Media dla Klimatu | Jak wspierać inicjatywy proekologiczne i dobrostan dziennikarzy?

15 Grudnia 2023, 10:00 (Piątek) - 16 Grudnia 2023, 13:00 (Sobota)

Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Darmowy bilet
Wyprzedane Brak wolnych miejsc

👉 Jesteś dziennikarzem/dziennikarką lub edukatorem/edukatorką?

👉 Pracujesz lub chcesz pracować w mediach? 

👉 A może uczysz pokrewnych tematów w szkole wyższej?


Jeśli tak, to zapisz się na innowacyjne wydarzenie dotyczące ekologii, zachowań medialnych w obliczu zmian klimatycznych oraz tego, jak w tym wszystkim zadbać o siebie, swoich pracowników i studentów.



KIEDY?

⏰ PIĄTEK 15.12 (10:00-17:00)

⏰ SOBOTA 16.12 (10:00-13:00)

GDZIE?

📍 Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, sala A 205

ul. Bażyńskiego 4, Gdańsk

ZAPISY

📍 Na wydarzenie obowiązują zapisy - zarezerwuj miejsca na konferencji tutaj




🌱 Młodzi ludzie coraz silniej przeżywają niepewność i wymierne konsekwencje zmian klimatycznych. Ich emocjonalne koło nakręca ich w stronę poczucia winy, frustracji, i złości zamiast konstruktywnych motywacji do codziennych zabiegów ratowania naszej planety czy chociaż lokalnego środowiska naturalnego. Obciążone i tak już do granic wytrzymałości zdrowie psychiczne młodych nie jest w tym zakresie zaopiekowane przez system edukacji.

JAK MOGĄ POMÓC W TYM MEDIA? 🤔

🌱 Czy dziennikarze i specjaliści od komunikacji społecznej sami są świadomi wyzwań w zakresie zrównoważonego rozwoju, skąd mogą czerpać wiedzę i jak rozwijać własne kompetencje kształtowania odpowiedzialnych postaw ekologicznych? Jak można wspierać empatię i miłosierność wobec świata przyrody a jednocześnie nie pogłębiać lęku młodego pokolenia o najbliższą przyszłość, nie niszcząc ich nadwątlonego zdrowia psychicznego. Jak kształcenie akademickie lepiej może przygotować młode pokolenie dziennikarzy do pracy na rzecz zrównoważonego rozwoju?

🌱 Celem dwudniowego spotkania z Trójmieście w ramach projektu SUMED jest zgromadzenie dziennikarzy, osób pracujących w mediach i nauczycieli akademickich zaangażowanych w kształtowanie konstruktywnych postaw na rzecz ratowania Ziemi. Uczestnicy doświadczą w ramach warsztatów nowoczesnych metod uczenia się zadbania o dobrostan własny i zasad życia i pracy w konkretny sposób dający szansę na regenerację środowiska i zdrowia. Formuła ulu edukacyjnego pozwoli wszystkim podzielić się zarówno dobrymi praktykami jak i kreatywnymi pomysłami nowych sposobów kształcenia akademickiego do zrównoważonego rozwoju w zakresie dziennikarstwa i komunikacji społecznej poprzez stare i nowe media.


PROGRAM WYDARZENIA


🟢 PIĄTEK 15.12


10:00 - 11:30
Koło eko-emocji - warsztat zarządzania emocjami związanymi ze zmianą
klimatu - prowadzenie Jacek Bożek i Adam Jagiełło-Rusiłowski


11:45 - 13:00
Edukacja i komunikacja społeczna przyjazna ziemi, dzieciom, młodzieży i
przyszłym dziennikarzom analiza dobrych praktyk z Finlandii - prowadzenie
dr Beata Czechowska-Derkacz i dr Adam Jagiełło-Rusiłowski


13:00 - 14:00
Lunch


14:00 - 15:30
Formy medialne i treści przyjazne zrównoważeniu - prowadzenie Jacek Bożek


15:45 - 17:00
Zajęcia praktyczne - tworzenie "news" z zakresu:
- ratowania drzew i terenów zielonych
- ochrony rzek i zasobów wodnych
- sytuacji zwierząt (domowych, hodowlanych i żyjących na wolności)


🟢 SOBOTA 16.12.


10:00 - 11:30
Zajęcia praktyczne c.d.


11:45 - 13:00
Kolaudacja materiałów i refleksja - co włączyć do programów kształcenia
dziennikarzy i jak wspierać ich dobrostan


PROWADZĄCY:

🟢 Dr Adam Jagiełło-Rusiłowski, INNOCAMP PL, Ashoka fellow, innowator społeczny pracujący w zakresie zdrowia psychicznego młodzieży używając środków artystycznych i kreatywności stosowanej, wieloletni nauczyciel akademicki, ekspert ds. zmiany, rozwoju zrównoważonego i zarządzania różnorodnością w kulturze organizacji

🟢 Jacek Bożek, Założyciel, lider i prezes Klubu Gaja, innowator społeczny. Ekspert w dziedzinie działań społecznych w obszarze ochrony środowiska i zwierząt. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za budowanie społeczeństwa obywatelskiego (2011). Laureat Społecznego Nobla Ashoki (1997)

🟢 Beata Tarnawa, artystka wizualna, autorka kampanii społecznych Klubu Gaja m.in. "Jeszcze żywy KARP" (od 2009), koordynowała także programy edukacji ekologicznej m.in. "Święto Drzewa", "Ryby mają głos!", współautorka licznych performensów i happeningów promujących empatię dla przyrody

Zobacz również:

konferencje wydarzenia Gdańsk