To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
  Bilet normalny / miejsca siedzące nienumerowane
już niedostępne 15,00 zł -
  Bilet dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny / miejsca siedzące nienumerowane
już niedostępne 13,00 zł -

MUZYKA CISZY na listopadowym Forum Filmów Nie-Zwyczajnych. Historia wybitnego śpiewaka Andrea Bocellego (Toby Sebastian), który urodził się z nieuleczalną chorobą oczu, na skutek której w wieku 14 lat stracił wzrok. Dorastał na farmie, gdzie sprzedawał maszyny rolnicze. Dzięki ogromnej determinacji a także niesamowitemu talentowi wzniósł się ponad ograniczenia, a jego muzykę pokochał cały świat. Spotkanie filmowe tradycyjnie poprowadzi o. dr Marek Kotyński CSsR, filmoznawca, teolog duchowości oraz wykładowca AKW. Zapraszamy!

"Muzyka ciszy"
Historia wspaniałego artysty i niezwykłego człowieka

Obdarzony niezaprzeczalnym i wielkim talentem, wielokrotnie nagradzany, jeden z najbardziej znanych włoskich muzyków. Dziś ma miliony fanów na całym świecie, ponad 75 milionów sprzedanych płyt, a niemalże każdy z jego albumów był nagradzany. Pomimo swojej ogromnej sławy, jest człowiekiem skromnym. Chociaż jego kariera muzyczna jest dobrze znana, nie każdy zna drogę, którą Andrea Bocelli przeszedł, aby znaleźć się na szczycie sławy. To właśnie kulisy życia prywatnego, dzieciństwo i młodość oraz przeciwności, z którymi się zmagał, opisuje w autobiografii zatytułowanej "Muzyka ciszy" (1998).

Amos Bardi - Alter ego artysty

Widz poznaje życie artysty dzięki postaci Amosa Bardiego - alter ego artysty, stworzonego przez samego Andrea Bocellego. Przedstawiając w autobiografii losy bohatera, z którym się utożsamia, zdradził nieznane dotąd fakty ze swojego życia. Kilka lat później, jego historia staje się inspiracją do filmu Michaela Radforda.

"Muzyka ciszy" ukazuje dzieciństwo i młodość włoskiego muzyka. Amos Bardi urodził się w niewielkiej włoskiej wiosce. Został obdarzony niezwykłym talentem muzycznym i pięknym głosem, który zaobserwować można było już w najmłodszych latach jego życia. Jednocześnie zmagał się z nieuleczalną chorobą oczu, która znacznie ograniczała widzenie. W wieku 12 lat, na skutek wypadku doznanego w czasie gry w piłkę, zupełnie stracił wzrok. Otrzymał wielki dar, ale jego droga nie była łatwa.

Film ukazuje jak Amos pokonywał wszystkie trudności, aby spełnić marzenia. Od dzieciństwa chciał zostać śpiewakiem operowym, ale jego droga do sukcesu była bardzo trudna. Chociaż los postawił na jego drodze wiele przeszkód, dzięki swojej determinacji i wierze w siebie walczył z każdym wyzwaniem, pokonując swoje słabości i osiągając kolejne cele.

Amos Bardi to bohater, który udowadnia warto walczyć o swoją pasję, nawet kiedy te zmagania nie są łatwe. Jego miłość do muzyki była tak wielka, że nigdy się nie poddał w dążeniu do realizacji marzeń. Największą wartością filmu jest prawdziwość jego historii, która przedstawia życie Andrea Bocellego. Przesłanie jakie za sobą niesie, czyli walka o marzenia i niepoddawanie się przeszkodom wydającym się nie do pokonania, to wspaniała inspiracja dla każdego.

muzyka_ciszy_forum_filmow_niezwyczajnych_3

Tony Sebastian, czyli Amos Bardi

Andrea Bocelli to niewątpliwie jeden z największym muzyków naszych czasów. Jest uwielbiany na całym świecie, a jego muzyka towarzyszy milionom ludzi każdego dnia. Niełatwo jest wcielić się w osobę, która cieszy się wielką sławą i sympatią fanów. To duże wyzwanie dla aktora, aby wytrzymać presję otoczenia i dobrze zrealizować swoje zadanie. Tony Sebastian zmierzył się z tym, a najlepszą oceną efektów tego jest wypowiedź Andrea Bocellego podczas jednego z wywiadów.

"Toby Sebastian to świetny i utalentowany artysta. Spotkałem go na planie i oboje byliśmy ciekawi i rozbawieni surrealistycznymi okolicznościami naszego spotkania. Jestem pewien, że mógł on wczuć się w moją sytuację bardzo dobrze, zagłębiając się w postać i zauważając jej niuanse, co sprawiło, że był bardzo wiarygodny. To powiedzieli mi moi przyjaciele, którzy znają mnie od dzieciństwa." - Andrea Bocelli w wywiadzie dla forbes.com

Pochwała od artysty, który jest inspiracją do stworzenia głównej postaci w filmie, to ogromne wyróżnienie dla aktora odtwarzającego tę rolę. Toby Sebastian musiał się dobrze przygotować do niej, co podkreśla w wielu wywiadach. Pytany o to, co najbardziej pomogło mu w tym procesie, odpowiadał wprost - pobyt w domu Andrea Bocellego i towarzyszenie mu w ciągu dnia. Chociaż sam przyznaje, przed przyjazdem do domu muzyka był bardzo zestresowany, to dzięki temu niezwykłemu doświadczeniu mógł bardzo dobrze wczuć się w swoją postać i przybliżyć widzom, jaki naprawdę jest Andrea Bocelli.

"Najlepszą rzeczą było spędzenie czasu z nim w Toskanii, gdzie mieszka. To było nieocenione. Moja rola nie byłaby tak dobra bez spędzenia czasu z nim i obserwowania go." - Toby Sebastian o pobycie w domu Andrea Bocellego w wywiadzie dla lrmonline.com

To niezwykłe doświadczenie umożliwiło Toby'emu Sebastianowi stworzenie wiarygodnej postaci i bliższe poznanie tego niezwykłego artysty.

"On wyszedł ponad kręcenie filmu. Był bardzo gościnny i spokojny. Zapewnił mnie, że wszystko będzie dobrze, objął mnie i zaakceptował. Jest niewiarygodnie wyjątkową osobą. Jest bardzo silny i hojny. To było cudowne doświadczenie." - Toby Sebastian o Andrea Bocellim w wywiadzie dla worldfilmgeek.com

muzyka_ciszy_forum_filmow_niezwyczajnych_4

Andrea Bocelli

Urodził się 22 września 1958 roku w toskańskiej miejscowości Lajatico. Tuż po urodzeniu odkryto, że jest chory - cierpiał na postępującą jaskrę, która znacznie ograniczała jego wzrok. W wieku 12 lat stracił go zupełnie po wylewie krwi do mózgu, co nastąpiło po wypadku w czasie uprawiania sportu. Jednak to nie przeszkodziło mu w realizowaniu kolejnych celów.

"Utrata wzroku nie wpłynęła na moje skoncentrowanie się na muzyce. Moja pasja do muzyki już wtedy była, więc błędem byłoby nadanie zbyt dużego znaczenia mojej ślepocie"
Andrea Bocelli

Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie w Pizie i przez pewien czas pracował jako obrońca z urzędu. Niedługo później postanowił oddać się swojej prawdziwej pasji jaką była muzyka.

Od najmłodszych lat podziwiał wielkich muzyków i marzył, aby stać się jednym z nich. Jego największym idolem był Franco Corelli, który został również jego nauczycielem. Szybko dostrzegł w swoim uczniu ogromny potencjał i pomógł mu spełnić marzenia.

"Od zawsze wiedziałem, że zostałem stworzony do śpiewania, już od kiedy byłem dzieckiem."

Andrea Bocelli

Przełomem dla kariery Bocellego był rok 1992, kiedy został zaproszony przez słynnego włoskiego muzyka rockowego - Zucchero, aby zaśpiewał z nim podczas prób do występu z wielkim Luciano Pavarottim. Dzięki temu, niedługo później Pavarotti usłyszał głos młodego śpiewaka. Wkrótce Andrea Bocelli wystąpił u boku Zucchero, a następnie Pavarottiego. Po występie w najważniejszym włoskim festiwalu muzycznym w San Remo, jego kariera nabrała niezwykłego tempa.

Od ponad 20 lat, Andrea Bocelli zachwyca swoim głosem pełnym pasji i porusza miliony słuchaczy na całym świecie. Jest przykładem dla wielu osób, żeby nie poddawać się w dążeniu do realizacji swoich marzeń.

"To, na czym najbardziej mi zależy i co mam nadzieję osiągnąć, to specjalna więź ze słuchaczami. Chciałbym poruszyć ich tak jak mnie w dzieciństwie poruszyli moi ulubieni wykonawcy, którzy dotarli do mojego serca. Sprawili, że mogłem płakać i marzyć."
Andrea Bocelli
muzyka_ciszy_forum_filmow_niezwyczajnych_2

Muzyka

Co sprawia, że odgrywa tak ważną rolę w życiu człowieka?

Towarzyszy nam każdego dnia, w różnych momentach. Sięgamy po nią, kiedy jesteśmy radośni i kiedy jesteśmy smutni, kiedy nic innego nam nie pomaga i wydaje się, że to najlepsze rozwiązanie. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że jest tak ważnym elementem naszego życia. Muzyka to wyrażenie naszych emocji, to okazanie uczuć i reakcja na to, czego doświadczamy. Wzrusza i uszczęśliwia. Przywołuje wspomnienia i dodaje skrzydeł. Co sprawia, że odgrywa tak wielką rolę w naszym życiu?

Wielu naukowców podjęło się zadania, żeby naukowo wyjaśnić zagadnienie co sprawia, że muzyka jest tak ważna. Jednym z nich była doktor Valerie Salimpoor z Rotman Research Institute w Toronto. Jej badania dotyczyły reakcji poszczególnych części mózgu na dźwięki i tego jak reagowały na poszczególne partie muzyczne. Dzięki temu doświadczeniu mogła m.in. stwierdzić czy dana piosenka spodobała się słuchaczowi, jeszcze zanim usłyszała jego opinię. Na tej podstawie, możemy wywnioskować, że przeprowadzone badania neurologiczne pokazują, że to jaką rolę w życiu człowieka odgrywa muzyka, jest uwarunkowane przez jego naturę.

"Muzyka sprawia, że człowiek marzy. Kiedy marzy, marzy o czymś dobrym, czymś pięknym. I kiedy marzy, zawsze marzy o sobie lepszym niż jest."
Andrea Bocelli

Dzięki rozwojowi nauki możemy wytłumaczyć wiele procesów. Jednak to nie wystarczy, aby wyjaśnić istotę roli muzyki w życiu człowieka. Dzieje się tak, ponieważ działa na emocje, odczucia i zmysły - wszystko to co jest nienamacalne. Prawdopodobnie to właśnie sprawia, że muzyka znaczy dla nas tak wiele. Jest nieuchwytna, porusza ludzi, a jej różnorodność pozwala dotrzeć do wszystkich. Dla każdego jest czymś innym, na każdego wpływa w inny sposób. Jej natura sprawia, że potrzeba muzyki w życiu człowieka jest tak duża.

"Nawet w najpiękniejszej muzyce są momenty ciszy, które są po to, abyśmy mogli doświadczyć jak duże znaczenie ma cisza."
Andrea Bocelli

muzyka_ciszy_forum_filmow_niezwyczajnych_poster

Tytuł oryginalny: LA MUSICA DEL SILENZIO

Tytuł polski: MUZYKA CISZY

Czas: 115 MIN

Gatunek: BIOGRAFICZNY, DRAMAT

Reżyser: MICHAEL RADFORD

Scenariusz: MICHAEL RADFORD, ANNA PAVIGNANO

Muzyka: GABRIELE ROBERTO

Obsada: TOBY SEBASTIAN, ANTONIO BANDERAS, JORDI MOLLA,

CZAS: 115MIN, PAL, 16/9, DŹWIĘK 2.0 STEREO, NAPISY: POLSKIE , LEKTOR: POLSKI.

Zobacz również:

film Film fabularny wydarzenia Warszawa