To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Zarejestruj swój udział
już niedostępne -

Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego Politechniki Wrocławskiej. We wtorek, 10 grudnia, swój wykład wygłosi wybitny polski chemik prof. Marcin Drąg z Wydziału Chemicznego PWr, laureat nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2019.

Prof. Marcin Drąg specjalizuje się w chemii biologicznej i medycznej. W ramach ISN wygłosi wykład pt. "Naukowy fishing w diagnostyce chorób cywilizacyjnych". Zapraszamy od godz. 14 do Centrum Kongresowego PWr (bud. D-20, Janiszewskiego 8). Wstęp wolny.

Profesor Marcin Drąg pracuje w Zakładzie Chemii Bioorganicznej PWr i specjalizuje się w chemii biologicznej i medycznej. Jest wielokrotnym stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Zrealizował wiele grantów badawczych, m.in. z budżetu Narodowego Centrum Nauki oraz polskich i zagranicznych uczelni, instytucji i organizacji, finansujących zaawansowane technologie naukowe. Profesor pracował na uczelniach we Włoszech, Austrii, Francji i w Stanach Zjednoczonych. Jest związany z prestiżowym Sanford Burnham Prebys Medical Discovery Institute w Kalifornii. W pracy naukowej zajmuje się badaniem enzymów proteolitycznych (proteaz). Odpowiadają one za rozwój większości chorób cywilizacyjnych. Na swoim koncie ma już dziewięć patentów i blisko 110 prac naukowych opublikowanych w najwyższej klasy czasopismach (ponad 2 tys. cytowań, wskaźnik Hirscha=28). Jest laureatem tegorocznej Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, tzw. polskiego Nobla.

Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe powstało w 2017 toku. Jest to cykl skierowany do szerokiego grona odbiorców - studentów, doktorantów, pracowników naukowych i wszystkich zainteresowanych pogłębianiem wiedzy z zakresu nauk ścisłych. Na Politechnice Wrocławskiej regularnie goszczą eksperci z różnych dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i wynikami badań.

W ramach ISN byli u nas już m.in. prof. Anthony Guiseppi-Elie, który opowiadał o bioinżynierii w medycynie oraz prof. Jan Biliszczuk - wybitny projektant i autor nowatorskich rozwiązań w mostownictwie, znany japoński chemik prof. Masami Okamoto z Toyota Technological Institute w Nagoi, laureat Nagrody Nobla z fizyki - prof. Klaus von Klitzing, ekspert w dziedzinie konserwacji zabytków - prof. Andrzej Kadłuczka, prof. Hermann Maurer - światowej sławy specjalista z zakresu informatyki, architekt Zeev Baran, który jest Honorowym Konsulem Generalnym RP w Jerozolimie, a także Jayshree Seth - amerykańska badaczka z firmy 3M, biochemik i prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz (jego wykład dotyczył mikro-ewolucji komórek nowotworowych), prof. Alferd Forchel z Uniwersytetu w Würzburgu, założyciel Muzeum Architektury we Wrocławiu - prof. Olgierd Czerner, prof. Agnieszka Dobrzyń z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie, światowej sławy matematyk z University College Dublin - prof. Frédéric Dias, a także dr hab. Marek Wroński, zajmujący się tropieniem nierzetelności w badaniach naukowych, prof. Adrian Bejan z amerykańskiego Uniwersytetu Duke oraz prof. Dick van Gameren z Politechniki w Delft.

Zobacz również:

konferencje wydarzenia Wrocław