meetit.live: XIII spotkanie

10 Kwietnia 2024, 18:00 (środa)

Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Bilet bezpłatny
już niedostępne -

XIII spotkanie meetit.live w Toruniu na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK

Komputer na całą planetę: wyzwania związane z wydajnością

Prelegentki: Alicja Kluczek i Gabriela Olszewska


Zarządzanie komputerem obsługującym całą planetę to ogromne wyzwanie. Wraz ze skalą pojawiają się fascynujące problemy:

Wydajność: Miliony użytkowników dziennie korzystają z Google. Usługi takie jak YouTube muszą być gotowe szybko obsługiwać terabajty danych bez nadmiernego zużycia energii czy zasobów.
Skalowalność: Infrastruktura musi być skalowalna, aby sprostać wymaganiom użytkowników. Zakłada to obsługę rosnącej ilości danych i coraz większej liczby użytkowników rozproszonych po całym globie.
Niezawodność: Rozproszony komputer musi być odporny na awarie, takie jak usterki sprzętu czy oprogramowania.

W naszej prezentacji omówimy wyzwania, jakie należy pokonać, aby stworzyć i zarządzać komputerem na całą planetę. Przedstawimy również niektóre z rozwiązań opracowanych w Google.


Alicja Kluczek, Gabriela Olszewska - Programistki w firmie Google, na co dzień zajmują się projektowaniem i rozwijaniem innowacyjnych rozwiązań chmurowych. Alicja zajmuje się infrastrukturą klastrów obliczeniowych, a Gabriela automatycznymi aktualizacjami komponentów kubernetesowych.


Google - amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne. Sztandarowym produktem spółki jest wyszukiwarka Google, a deklarowaną misją - uporządkowanie światowych zasobów informacji tak, by stały się powszechnie dostępne i użyteczne dla każdego. Polski oddział firmy został utworzony w 2005 roku.

Zobacz również:

szkolenia wydarzenia Toruń