Zemsta Czerwonych Bucików - JANUSZ STOLARSKI, STOWARZYSZENIE TEATRALNE ANTRAKT, POZNAŃ (Nocne Teatralia Strachy)

11 Września 2020, 20:15 (Piątek)

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, Krosno Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Bilet na spektakl - bezpłatny
Wyprzedane Brak wolnych miejsc

20:15

Zemsta Czerwonych Bucików - Janusz Stolarski

Stowarzyszenie Teatralne ANTRAKT, Poznań /spektakl/

miejsce: Scena Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1


Reżyseria i wykonanie: Sławomir Michał Chwastowski, Janusz Stolarski

Obsada: Janusz Stolarski

Scenariusz: Philip Dimitri Galas

Tłumaczenie: Sławomir Michał Chwastowski

Oprawa plastyczna: Bohdan Cieślak

Światło: Renata Stolarska


Zmarły w 1986 roku w wieku 32 lat, Philips-Dimitri Galas - dramaturg, aktor, artysta cyrkowy i plastyk, był twórcą nowej formy scenicznej, którą sam nazwał "Avant-Vaudeville". Wyrosła ona z jego własnych doświadczeń nabytych podczas pracy w europejskich i amerykańskich teatrach, cyrkach i kabaretach.

Przykładem tej formy jest monodram "Zemsta Czerwonych Bucików". Jest to dramat muzyczny - przetłumaczony specjalnie dla Janusza Stolarskiego przez Sławomira Michała Chwastowskiego - choć nie powstał do niego żaden zapis nutowy. W utworze muzyką jest sam aktor, wypowiadany przez niego tekst i wykonywane czynności. Ze swobodą, dowcipem i ironią aktor przez godzinę opowiada nam historię artysty pracującego w amerykańskim show biznesie. Teraz pozostały mu jedynie niespełnione młodzieńcze ambicje i bezowocne oczekiwanie na wielki sukces. Przeszłość ciąży nad nim jak klątwa rzucona przez dziecięcą piosenkę o "Czerwonych Bucikach". Klątwa, od której wciąż, na nowo "każdej nocy" próbuje się uwolnić.

Polska prapremiera "Zemsty Czerwonych Bucików" (Teatr Polski w Poznaniu, 10.02.1995r.) była pierwszą prezentacją dzieła Galasa poza kontynentem amerykańskim.


Wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach 13. edycji Festiwalu Nocne Teatralia Strachy są bezpłatne. Jednak widzowie po każdym z nich będą mogli skorzystać z okazji do wsparcia działalności Festiwalu dowolną, wybraną przez siebie kwotą (PAY WHAT YOU WANT).

"Pay What You Want" to zasada polegająca na tym, że idąc do teatru płacimy wybraną przez nas sumę dopiero po zakończeniu przedstawienia. Za bilet widz płaci tyle, ile uzna za stosowne, w zależności od zasobności jego portfela i tego, jak podobało mu się przedstawienie.


Spektakl w ramach Festiwalu Sztuk Alternatywnych Nocne Teatralia Strachy

www.nocneteatralia.pl

Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Krosno