Nordic Talking Festival 5 | Spacer śladami Szwedów | Spacer miejski
29 Maja 2022, 16:00-17:00 (Niedziela)

Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile Gdynia ma wspólnego ze Szwecją? Wybierz się z nami na spacer po Gdyni śladami Szwedów i przekonaj się, jak blisko ciebie jest Północ! Przewodnikiem wycieczki jest Maciej Zborowski.
Plan spaceru
- Start: gdyński kościół marynarza szwedzkiego
- Idea powstawania kościołów dla marynarzy szwedzkich za granicami kraju
- Styl architektoniczny
- Najważniejsi pastorzy: Daniel Cederberg oraz Bo Johansson
- Dar Pomorza
- Internowanie żaglowca w Szwecji
- Molo południowe - aleja statków pasażerskich
- Upamiętnienie wizyty szwedzkiego wycieczkowca Birka Princess
- Bulwar Nadmorski
- Przed wojną i tuż po niej - nazywany Bulwarem Szwedzkim
- Szpital miejski
- Pomoc szwedzkiej inicjatywy Białych Autobusów w okresie powojennym z inicjatywy hrabiego Folke Bernadotte
- Publiczny terminal promowy
- Stąd od czerwca będą odpływać promy Stena Line do Karlskrony
- Port węglowy
- Ogromny niegdyś ruch rudowęglowców przywożących z północy Szwecji rudę żelaza, a zabierających z Polski węgiel
- Barak przy Jana z Kolna
- Jedna z placówek wolontariatu szwedzkiego w okresie powojennym
- Meta: gdyński kościół marynarza szwedzkiego
* * *
O PROWADZĄCYCH
Maciej Zborowski - absolwent dwóch kierunków humanistycznych na Uniwersytecie Gdańskim: filologii rosyjskiej oraz skandynawistyki. Posiada wieloletnie doświadczenie managerskie w międzynarodowej firmie zajmującej się transportem pasażerskim oraz towarowym między Polską a Skandynawią. Na niwie biznesowej specjalizuje się w tworzeniu i wdrażaniu produktu. Prelegent na licznych spotkaniach branżowych i forach gospodarczych w Polsce i Szwecji. Autor dwóch książek popularyzujących Szwecję: Na Północ - Szwecja znana i nieznana (wyd. Bezdroża 2015) oraz Nie taka Szwecja lagom - 20 mitów o sąsiedzie z Północy (wyd. Editio 2019). Biegle włada angielskim, rosyjskim i szwedzkim. Prywatnie miłośnik podróży na Północ oraz na Wschód, obserwator życia społeczno-politycznego regionu nordyckiego oraz krajów byłego ZSRR. Obecnie dziekan Wydziału Społeczno-Humanistycznego Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku i Gdyni.
* * *
O FESTIWALU
Nordic Talking Festival to interdyscyplinarny festiwal adresowany do wszystkich miłośników Północy. W ramach festiwalu odbywają się koncerty, warsztaty, wystawy, pokazy oraz prelekcje. Gośćmi festiwalu są eksperci w tematyce nordyckiej - artyści oraz wykładowcy z Polski i Skandynawii.
W ramach tegorocznej, 5 edycji Festiwalu chcemy pochylić się nad historią, folklorem i dziedzictwem kulturowym krajów nordyckich. Będziemy podążać śladami wikingów, poznawać zwyczaje ludności tubylczej, zamieszkującej północne rubieże Europy oraz odkrywać tajemnice bohaterów i wielkich rodów Północy opisywanych przez islandzkich skaldów. Przyjrzymy się strojom ludowym, zatańczymy norweską polkę, nauczymy się czytania run, poznamy sagi z wyspy lodu i ognia.
Spotkajmy się 28 i 29 maja w Gdyni!
Pełny program Festiwalu znajdziesz na naszej stronie www.nordic-talking.pl
* * *
Organizatorami wydarzenia są Miasto Gdynia oraz Fundacja Art of Freedom, a partnerem głównym Fundusze Norweskie i Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Fundusze Norweskie i EOG to forma bezzwrotnej pomocy finansowej, jaką Islandia, Liechtenstein i Norwegia przyznają 15 państwom członkowskim UE, zyskując w zamian dostęp do rynku wewnętrznego UE, mimo ze nie są jej członkami. Głównym celem Funduszy Norweskich i EOG jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem. Wartość wsparcia dotychczas przyznanego Polsce wynosi blisko 2 mld euro. Środki przeznaczone są m.in. na: badania naukowe, edukację, kulturę, zdrowie, środowisko, przedsiębiorczość, rozwój lokalny, dialog społeczny.
* * *
Partnerzy
Partner Główny: Fundusze Norweskie i EOG, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Partnerzy: Uniwersytet Śląski Centrum Badań Nordystycznych i Staroislandzkich, Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni, Trolltunga - kursy norweskiego, Dalarna - kursy szwedzkiego, Skandynawistyczne Koło Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego
Patroni honorowi:
Ambasada Królestwa Norwegii, Ambasada Królestwa Szwecji, Ambasada Królestwa Danii, Ambasada Finlandii, Konsulat Honorowy Islandii, Konsulat Honorowy Szwecji, Polsko-Szwedzka Izba Handlowa.
Partnerzy medialni:
TVP KULTURA, WP.PL, TROJMIASTO.PL, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, mojanorwegia, jezykowasilka, dziejesiewnorwegi.pl, Prestiż Trójmiasto, Zew Północy
Miejsce
Plac Grunwaldzki 1, Gdynia