Mediacja nową aktywnością w zawodach prawniczych - perspektywy i wyzwania
21 Października 2024, 09:00 (Poniedziałek)
Organizatorzy: Europejskie Stowarzyszenie Sędziów na Rzecz Mediacji GEMME (sekcja polska), Izba Komornicza w Krakowie, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Krakowie, Okręgowa Rada Adwokacka w Krakowie, Izba Notarialna w Krakowie.
Patronat: Prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie, Prezes Sądu Okręgowego w Krakowie, Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej oraz Ośrodek Naukowo-Szkoleniowy przy Krajowej Radzie Komorniczej.
Serdecznie zapraszamy na konferencję z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji, dedykowaną adwokatom, radcom prawnym, notariuszom, komornikom, sędziom, która odbędzie się:
Kiedy? 21 października 2024 r. w godz. 9:00 - 14:30
Gdzie? w siedzibie Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie, ul. Francesco Nullo 8/4, 31-543 Kraków, sala wykładowa
Program:
08:30 - 09:00 Powitalna kawa
9.00-9.15 Otwarcie konferencji przez organizatorów i zaproszonych gości
(Prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie Paweł Rygiel, Prezeska Federacji Adwokatur Europejskich (FBE) 2023-2024 r.pr. Izabela Konopacka, Przewodnicząca Rady Izby Komorniczej w Krakowie komornik Henryka Bednorz - Godyń, Dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie r.pr Piotr Lato, Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie adw. Aleksander Gut, Prezes Rady Izby Notarialnej w Krakowie not. Sławomir Gołąbek)
9.15-9.45 Po co prawnikom mediacja? - wprowadzenie do tematu i przedstawienie celów konferencji
(sędzia dr Monika Włodarczyk, wiceprezeska Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów na rzecz Mediacji GEMME - EUROPE; adw. mediator dr Małgorzata Kożuch, prezes Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej; r.pr. mediator Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych w latach: 2007-2010, 2010-2013 oraz 2016-2020)
9.45 -11:00 Panel I: Jak włączyć mediację do zakresu swoich usług i zwiększyć ich wartość?
W tym panelu omówione zostanie jak mediacja może stanowić dodatkową wartość na rynku usług prawniczych. Paneliści zastanowią się, jak profesjonalne włączenie mediacji do swoich ofert może wpłynąć na rozwój biznesu, zwiększenie liczby klientów oraz poprawę efektywności w rozwiązywaniu sporów.
Kluczowe zagadnienia:
1. Prawnik - mediatorem - droga do uzyskania nowych kompetencji - Przewodnik krok po kroku, jak zostać profesjonalnym mediatorem, w tym wymagania i szkolenia potrzebne, by skutecznie oferować mediację.
2. Jak zbudować markę osobistą jako mediator? - Strategie i narzędzia do budowania silnej i rozpoznawalnej marki osobistej w świecie mediacji.
3. Jakie korzyści dla kancelarii niesie włączenie mediacji do zakresu usług? Korzyści płynące z rozszerzenia swojej działalności o mediacje i jak efektywnie komunikować tę wartość klientom.
4. Jak marketingowo podejść do promocji mediacji jako usługi?
**Sesja pytań i odpowiedzi:** 10 minut na dyskusję z udziałem publiczności
**Prelegenci:**
- r.pr. mediator Maciej Bobrowicz
- adw. mediator Katarzyna Klimanek
- adw. mediator Anna Kreczmer
- r.pr. mediator Małgorzata Roszkowska
- not. mediator Krystian Wygona
**Moderator:** r.pr., mediator dr Magdalena Romanowska, zastępca Dyrektora Centrum Mediacji przy OIRP w Krakowie
11:00-11:15 Przerwa kawowa
11:15 - 12:30 Panel II: Jak reprezentować klienta w mediacji? Jak doradzać klientowi, by wygrał spór? Różnice w metodach i narzędziach pracy.
W tym panelu omówione zostaną strategie doradztwa klientowi w sporach, które pozwalają nie tylko na wygraną, ale także na efektywne zakończenie konfliktu z minimalnym nakładem finansowym i czasowym. Eksperci zastanowią się, jak świadomie kierować klienta ku mediacji, aby osiągnąć najlepsze wyniki.
Kluczowe zagadnienia:
- 1.Jak zrozumieć potrzeby klienta i określić, czy mediacja jest najlepszym rozwiązaniem?
- 2.Jakie są realne korzyści wynikające z mediacji dla klienta?
- 3.Strategie i techniki reprezentowania klientów w mediacjach, które prowadzą do osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów.
- 4.Wykorzystanie AI w mediacji.
**Sesja pytań i odpowiedzi:** 10 minut na dyskusję z udziałem publiczności
**Prelegenci:**
adw. mediator Ewa Bawołek
r.pr. mediator Jolanta Budzowska
adw., były sędzia Piotr Krzak
adw. mediator dr Michał Sowa
adw. mediator Dariusz Wojnar
**Moderator:** adw. mediator dr Małgorzata Kożuch, prezes Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej
12:30- 13:00 Przerwa (lunch)
13:00 - 14:15 Panel III: Współpraca sędziów z pełnomocnikami procesowymi i mediatorami w dążeniu do ugodowego rozwiązywania sporów
W trakcie tego panelu skoncentrujemy się na kluczowych zachowaniach, które sędziowie oczekują od pełnomocników procesowych, aby stworzyć sprzyjające warunki dla mediacji oraz ugodowego rozwiązywania sporów. Panel ten ma na celu nie tylko identyfikację tych oczekiwań, ale również wypracowanie wspólnych standardów, które przyczynią się do efektywniejszego stosowania mediacji w polskim systemie prawnym.
Kluczowe zagadnienia:
1. Współpraca na linii sędzia - mediator, jakie cechy i umiejętności są najbardziej cenione przez sędziów w pracy mediatorów?
2. W jaki sposób sędziowie zachęcają pełnomocników procesowych oraz strony postępowań sądowych do mediacji?
3. Jakie konkretne postawy i strategie działania pełnomocników procesowych mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia roli mediacji?
4.Praktyczne wskazówki dotyczące efektywnej współpracy między sędziami a mediatorami oraz między sędziami a pełnomocnikami procesowymi w zakresie dążenia do ugodowego zakończenia sporów.
**Sesja pytań i odpowiedzi:** 10 minut na dyskusję z udziałem publiczności
**Prelegenci:**
sędzia Olimpia Barańska - Małuszek, członek polskiej sekcji Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów na rzecz Mediacji GEMME - EUROPE
r.pr. mediator Tomasz Job, dyrektor Centrum Mediacji przy OIRP w Krakowie
adw. mediator Anna Kasolik
sędzia Katarzyna Milewska, członek polskiej sekcji Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów na rzecz Mediacji GEMME - EUROPE
sędzia Zbigniew Zgud, koordynator ds. mediacji w Sądzie Okręgowym w Krakowie
**Moderator:** sędzia dr Monika Włodarczyk, wiceprezeska Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów na rzecz Mediacji GEMME - EUROPE
14:15-14:30 Podsumowanie głównych wniosków z konferencji
(sędzia Mateusz Pietrzyk, Departament Legislacyjny Ministerstwa Sprawiedliwości)
14:30 Zakończenie konferencji
Rejestracja:
Aby zarejestrować się na konferencję, prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego dostępnego na stronie internetowej https://app.evenea.pl/event/mediacja2024/. Ilość miejsc jest ograniczona.
Zapraszamy do udziału i aktywnej dyskusji!
Udział w konferencji uprawnia do uzyskania punktów szkoleniowych.
Ponadto każdy uczestnik konferencji otrzyma certyfikat.
Miejsce
Francesco Nullo 8/4, Kraków