MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ

7 kwietnia 2020, 12:30-19:00 (wtorek)

Zobacz na mapie

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Dostępne do Liczba
  UCZEŃ ED Niedźwiedź Wojtek na bojowym szlaku Armii Andersa - klasy 0-3
Jeszcze niedostępne
od 27 marca 2020, 19:00 (piątek)
-
  UCZEŃ ED Moje wojenne dzieciństwo. Życie polskich dzieci podczas II wojny światowej - klasy 4-8
Jeszcze niedostępne
od 27 marca 2020, 19:00 (piątek)
-

MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ

07 KWIETNIA 2020 GODZINA 12:30

MIEJSCE ZBIÓRKI: hol główny muzeum na poziomie minus trzy przy sklepiku, zgodnie z regulaminem zwiedzania bez plecaków, okryć wierzchnich

Koszt lekcji muzealnej pokrywa szkoła

LEKCJE MUZEALNE:

- Niedźwiedź Wojtek na bojowym szlaku Armii Andersa - klasy 0-3

- Moje wojenne dzieciństwo. Życie polskich dzieci podczas II wojny światowej - klasy 4-8


Niedźwiedź Wojtek na bojowym szlaku Armii Andersa

Niedźwiedź Wojtek na bojowym szlaku Armii Andersa

Opis zajęć: Skąd pochodził niedźwiadek Wojtek? Jak znalazł się w 2. Korpusie Polskich Sił Zbrojnych, nazywanym Armią Andersa? Odpowiedzi na te i inne pytania uczniowie poznają podczas lektury fragmentów książki "Dziadek i Niedźwiadek" autorstwa Łukasza Wierzbickiego. Dowiedzą się także, którędy wiódł szlak bojowy Armii gen. Andersa oraz dlaczego powstała tak daleko od ojczyzny. Grupa uda się również na wystawę stałą, by zobaczyć eksponaty związane z formacją wojskową, w której "służył" niedźwiedź Wojtek.

Czas trwania i miejsce zajęć: 90 minut; 

sala edukacyjna i wystawa główna

Odniesienia do podstawy programowej: W czasie zajęć dzieci poznają historię niedźwiadka Wojtka oraz szlak bojowy żołnierzy Armii Andersa na podstawie lektury. Dzieci uczą się uważnego słuchania czytanego przez edukatora tekstu oraz czekania na swoją kolej wypowiedzi w trakcie omawiania treści tekstu. Ćwiczą wypowiadanie się w formie uporządkowanej i rozwiniętej na temat lektury. Uczą się ustalania kolejności zdarzeń i ich wzajemnej zależności, a także lokalizacji miejsc wydarzeń na mapie.


Moje wojenne dzieciństwo. Życie polskich dzieci podczas II wojny światowej

Moje wojenne dzieciństwo. Życie polskich dzieci podczas II wojny światowej

Opis zajęć: Zajęcia są poświęcone życiu polskich dzieci podczas II wojny światowej. Na podstawie eksponatów zgrormadzonych na wystawie, źródeł historycznych oraz wskazówek edukatora uczestnicy dowiedzą się, jak wyglądały trudy życia pod okupacją niemiecką i na sowieckim zesłaniu. Czy dzieci mogły chodzić wtedy do szkoły? Czy musiały pracować? Czy zdarzało się, że ryzykowały życie? Czy znajdowały czas i ochotę na zabawę? Uczniowie wspólnie z prowadzącym zastanowią się, jak mogło wyglądać ich życie, i spróbują odtworzyć ich przeżycia. Wczują się w ich role, pisząc list i kartkę z pamiętnika.

Czas trwania i miejsce zajęć: ok. 90 -120 min

Odniesienia do podstawy programowej: Celem zajęć jest zapoznanie uczniów z realiami życia polskich dzieci pod okupacją niemiecką i sowiecką. Ćwiczenie umiejętności analizy eksponatów oraz pisania krótkich wypowiedzi w formie listu i kartki z pamiętnika.


Zobacz również:

inne wydarzenia 80-862 Gdańsk