MALORT - grupa IV

29 Września 2021, 15:30-17:00 (środa)

Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
  malort grupa IV
14 Grudnia 2021 240,00 zł

Cześć! Zapraszamy Ciebie i Twoje Dziecko do udziału w zabawie malarskiej, prowadzonej w Otwartej Pracowni Ślad w podziemiach Hal Targowych w Gdyni. Znajduje się tu zupełnie wyjątkowe miejsce - Malort, który opiera się na założeniach i kryteriach paryskiego Malortu założonego przez Arno Sterna w latach 50. XX wieku.

W Malorcie panuje ważna równowaga między tym, co zbiorowe (ława z paletą farb) a tym, co nienaruszalnie własne (przestrzenią arkusza).Każdy ma własny arkusz.

Maluje się tu na kartkach dużego formatu (A2), które przypinane są pinezkami do ściany obłożonej brązowym papierem. Pośrodku pomieszczenia jest paleta z 18 kolorami (farby nietoksyczne, piękne, intensywne kolory) oraz wysokiej jakości pędzlami z naturalnego włosia. W pomieszczeniu są też stołki, drabinka i nawet wysoka drabina, w razie gdy uczestnik zajęć chce tworzyć naprawdę dużą pracę, co jest możliwe przypinając obok siebie kolejne kartki papieru.

Nie ma tu zadanego tematu i rozmowy o pracach. Nie uczymy dzieci malować. Chodzi o spontaniczność i czerpanie przyjemności z samego malowania. Każdy uczestnik ma swoją teczkę, w której prace są archiwizowane. Do prac można wracać, rozbudowywać je, dodawać szczegóły. Nasza rola sprowadza się do dolewania farb, pomocy w przypinaniu kartek, sprzątania, generalnie tworzenia takich warunków, aby nic nie przeszkadzało w zabawie malarskiej.

Odwiedź nas i odkryj swój ślad!

Do zobaczenia,

Magda i Klaudia


Termin zajęć: każda środa od 29.09.2021 do 15.12.2021, godziny 15:30 - 17:00

Czas trwania zajęć: do 90 minut

Liczba spotkań:12

koszt: 240 zł/os.(za 12 spotkań)

Liczba uczestników w grupie: 5-15

Spotkania częściowo dofinansowane ze środków miasta Gdyni

**********************************************************************

KILKA SŁÓW O ZASADACH PANUJĄCYCH W GDYŃSKIM MALORCIE

(na podstawie listy kryteriów dla Malortów publikowanych na stronie Instytutu Arno Sterna: www.arnostern.com/kriterien )

1) MALOWANIE W MALORCIE

✔ Malowanie w Malorcie ma sens, gdy odbywa się regularnie (raz w tygodniu) długoterminowo, ponieważ uruchamia się wtedy ważny proces, którego nie powinno się przerywać.

✔ Malowanie pierwszy raz jest zaskakujące i w ogóle niecharakterystyczne. Obowiązuje, więc wyłącznie wiążące zgłoszenie na dłuższy czas.

✔ Wielkość grupy - od 5 do 15 osób. Niedopuszczalne jest malowanie indywidualne. ✔ Nie obowiązuje podział na grupy wiekowe.

✔ Zajęcia trwają 90 minut. Dzieci poniżej 5 roku życia zazwyczaj nie są w stanie skupić się tak długo, dlatego dla nich zajęcia na ogół trwają krócej.

2) SZKOLENIE OSÓB POSŁUGUJĄCYCH PRZY ZABAWIE MALARSKIEJ

✔ Osoby, które przyjmują rolę posługujących przy zabawie malarskiej, opanowały wszystkie praktyczne umiejętności opiekuńcze potrzebne w Malorcie.

✔ Osoby posługujące nigdy nie oceniaja, nie komentują, ani też nie podziwiają powstającego śladu. Powstający ślad należy do uniwersalnej struktury, potwierdzonej naukowo i nieznoszącej żadnej improwizacji ze strony osoby posługującej. To niejako język ojczysty Malortu, nazwany przez Arno Sterna "formulacją".

✔ Osoby posługujące posiadają odpowiednie umiejętności, które nabyły podczas szkolenia z Arno Sternem (składające się z trzech trzydniowych kursów organizowanych w Warszawie przez wydawnictwo Element)

3) URZĄDZENIE MALORTU

A. MIEJSCE

✔ Malort i jego cztery kolorowe, pełniące funkcję ochronną ściany, są miejscem stabilizacji/ stałości, dającym poczucie bezpieczeństwa. Miejscem, które chroni przed zmiennością świata zewnętrznego.

✔ W trakcie zajęć nic z zewnątrz nie przenika do środka, oświetlenie jest niezależne od pogody i zawsze takie samo. Nie ma widzów, obserwatorów. Malort jest całkowicie zamknięty.

✔ Wymiary Malortu: ok. 3 x 5 metrów, aby nie trzeba było pokonywać zbyt długiej drogi od ściany do ławy z paletą farb.

✔ Wysokość: ok. 2,5 metra, aby można było malować wysokie obrazy.

✔ Oświetlenie zapewniające światło zbliżone do dziennego jest umocowane przy suficie, w odległości ok. 1 metra od ścian, aby nie powstawały cienie.

✔ Ściany Malortu są pokryte brązowym papierem pakowym. Arkusze przypina się pinezkami.

B. MATERIAŁY

✔ W Malorcie znajdują się: ława z paletą farb, półka z farbami do mieszania, białe arkusze papieru formatu A2, taborety, stołki i drabina. Osoba posługująca usuwa pinezki tępym nożem, dolewa świeżych farb oraz miesza kolory.

✔ Ława z paletą farb stoi na środku pomieszczenia. Ława ma ok. 2 metrów długości, ok. 70 cm wysokości i ok. 20 cm szerokości. W odpowiednich otworach w ławie mieści się 18 miseczek z farbami oraz stojących przy nich 18 kubeczków z wodą. Uchwyty na pędzle (w każdym dwa małe pędzle na dole i jeden duży nad nimi) leżą między farbami. Pojemniki ze świeżymi farbami stoją w podłużnej przegródce pod ławą i stabilizują ją. Przy jednej nodze ławy jest umieszczona butelka z wodą, a przy drugiej pojemnik z pinezkami.

✔ Ława z paletą farb jest wypełniona wysokiej jakości pędzlami z naturalnego włosia oraz farbami temperami nietoksycznymi o intensywnym kolorze.

4) WARUNKI RAMOWE I OPIEKA (ROLA POSŁUGUJĄCEGO)

✔ W Malorcie rozmawia się, ale nigdy o powstających obrazach. Mówienie o obrazie jest zdradą spontanicznej wypowiedzi osoby malującej.

✔ W Malorcie chodzi o to, żeby coś robić i przeżywać, a nie zrobić lub pokazywać. Nikt nie powinien nigdy oglądać obrazu (ani poprzez fotografowanie wynosić go na zewnątrz), ponieważ w przeciwnym razie obraz stanie się obiektem komunikacji, sztuką - co jest zupełnie inną czynnością, uniemożliwiającą formulację. Dlatego obrazy na zawsze pozostają w Malorcie.

✔ W Malorcie panuje ważna równowaga między tym, co zbiorowe (ława z paletą farb) a tym, co nienaruszalnie własne (przestrzenią arkusza).Każdy ma własny arkusz.

✔ Orientacja arkusza (pionowa albo pozioma) jest ważna i powinna ją ustalać tylko osoba malująca.


Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Gdynia