Cerkwie, Święte Źródła, Cudowne Ikony i Piękno Drewna (Podlasie Mniej Znane cz.2)
17 Lipca 2021, 07:00-21:30 (Sobota)
Warszawa (parking przed PKiN od strony Kinoteki),

Zbiórka uczestników 17.07.2021 roku (w sobotę) o godzinie 7.00 na parkingu przed Pałacem Kultury i Nauki od strony Kinoteki. Planowany powrót około godziny 21.30
Ruszamy na ukochane Podlasie idąc mniej utartą ścieżką, która doprowadzi nas do Świętego Miejsca w Kożanach, odwiedzimy cudowne źródła w Kuraszewie i na uroczysku Krynoczka.
ŚWIĘTE MIEJSCE (k. KOŻAN) - pierwszym punktem naszej podlaskiej wędrówki będzie kaplica na Świętym Miejscu. Tu opowiemy o historii kaplicy Kazańskiej Ikony Matki Bożej wybudowanej w miejscu, w którym dwóm pastuszkom ukazał się jaśniejący obraz Matki Bożej.
WOJSZKI - "wieś jak z bajki". Miejscowość leżąca na szlaku "Drewno i Sacrum" zachowanym układem tzw. "ulicówki" i unikalną drewnianą zabudową z licznymi zdobieniami (nadokienniki etc.). Tu opowiemy o tradycyjnej zabudowie drewnianej na Podlasiu.
PLOSKI - wizyta w niebiańskiej (po remoncie 😊) cerkwi pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego która jesienią 2020 stała się miejscem licznych pielgrzymek, które zmierzały do Plosek w związku z cudem mirotoczenia ikony Matki Bożej.
KURASZEWO - tu w otoczeniu wotywnych krzyży przy cerkwi pw. św. Braci Machabeuszy opowiemy o historii cudownego źródła. Sięgniemy daleko w przeszłość, by odszukać symboliczne znaczenia źródeł.
HAJNÓWKA - jej początki ściśle związane są z położeniem na skraju Puszczy Białowieskiej. W miasteczku słynącym m.in. z festiwalu muzyki cerkiewnej odwiedzimy sobór pw. św. Trójcy. Bryła zaprojektowana przez. Prof. Aleksandra Grygorowicza najpewniej przy współudziale prof. Jerzego Nowosielskiego, przesycona jest znaczeniem symbolicznym. Hajnowski sobór utrzymany jest w stylu neomodernizmu, tak o jego bryle wypowiedział się autor projektu: "Marzyłem, żeby zrobić coś, co będzie niepretensjonalne, szczere w wypowiedzi, ale jednocześnie dostosowane do funkcji liturgicznej i użytkowej".
TRADYCYJNY OBIAD Z KUCHNIĄ PODLASIA (płatny dodatkowo 35 zł/uczestnik)
KRYNOCZKA - uroczysko zwane dawniej Miedne położone w Puszczy Białowieskiej. Według lokalnej tradycji pasterze pasący owce zobaczyli wokół jednego z drzew opodal źródła niezwykłą jasność, po czym na rozłożystym dębię pojawiła się ikona, a spod korzeni drzewa wybiło źródło z cudowną wodą. Ikonę podobno przeniesiono do wsi Lipny. W 1848 roku na pobliskiej polanie wzniesiono Cerkiew pw. Braci Męczenników Machabejskich. Dawniej w okolicach krynicy można było zobaczyć pozostawione przez chorych kule będące świadectwem uzdrowień, dziś możemy zobaczyć "chusteczki", którymi po zanurzeniu w wodzie obmywane są chore części ciała.
Wyjazd prowadzi Adrian Pogorzelski.
TERMIN: 17.07.2021
WYJAZD ZOSTANIE ZORGANIZOWANY PRZY MINIMUM 25 UCZESTNIKACH.
W przypadku niewystraczającej ilości uczestników lub dodatkowych obostrzeń w związku z pandemią COVID-19 wpłacone środki zostaną zwrócone do 5 dni roboczych.
CENA: 145 zł/uczestnik
CENA ZAWIERA: transport prywatnym busem (klimatyzacja, DVD), opiekę pilota/przewodnika na całej trasie, ubezpieczenia NNW (Signal Iduna), opłaty drogowe, parkingowe.
CENA NIE ZAWIERA: kosztu ofiar w odwiedzanych świątyniach (10 zł/uczestnik), ewentualnych kosztów obiadu (35 zł/uczestnik).
Ważne informacje:
- zajmowanie miejsc w busie odbywa się na podstawie kolejności zakupu biletów
- wpłata oznacza akceptację Ogólnych Warunków Umowy WawaGra (OWU WawaGra) oraz Ogólnych Warunków Ubezpieczenia NNW (OWU SIGNAL IDUNA NNW KRAJ) dostępne pod linkiem: https://wawagra.waw.pl/2020/03/16/ogolne-warunki-u... oraz dodatkowy regulamin obowiązujący uczestników w czasie trwania wycieczki (przedstawiony powyżej)
- zgodnie z Ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku Art. 5 ust. 2 do niniejszej usługi turystycznej nie stosuje się przepisów Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 24 listopada 2017 roku.
- podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.
- po zakończeniu realizacji usługi firma WawaGra nie przetwarza Państwa danych ani nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów.
- dane zbierane są poprzez Platformę Biletową "Evenea" przestrzegającą zasad polityki ochrony prywatności:
https://evenea.pl/polityka-prywatnosci
Serdecznie zapraszam!
Adrian Pogorzelski tel. 511 630 598 lub mail: [email protected]
Wpis do Centralnego Rejestru Organizatorów Turystycznych Woj. Mazowieckiego nr 1694 (WawaGra Adrian Pogorzelski ul. Andriollego 16 lok. 14, 05-400 Otwock)