MALORT - grupa II

20 Września 2021, 17:00 (Poniedziałek) - 13 Grudnia 2021, 18:30 (Poniedziałek)

Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
  malort grupa II
już niedostępne 240,00 zł -

Cześć! Zapraszamy Ciebie i Twoje Dziecko do udziału w zabawie malarskiej, prowadzonej w Otwartej Pracowni Ślad w podziemiach Hal Targowych w Gdyni. Znajduje się tu zupełnie wyjątkowe miejsce - Malort, który opiera się na założeniach i kryteriach paryskiego Malortu założonego przez Arno Sterna w latach 50. XX wieku.

W Malorcie panuje ważna równowaga między tym, co zbiorowe (ława z paletą farb) a tym, co nienaruszalnie własne (przestrzenią arkusza).Każdy ma własny arkusz.

Maluje się tu na kartkach dużego formatu (A2), które przypinane są pinezkami do ściany obłożonej brązowym papierem. Pośrodku pomieszczenia jest paleta z 18 kolorami (farby nietoksyczne, piękne, intensywne kolory) oraz wysokiej jakości pędzlami z naturalnego włosia. W pomieszczeniu są też stołki, drabinka i nawet wysoka drabina, w razie gdy uczestnik zajęć chce tworzyć naprawdę dużą pracę, co jest możliwe przypinając obok siebie kolejne kartki papieru.

Nie ma tu zadanego tematu i rozmowy o pracach. Nie uczymy dzieci malować. Chodzi o spontaniczność i czerpanie przyjemności z samego malowania. Każdy uczestnik ma swoją teczkę, w której prace są archiwizowane. Do prac można wracać, rozbudowywać je, dodawać szczegóły. Nasza rola sprowadza się do dolewania farb, pomocy w przypinaniu kartek, sprzątania, generalnie tworzenia takich warunków, aby nic nie przeszkadzało w zabawie malarskiej.

Odwiedź nas i odkryj swój ślad!

Do zobaczenia,

Magda i Klaudia


Termin zajęć: każdy poniedziałek (z wyłączeniem 01.11.2021) od 20.09.2021 do 13.12.2021, godziny 17:00 - 18:30

Czas trwania zajęć: do 90 minut

Liczba spotkań:12

koszt: 240 zł/os.(za 12 spotkań)

Liczba uczestników w grupie: 5-15

Spotkania częściowo dofinansowane ze środków miasta Gdyni

**********************************************************************

KILKA SŁÓW O ZASADACH PANUJĄCYCH W GDYŃSKIM MALORCIE

(na podstawie listy kryteriów dla Malortów publikowanych na stronie Instytutu Arno Sterna: www.arnostern.com/kriterien )

1) MALOWANIE W MALORCIE

✔ Malowanie w Malorcie ma sens, gdy odbywa się regularnie (raz w tygodniu) długoterminowo, ponieważ uruchamia się wtedy ważny proces, którego nie powinno się przerywać.

✔ Malowanie pierwszy raz jest zaskakujące i w ogóle niecharakterystyczne. Obowiązuje, więc wyłącznie wiążące zgłoszenie na dłuższy czas.

✔ Wielkość grupy - od 5 do 15 osób. Niedopuszczalne jest malowanie indywidualne. ✔ Nie obowiązuje podział na grupy wiekowe.

✔ Zajęcia trwają 90 minut. Dzieci poniżej 5 roku życia zazwyczaj nie są w stanie skupić się tak długo, dlatego dla nich zajęcia na ogół trwają krócej.

2) SZKOLENIE OSÓB POSŁUGUJĄCYCH PRZY ZABAWIE MALARSKIEJ

✔ Osoby, które przyjmują rolę posługujących przy zabawie malarskiej, opanowały wszystkie praktyczne umiejętności opiekuńcze potrzebne w Malorcie.

✔ Osoby posługujące nigdy nie oceniaja, nie komentują, ani też nie podziwiają powstającego śladu. Powstający ślad należy do uniwersalnej struktury, potwierdzonej naukowo i nieznoszącej żadnej improwizacji ze strony osoby posługującej. To niejako język ojczysty Malortu, nazwany przez Arno Sterna "formulacją".

✔ Osoby posługujące posiadają odpowiednie umiejętności, które nabyły podczas szkolenia z Arno Sternem (składające się z trzech trzydniowych kursów organizowanych w Warszawie przez wydawnictwo Element)

3) URZĄDZENIE MALORTU

A. MIEJSCE

✔ Malort i jego cztery kolorowe, pełniące funkcję ochronną ściany, są miejscem stabilizacji/ stałości, dającym poczucie bezpieczeństwa. Miejscem, które chroni przed zmiennością świata zewnętrznego.

✔ W trakcie zajęć nic z zewnątrz nie przenika do środka, oświetlenie jest niezależne od pogody i zawsze takie samo. Nie ma widzów, obserwatorów. Malort jest całkowicie zamknięty.

✔ Wymiary Malortu: ok. 3 x 5 metrów, aby nie trzeba było pokonywać zbyt długiej drogi od ściany do ławy z paletą farb.

✔ Wysokość: ok. 2,5 metra, aby można było malować wysokie obrazy.

✔ Oświetlenie zapewniające światło zbliżone do dziennego jest umocowane przy suficie, w odległości ok. 1 metra od ścian, aby nie powstawały cienie.

✔ Ściany Malortu są pokryte brązowym papierem pakowym. Arkusze przypina się pinezkami.

B. MATERIAŁY

✔ W Malorcie znajdują się: ława z paletą farb, półka z farbami do mieszania, białe arkusze papieru formatu A2, taborety, stołki i drabina. Osoba posługująca usuwa pinezki tępym nożem, dolewa świeżych farb oraz miesza kolory.

✔ Ława z paletą farb stoi na środku pomieszczenia. Ława ma ok. 2 metrów długości, ok. 70 cm wysokości i ok. 20 cm szerokości. W odpowiednich otworach w ławie mieści się 18 miseczek z farbami oraz stojących przy nich 18 kubeczków z wodą. Uchwyty na pędzle (w każdym dwa małe pędzle na dole i jeden duży nad nimi) leżą między farbami. Pojemniki ze świeżymi farbami stoją w podłużnej przegródce pod ławą i stabilizują ją. Przy jednej nodze ławy jest umieszczona butelka z wodą, a przy drugiej pojemnik z pinezkami.

✔ Ława z paletą farb jest wypełniona wysokiej jakości pędzlami z naturalnego włosia oraz farbami temperami nietoksycznymi o intensywnym kolorze.

4) WARUNKI RAMOWE I OPIEKA (ROLA POSŁUGUJĄCEGO)

✔ W Malorcie rozmawia się, ale nigdy o powstających obrazach. Mówienie o obrazie jest zdradą spontanicznej wypowiedzi osoby malującej.

✔ W Malorcie chodzi o to, żeby coś robić i przeżywać, a nie zrobić lub pokazywać. Nikt nie powinien nigdy oglądać obrazu (ani poprzez fotografowanie wynosić go na zewnątrz), ponieważ w przeciwnym razie obraz stanie się obiektem komunikacji, sztuką - co jest zupełnie inną czynnością, uniemożliwiającą formulację. Dlatego obrazy na zawsze pozostają w Malorcie.

✔ W Malorcie panuje ważna równowaga między tym, co zbiorowe (ława z paletą farb) a tym, co nienaruszalnie własne (przestrzenią arkusza).Każdy ma własny arkusz.

✔ Orientacja arkusza (pionowa albo pozioma) jest ważna i powinna ją ustalać tylko osoba malująca.


Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Gdynia