Szkolenie: Spotkanie z drugą osobą - spotkaniem z samym sobą
15 Maja 2025, 09:00-17:00 (Czwartek)

Serdecznie zapraszamy na szkolenie: "Spotkanie z drugą osobą - spotkaniem z samym sobą", prowadzone przez profesjonalistkę z zakresu komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC) - Aleksandrę Krasnostawską
Zastanawiałeś się kiedyś, jak budować relacje, być responsywnym partnerem w rozmowie i skutecznie wspierać osoby ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi (ZPK)? Jeśli tak - to szkolenie jest właśnie dla Ciebie!
Podczas 8-godzinnego szkolenia zgłębisz teoretyczne podstawy komunikacji wspomagającej i alternatywnej (AAC), weźmiesz udział w praktycznych warsztatach prowadzonych przez ekspertkę. Będziesz miał okazję do poprzyglądania się swojemu wzorcowi komunikacyjnemu, zainspirujesz się ukazywanymi przez prowadzącą indywidualnymi systemami komunikacyjnym, analizując materiały filmowe oraz zdobywając umiejętności bazowe do wspierania osób o złożonych potrzebach komunikacyjnych.
Czego się nauczysz?
✔ Poznasz założenia teorii komunikacji podstawowej (schemat udanych interakcji - intersubiektywność, inicjatywa i przyjęcie) metodologicznie zaczerpnięta z metody Wideotreningu (VIT) w komunikacji, która będzie zaproszeniem do warsztatu do wglądu i analizę własnego wzorca komunikowania się.
✔ Dowiesz się jak budować komunikacyjne relacje?
✔ Nauczysz się jak wspomagać przekaz swoich komunikatów?
✔ Zrozumiesz co oznacza być responsywnym partnerem komunikacyjnym
✔ Weźmiesz udział w warsztacie pracy z ciałem
✔ Zrozumiesz rolę partnera komunikacyjnego - postawa, umiejętności (analizowanie na filmach działań partnera)
✔ Dowiesz się od czego zacząć? - praca na zasobach, aranżowanie sytuacji komunikacyjnych w oparciu o model aktywny Teorii skutecznej komunikacji oraz zasad udanych interakcji, zaczerpniętych z metody Wideotreningu (VIT)
Dla kogo jest to szkolenie?
📌 Rodziców/opiekunów dzieci, młodzieży i dorosłych osób w spektrum autyzmu oraz osób z niepełnosprawnościami
📌 Nauczycieli, pedagogów, terapeutów i innych specjalistów pracujących z osobami ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi
📢 Ważna informacja! Pierwszeństwo do udziału w projekcie mają rodzice i opiekunowie osób w spektrum autyzmu oraz z niepełnosprawnościami z Gdyni.
W dalszej kolejności zapraszamy nauczycieli, pedagogów, profesjonalistów pracujących z osobami o złożonych potrzebach w komunikowaniu się (ZPK) z gdyńskich placówek.
Dlaczego warto?
✅ Zdobędziesz wiedzę i narzędzia, które od razu wykorzystasz w codziennym życiu i pracy zawodowej
✅ Zwiększysz swoje kompetencje w zakresie AAC i wspierania osób ze złożonymi potrzebami w komunikowaniu się (ZPK)
✅ Zyskasz możliwość wymiany doświadczeń z innymi Uczestnikami i ekspertką
✅ Przyczynisz się do budowania bardziej otwartego i inkluzyjnego społeczeństwa
Harmonogram szkolenia:
🕘9:00 - Rozpoczęcie, sprawy organizacyjne, O uważności i dostrzeganiu inicjatyw
☕ 10:30 - Przerwa
🕘10:45 - Postrzeganie siebie - postrzeganie innych - warsztat
☕ 12:15 - Przerwa
🕘13:00 - Interakcje budujące relacje
☕ 14:30 - Przerwa
🕘14:45 - Strategie wspomagające porozumiewanie się
🕘16:45 - Podsumowanie
🏁17:00 - Zakończenie szkolenia
📌 Koszt uczestnictwa: 50,00 zł
📌 Warunki udziału: Złożenie kwestionariusza Uczestnika projektu oraz załączenie odpowiednich dokumentów (orzeczenie o niepełnosprawności dziecka lub zaświadczenie o zatrudnieniu w zawodzie związanym z edukacją/terapią osób z niepełnosprawnościami).
Szkolenie realizowane będzie w ramach Projektu: "Edukacja drogą do aktywizacji" współfinansowanego ze środków Gdyńskiego Centrum Zdrowa.
Aleksandra Krasnostawska
Doświadczona neurologopedka, pedagożka specjalna oraz terapeutka AAC. Jest także wykładowczynią akademicką, której praktyka zawodowa skupia się na wspieraniu osób o ZPK. Specjalizuje się w budowaniu, opracowywaniu i rozwijaniu indywidualnych systemów komunikacyjnych dla użytkowników AAC, dostosowanych do ich unikalnych potrzeb. Koordynuje działania z zakresu AAC w Zespole Niepublicznych Placówek Oświatowych przy PSONI w Gdańsku. Jest autorką artykułów naukowych i specjalistycznych, dotyczących komunikacyjnych potrzeb osób ze złożonymi trudnościami w porozumiewaniu się. Jej podejście do pracy z rodzinami i podopiecznymi opiera się na metodach komunikacji bez przemocy (NVC), wsparciu skoncentrowanym na osobie oraz podejściu skoncentrowanym na rozwiązaniach (PTSR).
Miejsce
ul Polska 1, Gdynia