporterów.
Marcin Żyła - dziennikarz, od stycznia 2016 roku zastępca redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego". Do zespołu pisma dołączył przed ośmioma laty. Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego z 2014 roku zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W "Tygodniku Powszechnym" ukazywały się jego reportaże z Ugandy, Ghany, Libanu, Lampedusy, Bałkanów i Niemiec, a także komentarze i rozmowy z polskimi oraz zachodnimi badaczami migracji. W 2016 roku relacjonował brytyjskie referendum w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej. Wiele jego ostatnich korespondencji i analiz dotyczy sytuacji humanitarnej na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Pracę za granicą rozpoczynał w krajach byłej Jugosławii, gdzie był świadkiem powojennych przemian tożsamościowych oraz drogi do niepodległości Kosowa. Był redaktorem zbioru rozmów z europejskimi intelektualistami Europe. An Unfinished Project (2011).
Anna Goc - dziennikarka, redaktorka "Tygodnika Powszechnego". Współpracowniczka Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UJ. Do 2012 roku dziennikarka krakowskiej redakcji "Gazety Wyborczej". Laureatka między innymi VI edycji Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego (2017), Grand Prix Nagrody Dziennikarzy Małopolski (2018). Była nominowana do XI edycji Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego (2015), XX Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego (2017) oraz Nagrody Grand Press w kategorii reportaż prasowy (2017).
Katarzyna Kubisiowska - dziennikarka "Tygodnika Powszechnego". Współautorka książek Panorama kina najnowszego. 1980-1995. Leksykon oraz Lektury na ekranie, czyli mały leksykon adaptacji filmowych. Autorka wywiadu-rzeki Rak po polsku oraz biografii Pilch w sensie ścisłym. W lipcu ukaże się jej nowa książka Szaflarska. Grać, aby żyć.
UWAGA!
cały kurs odbędzie się w następujących dniach:
- 7-8 marca,
- 21 marca,
- 4 kwietnia,
- 18 kwietnia
w godz. 12.00-18.00
Wejściówka obejmuje każdy z powyższych terminów.