To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
  E-bilet (stream koncertu odbędzie się na FB Instytutu Kultury Miejskiej)

dostępnych: 289

już niedostępne 20,00 zł -

NAVI BAND. Koncert białoruskiego zespołu w ramach akcji "Nie bądźmy obojętni"

8 października, godz. 19.00, Klub Drizzly Grizzly, ul. Elektryków 1

NaviBand to zespół dobrze znany i bardzo lubiany na Białorusi. Założyła go para muzyków, Artem Łukjanenko i Ksenia Żuk. Gatunkowo twórczość duetu określa się jako indie-pop i folk-rock - artyści inspirują się białoruską muzyką i tradycją ludową. 8 października w Gdańsku miński zespół NaviBand zagra koncert akustyczny, podczas którego usłyszymy utwory będące głosem trwających na Białorusi protestów.


Jedną z misji zespołu jest popularyzacja języka białoruskiego, który od 26 lat jest celowo marginalizowany przez władze. Artem i Ksenia to jedni z niewielu artystów, którzy używają w swojej twórczości ojczystego języka. Nie jest to oczywistym wyborem w kraju, gdzie od dekady funkcjonuje tzw. czarna lista muzyków, którzy tworzą w języku białoruskim i wypowiadają się przeciwko prezydentowi. W 2017 roku NaviBand był oficjalnym przedstawicielem Białorusi na Konkursie Piosenki Eurowizji - podczas swojego występu w Kijowie zespół wykonał piosenkę w języku białoruskim, co zdarzyło się po raz pierwszy w historii udziału państwa w tym konkursie. Występ zapewnił grupie szacunek białoruskiej publiczności i uznanie wśród ukraińskich słuchaczy.


Naviband jest wyjątkowym zespołem dla Białorusinów. Muzycy bardzo szybko zdobyli sympatię szerokiej publiczności - na ich koncertach spotykali się słuchacze o różnych poglądach, byli wśród nich opozycjoniści, osoby neutralne wobec władzy, jak i ci, którzy uważali, że w przedłużającej się prezydenturze Łukaszenki nie ma nic złego. Sfałszowane wyniki wyborów i niezwykłe okrucieństwo białoruskich służb mundurowych w ostatnich tygodniach zatarły podziały między Białorusinami. Artem i Ksenia stanęli po stronie walczącego o wolność narodu i dołączyli do grona artystów, których twórczość stała się głosem protestów. Teraz muzycy są w Polsce, gdzie mogą na nowo opowiadać swoją historię i dzielić się doświadczeniem bez obaw o własne bezpieczeństwo i wolność.


Przez 7 lat istnienia muzycy NaviBand wydali 5 albumów studyjnych oraz wielokrotnie występowali w Polsce (Halfway Festival, Basowiszcza, Jesień Bardów), Czechach, na Łotwie, Ukrainie oraz w innych krajach Europy. W 2019 roku razem z Grzegorzem Hyżym śpiewali na Europejskim Stadionie Kultury, a jako wybitni przedstawiciele Białorusi wielokrotnie brali udział w festiwalach białoruskiej diaspory.


Nie bądźmy obojętni wobec niesprawiedliwości, która dzieje się na Białorusi, wspierajmy białoruskich artystów, podtrzymujmy ducha walki i działajmy na rzecz popularyzacji pięknego języka białoruskiego - taka jest myśl przewodnia koncertu, który odbędzie się na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej i rozpocznie cykl wydarzeń, mających na celu wsparcie Białorusinów i Białorusinek w tym trudnym czasie.


Dochód z biletów zostanie przekazany rodzinom, które zmuszone zostały do ucieczki z Białorusi i obecnie znajdują się w obozie dla uchodźców na terenie Polski.

Zobacz również:

koncerty Koncert Muzyka Muzyka alternatywna POP wydarzenia Gdańsk