Cerkwie, Święte Źródła, Cudowne Ikony i Piękno Drewna (Podlasie Mniej Znane cz.2)

17 Lipca 2021, 07:00-21:30 (Sobota)

Warszawa (parking przed PKiN od strony Kinoteki),

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
  Rezerwacja
już niedostępne 145,00 zł -

Zbiórka uczestników 17.07.2021 roku (w sobotę) o godzinie 7.00 na parkingu przed Pałacem Kultury i Nauki od strony Kinoteki. Planowany powrót około godziny 21.30

Ruszamy na ukochane Podlasie idąc mniej utartą ścieżką, która doprowadzi nas do Świętego Miejsca w Kożanach, odwiedzimy cudowne źródła w Kuraszewie i na uroczysku Krynoczka.


ŚWIĘTE MIEJSCE (k. KOŻAN) - pierwszym punktem naszej podlaskiej wędrówki będzie kaplica na Świętym Miejscu. Tu opowiemy o historii kaplicy Kazańskiej Ikony Matki Bożej wybudowanej w miejscu, w którym dwóm pastuszkom ukazał się jaśniejący obraz Matki Bożej.


WOJSZKI - "wieś jak z bajki". Miejscowość leżąca na szlaku "Drewno i Sacrum" zachowanym układem tzw. "ulicówki" i unikalną drewnianą zabudową z licznymi zdobieniami (nadokienniki etc.). Tu opowiemy o tradycyjnej zabudowie drewnianej na Podlasiu.


PLOSKI - wizyta w niebiańskiej (po remoncie 😊) cerkwi pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego która jesienią 2020 stała się miejscem licznych pielgrzymek, które zmierzały do Plosek w związku z cudem mirotoczenia ikony Matki Bożej.


KURASZEWO - tu w otoczeniu wotywnych krzyży przy cerkwi pw. św. Braci Machabeuszy opowiemy o historii cudownego źródła. Sięgniemy daleko w przeszłość, by odszukać symboliczne znaczenia źródeł.


HAJNÓWKA - jej początki ściśle związane są z położeniem na skraju Puszczy Białowieskiej. W miasteczku słynącym m.in. z festiwalu muzyki cerkiewnej odwiedzimy sobór pw. św. Trójcy. Bryła zaprojektowana przez. Prof. Aleksandra Grygorowicza najpewniej przy współudziale prof. Jerzego Nowosielskiego, przesycona jest znaczeniem symbolicznym. Hajnowski sobór utrzymany jest w stylu neomodernizmu, tak o jego bryle wypowiedział się autor projektu: "Marzyłem, żeby zrobić coś, co będzie niepretensjonalne, szczere w wypowiedzi, ale jednocześnie dostosowane do funkcji liturgicznej i użytkowej".


TRADYCYJNY OBIAD Z KUCHNIĄ PODLASIA (płatny dodatkowo 35 zł/uczestnik)


KRYNOCZKA - uroczysko zwane dawniej Miedne położone w Puszczy Białowieskiej. Według lokalnej tradycji pasterze pasący owce zobaczyli wokół jednego z drzew opodal źródła niezwykłą jasność, po czym na rozłożystym dębię pojawiła się ikona, a spod korzeni drzewa wybiło źródło z cudowną wodą. Ikonę podobno przeniesiono do wsi Lipny. W 1848 roku na pobliskiej polanie wzniesiono Cerkiew pw. Braci Męczenników Machabejskich. Dawniej w okolicach krynicy można było zobaczyć pozostawione przez chorych kule będące świadectwem uzdrowień, dziś możemy zobaczyć "chusteczki", którymi po zanurzeniu w wodzie obmywane są chore części ciała.

Wyjazd prowadzi Adrian Pogorzelski. 


TERMIN: 17.07.2021

WYJAZD ZOSTANIE ZORGANIZOWANY PRZY MINIMUM 25 UCZESTNIKACH. 

W przypadku niewystraczającej ilości uczestników lub dodatkowych obostrzeń w związku z pandemią COVID-19 wpłacone środki zostaną zwrócone do 5 dni roboczych.


CENA: 145 zł/uczestnik

CENA ZAWIERA: transport prywatnym busem (klimatyzacja, DVD), opiekę pilota/przewodnika na całej trasie, ubezpieczenia NNW (Signal Iduna), opłaty drogowe, parkingowe.

CENA NIE ZAWIERA: kosztu ofiar w odwiedzanych świątyniach (10 zł/uczestnik), ewentualnych kosztów obiadu (35 zł/uczestnik).



Ważne informacje:

- zajmowanie miejsc w busie odbywa się na podstawie kolejności zakupu biletów

- wpłata oznacza akceptację Ogólnych Warunków Umowy WawaGra (OWU WawaGra) oraz Ogólnych Warunków Ubezpieczenia NNW (OWU SIGNAL IDUNA NNW KRAJ) dostępne pod linkiem: https://wawagra.waw.pl/2020/03/16/ogolne-warunki-u... oraz dodatkowy regulamin obowiązujący uczestników w czasie trwania wycieczki (przedstawiony powyżej)

- zgodnie z Ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku Art. 5 ust. 2 do niniejszej usługi turystycznej nie stosuje się przepisów Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku.

- podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.

- po zakończeniu realizacji usługi firma WawaGra nie przetwarza Państwa danych ani nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów.

- dane zbierane są poprzez Platformę Biletową "Evenea" przestrzegającą zasad polityki ochrony prywatności:

https://evenea.pl/polityka-prywatnosci


Serdecznie zapraszam!

Adrian Pogorzelski tel. 511 630 598 lub mail: [email protected]

Wpis do Centralnego Rejestru Organizatorów Turystycznych Woj. Mazowieckiego nr 1694 (WawaGra Adrian Pogorzelski ul. Andriollego 16 lok. 14, 05-400 Otwock) 

Zobacz również:

kultura i sztuka