ODSŁUCH 02/2023 | Oskar Tomala

17 Lutego 2023, 20:00 (Piątek)

Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
  Odsłuch 02/2023
już niedostępne 10,00 zł -

Zapraszamy na ODSŁUCH 02/2023, podczas którego wysłuchamy Przed-Premierowo albumu pt. "Architecture Resonances I", Oskara Tomalii.

Pierwszym krokiem do napisania kompozycji z myślą o akustyce architektury był czerwcowy spacer (2021), który zaprowadził mnie pod mury przedwojennej Fabryki Cukru w Pruszczu Gdańskim.
Fakt że w plecaku miałem klarnet oraz rekorder Zoom'a dodał mi otuchy by znaleźć miejsce w którym mógłbym pomedytować z instrumentem.
W tamtym okresie byłem zafascynowany techniką oddechu cyrkulacyjnego i grania minimalistycznych struktur aż do wejścia w trans.
W na wpół legalny sposób znalazłem wymarzone miejsce 100X50m, w którym po kilku chwilach prób rozstawiłem rekorder i zacząłem nagrywać godzinną improwizację w odległości 10 metrów. Przestrzeń posiadał przepiękną, prawie kościelna akustykę, jednak najciekawszą obserwacją było to że na nagraniu uwieczniło się wiele "artefaktów" takich jak ptaki, odległe samochody, pociągi, owady i miasto.
Ta obserwacja dodała mi inspiracji do stworzenia pewnego zestawienia dwóch miejsc, dwóch różnych charakterów akustyki, dwóch miejsc w których człowiek utwierdza się przy istnieniu. Sakrum i Profanum, Duchowość i Praca, Kościół i Stocznia, Centrum Św. Jana i CUMY.
To te dwa miejsca, w których każdy jest w stanie odbiera ten przekaz.

Całe przedsięwzięcie potrzebowało czasu oraz odpowiedniego momentu na realizację.
To czego doświadczymy sonicznie podczas tego ODSŁUCHU w Gdańskiej Kolonii Artystów nie miało by miejsca gdyby nie tabun wspaniałych ludzi, którym oficjalnie będę dziękować podczas wydarzenia.

Ważnym szczegółem jest fakt iż odsłuch ten będzie Przed-Premierowym wysłuchaniem albumu, który ukaże się oficjalnie 23-go Lutego 2023 roku na kasecie, w limitowanej edycji 100 sztuk. Więcej informacji pod adresem: https://oskarjakobtomala.bandcamp.com
Podczas wydarzenia będzie możliwość zakupu pre-orderu kasety.

Na tą specjalna okazję album został zgrany z wersji cyfrowej na magnetofonową taśmę magnetyczną i zostanie jednorazowo odtworzony z odrestaurowanego przez Piotra Jachi magnetofonu Studer.

Projekt został dofinansowany z budżetu Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska 2022.

page1image653952

Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Gdańsk