To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Bezpłatny
już niedostępne -

Zapraszamy na blok filmowy pt. Archi FILM w ramach X Weekendu Architektury w Gdyni!

Udział BEZPŁATNY!

Miasta, architekci oraz architektura na "wielkim ekranie"

Wspólnie z naszymi Partnerami, przygotowaliśmy dla Was specjalny zestaw filmów kina dokumentalnego, z silnymi watkami architektury współczesnej, w tym okresu modernizmu międzywojennego oraz zagadnieniami społeczno-miejskimi.

ARCHI Film zawsze stanowi dla jego uczestników znakomitą okazję do rozmów i dyskusji nie tylko o filmie, ale także o miejscach, ludziach i architekturze najczęstszych bohaterach prezentowanych obrazów. Dodatkową atrakcją będzie m.in. rozmowa (LIVE) z twórczynią premierowo prezentowanego obrazu "Letters from home", pochodzącą z Hajfy, zaś twórczo związaną z Berlinem - Hadas Tapouchi.

"Letters from home" // premiera 

Reżyseria i zdjęcia: Hadas Tapouchi, Amnon Zlaiet (jako operator części zdjęć)

Produkcja: Niemcy, Izrael, Polska 2018

Czas trwania: 60 min.

Miejsce i czas pokazu: Dawne Kino Goplana, Skwer Kościuszki 10 (wejście od ul. Żeromskiego) 30 sierpnia, g. 10:30

Dodatkowo: Spotkanie z reżyserką - prowadzenie: Małgorzata Jędrzejczyk

Letters from home to projekt społeczno-filmowy realizowany przez artystkę młodego pokolenia pochodzącą z Hajfy, zaś obecnie mieszkającą w Berlinie Hadas Tapouchi.

Film opowiada o losach dwóch różnych mikro społeczności, żyjących w różnych częściach Europy (w Polsce i Izraelu) oraz wywodzących się z bardzo różnych kultur, religii i środowisk, stanowiących najczęściej ich własny, specyficzny mikroświat. Możliwy do zaobserwowania dopiero we wnętrzach zamieszkiwanych przez nich modernistycznych historycznych budynków.

Autorka dokumentu wybrała m.in. mieszkańców gdyńskiego Bankowca jako bohaterów swoich wywiadów oraz dzielnicy Hadar Hacarmel w Hajfie. W obu miejscach mamy do czynienia ze społecznościami imigracyjnymi, które trafiają na skutek splotu różnych zdarzeń historycznych, lub osobistych, do nowych, nieznanych im wcześniej miejsc, ulic, podwórek i budynków.

Celem badawczym autorki dokumentu było poznanie wpływu wybranych przez nią miejsc i dzielnic (w Gdyni i Hajfie), w tym architektury modernizmu oraz Bauhasu, na przebieg procesów integracji społecznej mieszkańców. Porównanie interakcji oraz percepcji społecznych, w tak odległych od siebie geograficznie miejscach, okazuje się dla autorki dokumentu fascynującym wyzwaniem oraz niezapomnianym przeżyciem.

Projekt został zrealizowany dzięki środkom - grantowi Instytutu Pileckiego w Berlinie. 

Partnerami pokazów są m.in.: Dawne Kino Goplana, Muzeum Marynarki Wojennej, projekt "Exercising Modernity", Gdyńskie Centrum Filmowe, Against Gravity, Muzeum Miasta Gdyni, Tomasz Knitter oraz Monika Olszewska

#weekendarchitekturygdynia #archifilmgdynia #lettersfromhomemovie #modernizmgdynia #ilovemodernism #bauhaus #hajfamodenism

UWAGA: Na wydarzeniach festiwalu obowiązują i będą stanowczo egzekwowane, wszystkie aktualne zasady i ograniczenia związane z pandemią COVID - 19.

Więcej:

www.weekendarchitektury.pl

www.moderznimgdyni.pl

www.arg.gdynia.pl

źródło baneru: www.modernizmgdyni.pl

Zobacz również:

film wydarzenia Gdynia