KVENNAFRÍDAGURINN. STRAJK KOBIET W ISLANDII. WSPOMNIENIA UCZESTNICZKI
11 Czerwca 2023, 13:30-14:30 (Niedziela)
KVENNAFRÍDAGURINN. STRAJK KOBIET W ISLANDII. WSPOMNIENIA UCZESTNICZKI
"Data 24 października 1975 roku jest na wyspie wspominana jako "Długi piątek" (choć po islandzku także mówi się o Kvennafrídagurin - "kobiecym piątku"), bowiem wywrócił tradycyjny patriarchalizm do góry nogami. Tego dnia aż 90% islandzkich kobiet, a przypominam, że było to w czasach pozbawionych Facebooka, a nawet internetu, skrzyknęło się do organizacji niecodziennego protestu. Zamiast organizacji typowego strajku, postanowiły - ze spokojem i klasą - wyjść na ulicę za pełnym przyzwoleniem swoich pracodawców, gdyż zbiorowo wzięły sobie dzień wolny na żądanie. Do grona ponad 60 tysięcy protestujących kobiet (a cała Islandia liczyła wówczas niewiele ponad 220 tysięcy mieszkańców) dołączały nie tylko pracownice na umowę, ale też gospodynie domowe. Celem było jedno: pokazać swoim mężom, szefom i ojcom, że bez nich nie są w stanie funkcjonować. Udało się. Islandię ogarnął paraliż."
Cytat pochodzi z bloga Utulę Thule: CZYTAJ WIĘCEJ
Rozmowę z Ingibjörg Sólrún Gísladóttir poprowadzi Emiliana Konopka.
Ingibjörg Sólrún Gísladóttir
Islandzka polityczka i działaczka feministyczna, przewodnicząca partii Sojusz (Samfylkingin) w latach 2005-2009. Posłanka do Althingu, burmistrzyni Reykjavíku, w latach 1994-2003, ministera spraw zagranicznych od 24 maja 2007 do 1 lutego 2009.
Po odejściu z bieżącej polityki związana z ONZ Kobiety, pełniła tam m.in. funkcję regionalnego dyrektora tej organizacji. W 2017 objęła funkcję dyrektora ODIHR. W roku 2021 objęła stanowisko Zastępcy Specjalnego Przedstawiciela Sekretarza Generalnego (P) w Iraku.
Ingibjörg Sólrún Gísladóttir (Islandia) rozpoczęła swoją kadencję jako dyrektor Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE 19 lipca 2017 r., zastępując Michaela Georga Linka z Niemiec.
Gísladóttir ma 35 lat doświadczenia przywódczego w pracy nad prawami człowieka, demokratycznymi rządami i rządami prawa na poziomie międzynarodowym, krajowym i lokalnym. Przed objęciem stanowiska Dyrektora ODIHR pełniła od 2014 roku funkcję Dyrektora Regionalnego na Europę i Azję Środkową w UN Women oraz Przedstawiciela Krajowego w Turcji. W latach 2011-2014 była przedstawicielem krajowym kobiet ONZ w Afganistanie.
W latach 2007-2009 Gísladóttir pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych Islandii. Wcześniej była posłanką do parlamentu oraz przewodniczącą i liderem Sojuszu Socjaldemokratycznego (2005 - 2009) oraz burmistrzem miasta Reykjaviku (1994 - 2003). Przez całą swoją karierę była zaangażowana w politykę i prace rozwojowe w krajach dotkniętych konfliktami i poza nimi, mające na celu wzmocnienie instytucji demokratycznych i praw człowieka.
We wczesnych latach swojej kariery politycznej, w 1982 roku, Gísladóttir była jedną z założycielek Partii Kobiet, kładąc podwaliny pod niezwykły postęp Islandii w zakresie równości płci.
Gísladóttir uzyskała licencjat z historii i literatury na Uniwersytecie Islandzkim (1979) oraz ukończyła studia podyplomowe z historii na Uniwersytecie w Kopenhadze (1979 - 1981). W 2004 roku była Visiting Scholar w Instytucie Europejskim, London School of Economics (LSE). Mówi po angielsku, francusku i duńsku.
__________
O NORDIC TALKING FESTIVAL
Tematem przewodnim szóstej edycji jest "Kobieta" w kontekście historycznym i współczesnym. Wystąpienia zaproszonych gości zostaną ujęte w blokach tematycznych: Kobieta w sztuce, Kobieta w historii i folklorze, Kobieta w społeczeństwie, Kobieta w nauce i literaturze. Chcieliśmy w ten sposób pokazać szeroki wymiar wybranego przez nas tematu, a także zachęcić do wymiany doświadczeń w tym zakresie i poszukać wątków wspólnych.
Oprócz spotkań, wykładów i dyskusji odbędą się warsztaty językowe z języka duńskiego, norweskiego i szwedzkiego, spotkania dla dzieci (poranek w sobotę i niedzielę), a także koncerty: piątek - Chór 441 "Song of the North" i w sobotę Lena Majewska z Janem Kłoczko "Humankind".
SPRAWDŹ PROGRAM FESTIWALU
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny - zachęcamy jednak do rezerwacja darmowych wejściówek na poszczególne wydarzenia w celu zagwarantowania sobie miejsca.
___________
Organizatorzy i partnerzy
Głównym organizatorem Festiwalu jest Fundacja LuxSfera, a Partnerem Głównym - Miasto Gdynia.
Współorganizatorzy i partnerzy wydarzenia: Konsulat Kultury | Gdyńskie Centrum Kultury, Trolltunga - szkoła języka norweskiego, Dalarna - szkoła języka szwedzkiego, Uniwersytet WSB Merito Gdynia i Centrum Badań Nordystycznych i Staroangielskich przy Uniwersytecie Śląskim.
Patroni medialni: Moja Norwegia, Dzieje się, Ice Story, KulTur, Razem Norge, Lady Business Club, Prestiż Magazyn Trójmiejski, Muzeum Herstorii Sztuki, Nordic Focus Festival, Polki na obczyźnie, Why Story, Zawsze Pomorze, Zew Północy, Zupełnie Inny Świat, Kolektyw Tłumaczy Literatury Fińskiej KIRJA, Iceland news Polska.
Patroni honorowi: Prezydent Miasta Gdyni, Ambasada Królestwa Norwegii, Ambasada Królestwa Danii, Ambasada Finlandii, Ambasada Islandii, Konsulat Honorowy Szwecji, Polsko-Szwedzka Izba Handlowa, Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza.
Miejsce
Jana z Kolna 25, Gdynia