To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Pokaz
już niedostępne -

Droga wojownika zaczyna się od walki. Wikingowie doskonale o tym wiedzią. By udowodnić swoją wartość, nie raz muszą chwytać za miecze, topory i włócznie... a walki bywają zacięte, o czym będzie można się przekonać już w niedzielę na Placu Grunwaldzkim w Gdyni.  

Wikingowie to urodzeni wojownicy. Kochali bezpośrednie starcia. Sprawnie władali bronią. Walczyli włócznią, mieczem i toporem, sporadycznie używali też łuku. Gdy ruszali do ataku, wstępowała w nich nadludzka złość. W stosunku do swojego przeciwnika byli bardzo zacięci. Walczyli do końca i nigdy nie uciekali z pola bitwy. 

W atmosferę, jaka panowała wówczas na polu bitwy, przeniesie nas grupa rekonstrukcyjna Nordelag. Przygotujcie się na dużą dawkę emocji. 

- Walki nie są inscenizowane, a starcia odbywają się przy użyciu replik wczesnośredniowiecznego oręża. Miecze, topory i włócznie nie są ostre, mimo tego mogą być niebezpiecznym narzędziem w rękach niedoświadczonego wojownika - wyjaśnia Nordelag. 


* * *

O PROWADZĄCYCH


Nordelag - grupa rekonstruktorów odtwarzająca barwne życie ludów zamieszkujących obszar brzegów Morza Bałtyckiego w okresie X i pierwszej połowy XI wieku. Większość należących do Nordelagu ludzi mieszka w Trójmieście i okolicach. Część członków aktualnie przebywa w Toruniu, Warszawie, Sztokholmie oraz Londynie. Głównym celem grupy jest jak najwierniejsza rekonstrukcja życia Słowian i ludów skandynawskich oraz ich sąsiadów, połączona z dobrą zabawą. Grupa odtwarza walki przy użyciu wczesnośredniowiecznej broni, dawne rzemiosło, a także niektóre aspekty życia kulturalnego oraz duchowego. Drużyna zrzeszona jest w międzynarodowej organizacji "Jomsvikings" (Jomsborgelag). Jest to największa tego typu organizacja na świecie.


O FESTIWALU


Nordic Talking Festival to interdyscyplinarny festiwal adresowany do wszystkich miłośników Północy. W ramach festiwalu odbywają się koncerty, warsztaty, wystawy, pokazy oraz prelekcje. Gośćmi festiwalu są eksperci w tematyce nordyckiej - artyści oraz wykładowcy z Polski i Skandynawii.


W ramach tegorocznej, 5 edycji Festiwalu chcemy pochylić się nad historią, folklorem i dziedzictwem kulturowym krajów nordyckich. Będziemy podążać śladami wikingów, poznawać zwyczaje ludności tubylczej, zamieszkującej północne rubieże Europy oraz odkrywać tajemnice bohaterów i wielkich rodów Północy opisywanych przez islandzkich skaldów. Przyjrzymy się strojom ludowym, zatańczymy norweską polkę, nauczymy się czytania run, poznamy sagi z wyspy lodu i ognia.

Spotkajmy się 28 i 29 maja w Gdyni!

Pełny program Festiwalu znajdziesz na naszej stronie www.nordic-talking.pl


* * *

Organizatorami wydarzenia są Miasto Gdynia oraz Fundacja Art of Freedom, a partnerem głównym Fundusze Norweskie i Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.


Fundusze Norweskie i EOG to forma bezzwrotnej pomocy finansowej, jaką Islandia, Liechtenstein i Norwegia przyznają 15 państwom członkowskim UE, zyskując w zamian dostęp do rynku wewnętrznego UE, mimo ze nie są jej członkami. Głównym celem Funduszy Norweskich i EOG jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem. Wartość wsparcia dotychczas przyznanego Polsce wynosi blisko 2 mld euro. Środki przeznaczone są m.in. na: badania naukowe, edukację, kulturę, zdrowie, środowisko, przedsiębiorczość, rozwój lokalny, dialog społeczny.

* * *

Partnerzy

Partner Główny: Fundusze Norweskie i EOG, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Partnerzy: Uniwersytet Śląski Centrum Badań Nordystycznych i Staroislandzkich, Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni, Trolltunga - kursy norweskiego, Dalarna - kursy szwedzkiego, Skandynawistyczne Koło Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego

Patroni honorowi:

Ambasada Królestwa Norwegii, Ambasada Królestwa Szwecji, Ambasada Królestwa Danii, Ambasada Finlandii, Konsulat Honorowy Islandii, Konsulat Honorowy Szwecji, Polsko-Szwedzka Izba Handlowa.

Partnerzy medialni:

TVP KULTURA, WP.PL, TROJMIASTO.PL, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, mojanorwegia, jezykowasilka, dziejesiewnorwegi.pl, Prestiż Trójmiasto, Zew Północy

Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Gdynia