"Morsowanie i Tropienie": Tropienie I

15 Lutego 2025, 08:00-11:00 (Sobota)

Niewidzialny Turnicki Park Narodowy,

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  bilet
Wyprzedane Brak wolnych miejsc
  Lista rezerwowa
już niedostępne -

Przygoda z Robertem Gatzką to nie tylko odkrywanie śladów, ale również głębsze zrozumienie dynamiki karpackiego ekosystemu. Robert, jako doświadczony przewodnik i znawca leśnych tajemnic, wprowadzi Was w świat, gdzie każda najmniejsza zmiana w przyrodzie ma swoje znaczenie i opowiada większą historię. Podczas spaceru skoncentrujecie się na różnorodności gatunkowej i relacjach pomiędzy roślinami oraz zwierzętami. Robert pokaże Wam, jak można interpretować sygnały w przyrodzie wskazujące na obecność poszczególnych zwierząt. Jego opowieści o dużych drapieżnikach będą inspirować do refleksji nad tym, jak ważne jest zachowanie ich wyjątkowej obecności.

Na podstawie tropów pozostawionych w śniegu lub błocie doświadczony obserwator jest w stanie rozpoznać nie tylko gatunek zwierzęcia, ale także określić jego przybliżony wiek, płeć i liczebność oraz odtworzyć przebieg leśnych wydarzeń. Na Pogórzu Przemyskim występują praktycznie wszystkie ssaki drapieżne - m.in wilk, ryś, niedźwiedź, lis i żbik. W niższych częściach łańcucha pokarmowego także mamy bogactwo - sarny i jelenie oraz wiele gatunków ptaków.


GDZIE?

Wycieczka odbędzie się na obszarze projektowanego Turnickiego Parku Narodowego - szczegóły dotyczące miejsca zbiórki zostaną Wam przekazane kilka dni przed spacerem, poprzez wiadomość e-mail, na podany adres kontaktowy.

Jak się przygotować?

Pamiętajcie, że jest zima, aby kilkugodzinny spacer nie sprawiał dyskomfortu, warto ubrać się na cebulkę, zabrać termos z gorącym napojem, pożywną przekąskę i dobre, nieprzemalne obuwie!


Waszym przewodnikiem będzie Robert Gatzka.

Robert to opiekun w Parku Ochrony Bieszczadzkiej Fauny, który związał swoje życie z Bieszczadami i ich dziką przyrodą. Absolwent Katedry Biologii i Biotechnologii Ruhr Universität Bochum w Niemczech, w swojej pracy dyplomowej badał metodami nieinwazyjnymi poziomy hormonów stresu u żubrów w ramach projektu reintrodukcji tego gatunku.

Zobacz również:

sport i rekreacja