To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  bezpłatne wejście
już niedostępne -

CZY RÓWNO TO ZAWSZE DOBRZE? UDZIAŁ I REPREZENTACJA KOBIET W MEDIACH W KRAJACH NORDYCKICH

Obecnie na świecie jest wiele organizacji, które monitorują różne aspekty reprezentacji kobiet w mediach. W internecie można znaleźć wiele raportów na ten temat: The Celluloid Ceiling o reprezentacji kobiet w produkcji filmowej, Global Media Monitoring Project - o reprezentacji kobiet w mediach informacyjnych, czy The Representation Project, w ramach którego przygotowywane są raporty dotyczące na przykład kobiet w reklamach podczas meczu o Super Bowl. W badaniach międzynarodowych kraje nordyckie zwykle są na szczytach rankingów: na przykład w szwedzkich mediach informacyjnych aż 77% osób prezentujących to kobiety. Ale czy dużo albo równo zawsze oznacza dobrze? W wykładzie poruszone zostanie wiele aspektów równości i reprezentacji kobiet w różnorodnych mediach nordyckich: od informacji po serial.

Prowadząca: 

Maja Chacińska - doktor habilitowany w dziedzinie mediach i komunikacji społecznej. Profesor Uniwersytetu Gdańskiego od wielu lat związana z Instytutem Skandynawistyki i Fennistyki. Obecnie w swojej pracy dydaktycznej i naukowej zajmuje się szeroko pojętymi mediami w krajach nordyckich. Entuzjastka skandynawskiej telewizji, w szczególności programów dla dzieci i seriali. Autorka publikacji o edukacyjnej roli skandynawskich mediów publicznych. Wielbicielka królików (ma dwa) i butów (ma dużo).


__________

O NORDIC TALKING FESTIVAL

Tematem przewodnim szóstej edycji jest "Kobieta" w kontekście historycznym i współczesnym. Wystąpienia zaproszonych gości zostaną ujęte w blokach tematycznych: Kobieta w sztuce, Kobieta w historii i folklorze, Kobieta w społeczeństwie, Kobieta w nauce i literaturze. Chcieliśmy w ten sposób pokazać szeroki wymiar wybranego przez nas tematu, a także zachęcić do wymiany doświadczeń w tym zakresie i poszukać wątków wspólnych.

Oprócz spotkań, wykładów i dyskusji odbędą się warsztaty językowe z języka duńskiego, norweskiego i szwedzkiego, spotkania dla dzieci (poranek w sobotę i niedzielę), a także koncerty: piątek - Chór 441 "Song of the North" i w sobotę Lena Majewska z Janem Kłoczko "Humankind".

SPRAWDŹ PROGRAM FESTIWALU

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny - zachęcamy jednak do rezerwacja darmowych wejściówek na poszczególne wydarzenia w celu zagwarantowania sobie miejsca.

___________

Organizatorzy i partnerzy

Głównym organizatorem Festiwalu jest Fundacja LuxSfera, a Partnerem Głównym - Miasto Gdynia.

Współorganizatorzy i partnerzy wydarzenia: Konsulat Kultury | Gdyńskie Centrum Kultury, Trolltunga - szkoła języka norweskiego, Dalarna - szkoła języka szwedzkiego, Uniwersytet WSB Merito Gdynia i Centrum Badań Nordystycznych i Staroangielskich przy Uniwersytecie Śląskim.

Patroni medialni: Moja Norwegia, Dzieje się, Ice Story, KulTur, Razem Norge, Lady Business Club, Prestiż Magazyn Trójmiejski, Muzeum Herstorii Sztuki, Nordic Focus Festival, Polki na obczyźnie, Why Story, Zawsze Pomorze, Zew Północy, Zupełnie Inny Świat, Kolektyw Tłumaczy Literatury Fińskiej KIRJA, Iceland news Polska.

Patroni honorowi: Prezydent Miasta Gdyni, Ambasada Królestwa Norwegii, Ambasada Królestwa Danii, Ambasada Finlandii, Ambasada Islandii, Konsulat Honorowy Szwecji, Polsko-Szwedzka Izba Handlowa, Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza.

Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Gdynia