To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  bezpłatne wejście
już niedostępne -

MAGIA I MIECZ: KOBIECA MOC W ŚWIECIE WIKINGÓW

Wedle popkulturowych wyobrażeń na temat świata wczesnośredniowiecznej Północy, uzbrojeni po zęby mężczyźni zwani "wikingami" mieli rokrocznie wyruszać na dalekie wyprawy wodzeni pragnieniem pozyskania łupów i nieprzemijającej sławy. Przez blisko trzysta lat ich wojownicza natura i bitewna furia wprawiały w drżenie całą Europę i sprawiały, że na polu walki niewielu mogło się z nimi równać.

Jakkolwiek mężczyzn wywodzących się z północnych krain popkultura przedstawia zwykle jako postaci nadzwyczaj aktywne i posiadające moc zmieniania biegu dziejów, nordyckie kobiety stawiane są w całkowicie odmiennym świetle. Spokojne i uległe, zamiast podróżować u boku wikingów, miały z utęsknieniem wyczekiwać na swych mężów w rodzinnych stronach, opiekując się w tym czasie dziećmi, szyjąc nowe ubrania i doglądając żywego inwentarza. Co zdumiewające, do stosunkowo niedawna przekonania na temat marginalnej i pasywnej roli średniowiecznych kobiet panowały nie tylko wśród przeciętnych zjadaczy chleba - znających świat wikingów wyłącznie ze srebrnego ekranu i komiksów - ale również wśród profesjonalnych badaczy historii i archeologii.

W trakcie tego wykładu postaramy się obalić cześć z pokutujących do dziś mitów dotyczących mocy i sprawczości kobiet w świecie wikingów. Posługując się staronordyckimi sagami i pieśniami Eddy Poetyckiej, a także wynikami najnowszych badań archeologicznych, przyjrzymy się bliżej temu, w jaki sposób wczesnośredniowieczne kobiety mogły aktywnie wpływać na otaczający je świat. W tej podróży w przeszłość poznamy zarówno postaci zajmujące się magią, jak i te, którym wcale nieobca była wojenna ścieżka. Pozwolimy więc przemówić tym, których głosy - choć niezwykle ważne - niesłusznie niknęły dotąd w pomroce dziejów.


Prowadzenie:

Dr Leszek Gardeła

Jest jednym z wiodących archeologów zajmujących się badaniami nad epoką wikingów. Rozprawę doktorską obronił w 2012 r. na Uniwersytecie w Aberdeen i jest aktualnie habilitantem na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium. Jego badania skupiają się m.in. na zagadnieniach związanych z wczesnośredniowieczną magią, praktykami pogrzebowymi, sztuką wojenną oraz kontaktami słowiańsko-skandynawskimi. Kierownik i uczestnik licznych projektów naukowych w Danii, Islandii, Niemczech, Norwegii, Polsce, Wielkiej Brytanii i na Wyspie Man oraz autor pięciu monografii (Scandinavian Amulets in Viking Age Poland, 2014; (Magic) Staffs in the Viking Age, 2016; Bad Death in the Early Middle Ages, 2017; Magia, kobiety i śmierć w świecie wikingów, 2019; Women and Weapons in the Viking World: Amazons of the North, 2021) i blisko 170 artykułów. Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej, Marie Curie Fellowships oraz wielu innych zagranicznych fundacji. Występował w roli konsultanta i eksperta w rozmaitych filmach dokumentalnych na temat epoki wikingów dla m.in. National Geographic, Travel Channel oraz Smithsonian Channel.



__________

O NORDIC TALKING FESTIVAL

Tematem przewodnim szóstej edycji jest "Kobieta" w kontekście historycznym i współczesnym. Wystąpienia zaproszonych gości zostaną ujęte w blokach tematycznych: Kobieta w sztuce, Kobieta w historii i folklorze, Kobieta w społeczeństwie, Kobieta w nauce i literaturze. Chcieliśmy w ten sposób pokazać szeroki wymiar wybranego przez nas tematu, a także zachęcić do wymiany doświadczeń w tym zakresie i poszukać wątków wspólnych.

Oprócz spotkań, wykładów i dyskusji odbędą się warsztaty językowe z języka duńskiego, norweskiego i szwedzkiego, spotkania dla dzieci (poranek w sobotę i niedzielę), a także koncerty: piątek - Chór 441 "Song of the North" i w sobotę Lena Majewska z Janem Kłoczko "Humankind".

SPRAWDŹ PROGRAM FESTIWALU

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny - zachęcamy jednak do rezerwacja darmowych wejściówek na poszczególne wydarzenia w celu zagwarantowania sobie miejsca.

___________

Organizatorzy i partnerzy

Głównym organizatorem Festiwalu jest Fundacja LuxSfera, a Partnerem Głównym - Miasto Gdynia.

Współorganizatorzy i partnerzy wydarzenia: Konsulat Kultury | Gdyńskie Centrum Kultury, Trolltunga - szkoła języka norweskiego, Dalarna - szkoła języka szwedzkiego, Uniwersytet WSB Merito Gdynia i Centrum Badań Nordystycznych i Staroangielskich przy Uniwersytecie Śląskim.

Patroni medialni: Moja Norwegia, Dzieje się, Ice Story, KulTur, Razem Norge, Lady Business Club, Prestiż Magazyn Trójmiejski, Muzeum Herstorii Sztuki, Nordic Focus Festival, Polki na obczyźnie, Why Story, Zawsze Pomorze, Zew Północy, Zupełnie Inny Świat, Kolektyw Tłumaczy Literatury Fińskiej KIRJA, Iceland news Polska, Radio Kaszëbë.

Patroni honorowi: Prezydent Miasta Gdyni, Ambasada Królestwa Norwegii, Ambasada Królestwa Danii, Ambasada Finlandii, Ambasada Islandii, Konsulat Honorowy Szwecji, Polsko-Szwedzka Izba Handlowa, Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza. 

Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Gdynia