To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
  Bilet normalny / miejsca siedzące nienumerowane

dostępnych: 51

już niedostępne 15,00 zł -
  Bilet normalny limitowany / miejsca siedzące nienumerowane

dostępnych: 0

Wyprzedane 15,00 zł Wyprzedane
  Bilet dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny / miejsca siedzące nienumerowane

dostępnych: 10

już niedostępne 13,00 zł -

"NĘDZARZ I MADAME" - droga duchowego wzrostu Brata Alberta w marcowym cyklu Forum Filmów Nie-Zwyczajnych. Spotkanie filmowe tradycyjnie poprowadzi o. dr Marek Kotyński CSsR, filmoznawca, teolog duchowości oraz wykładowca AKW. Zapraszamy!

"Nędzarz i madame"

Ukazuje artystyczną i duchową drogę polskiego powstańca styczniowego, artysty-malarza oraz dobroczyńcy ubogich - Adama Chmielowskiego. Po latach burzliwej młodości postanawia on porzucić swoje dotychczasowe życie, a świat poznaje go, jako Brata Alberta.

fot.-jakub-grabowskifundacja-lux-veritatis-7

Buntownicza natura oraz niezgoda na zło i cierpienie sprawiają, że ucieka fortelem z carskiej niewoli ukryty w trumnie. Po osiągnięciu sławy porzuca sztukę, aby służyć ludziom. Jego tragiczny los wieńczy załamanie, wydalenie z zakonu jezuitów oraz zamknięcie w zakładzie dla umysłowo chorych. Wkrótce jednak odrodził się i powrócił, jako Brat Albert - przyszły święty. Filmową historię jego życia dopełniają losy sławnych przyjaciół i artystów - Heleny Modrzejewskiej i Józefa Chełmońskiego.

fot.-jakub-grabowskifundacja-lux-veritatis-5

Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Witold Ludwig, twórca filmu "Zerwany kłos". W rolach Adama Chmielowskiego i Brata Alberta występują Piotr Zajączkowski ("Żeby nie było śladów", "Żużel", "Zerwany kłos") i Krzysztof Wakuliński ("Skorumpowani", "Wielka wsypa", "Ucieczka z kina Wolność"). Partnerują im m.in.: Magdalena Michalik ("Zerwany kłos"), Tomasz Błasiak ("Układ") oraz Mariusz Saniternik ("Republika Dzieci"). Paweł Tchórzelski ("Zerwany kłos"), Lech Dyblik ("Sonata"), Radosław Pazura ("Mecenas Porada"), Jarosław Gajewski ("Kamerdyner") oraz Witold Bieliński ("Syberiada polska"). Film wyprodukowała Fundacja Lux Veritatis.

Losy Chmielowskiego zawierają ogromny potencjał inscenizacyjny i dramaturgiczny: posępne lasy powstańcze, barwne oraz rojne salony i teatry, zatęchłe podwórza bezdomnych, mistyczny klasztor, dojmujący zakład psychiatryczny oraz epicka przyroda - na tym tle film niesie uniwersalne przesłanie o wielkich walorach humanistycznych i etycznych, takich jak afirmacja wolności, czy prometeizm. Losy Chmielowskiego są tematem oryginalnym i nowatorskim, niewyczerpanym dotąd, ani w kulturze wysokiej, ani popularnej. Biografia Chmielowskiego par excellence nie była dotąd podejmowana przez rodzimą kinematografię. Filmowe i teatralne adaptacje: "Brata naszego Boga" zamykały się w obrębie dramatu Wojtyły, nie dotykając biografii Chmielowskiego - Witold Ludwig.

fot.-jakub-grabowskifundacja-lux-veritatis-10

Muzycznym dopełnieniem filmu jest utwór "Wciąż pytasz czemu" w wykonaniu Andrzeja Lamperta, solisty Opery w Gratz w Austrii. Autorem muzyki jest Jakub Lubowicz. Witold Ludwig napisał słowa piosenki i wyreżyserował teledysk.

Nedzarz-i-madame-plakat-715x1030

Informujemy, że wydarzenie realizowane jest zgodnie z obowiązującymi ograniczeniami, nakazami i zakazami w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, aktualne na dzień wydarzenia).

Zobacz również:

film Film fabularny wydarzenia Warszawa