To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Obiekt Niemożliwy w Krakowie - pokaz filmu Rem Koolhaas - Starchitekt (REM: Rem Koolhaas Documentary)
już niedostępne -

Projekcja filmu Rem Koolhaas - Starchitekt (REM: Rem Koolhaas Documentary) w ramach krakowskiej części obchodów 25-lecia miesięcznika "Architektura-murator" - wstęp wolny!

Słynny holenderski architekt, urbanista i teoretyk architektury Rem Koolhaas to jeden z największych i najbardziej oryginalnych talentów we współczesnej architekturze. Laureat Nagrody Pritzkera (2000) i Nagrody Miesa van Rohe (2005), profesor na Uniwersytecie Harvarda przez całe życie burzył zastany porządek prowokacyjnym myśleniem i projektami. Zaliczany do grona eksperymentatorów i dekonstruktywistów jest znany z niekonwencjonalnych pomysłów, nietuzinkowych realizacji i oryginalnych błyskotliwych teorii. Uważany za proroka nowej architektury doskonale wyczuwa wyzwania nowych czasów.

Do najbardziej znanych jego realizacji należą dom jednorodzinny w Bordeaux, Educatorium w Utrechcie, plan urbanistyczny i Grand Palais w Lille, muzeum w Rotterdamie, wieża telewizyjna w Pekinie, Casa da Música w Porto oraz słynna czytelnia publiczna w Seattle. Wszędzie odnaleźć można eklektyczne myślenie i niebanalny schemat oparty na dość swobodnej organizacji przestrzeni oraz funkcji budynków, co w efekcie prowadzi do nowatorskiej formy architektonicznej.

Film jest portretem tej nietuzinkowej osobowości widzianej oczami jego 36-letniego syna. Śledzimy jego zagraniczne podróże oraz wywiady z ludźmi, którzy korzystają z zaprojektowanych przez niego budynków. Poznajemy mieszkańców słynnej Villa dall'Ava w Paryżu, a także bezdomnych, dla których biblioteka publiczna w Seattle stała się domem. Reżyser filmuje 71-letniego ojca z bliska, choć nie przeprowadza z nim bezpośredniego wywiadu.

Z offu słyszymy jak Rem Koolhaas przedstawia pomysły i teorie dotyczące nie tylko architektury, lecz również piękna i funkcjonalności, sztuki i życia. Opowiada również o swoich projektach i ich oddziaływaniu na ludzi i otaczającą rzeczywistość. Przekonujemy się, że jest połączeniem wizjonera i praktyka, filozofa i pragmatyka, teoretyka i wieszcza, o którym żywo dyskutuje się na długo przed zrealizowaniem jakiegokolwiek projektu. Wzmocnione przez silnie oddziałująca ścieżkę dźwiękową wypowiedzi architekta tworzą obraz człowieka, dla którego architektura to coś więcej niż zawód czy powołanie - to całe jego życie.

▲Krakowska część obchodów 25-lecia miesięcznika "Architektura-murator"

W październiku w trzech polskich miastach pojawią się Obiekty Niemożliwe zaprojektowane przez przedstawicieli trzech pokoleń architektów: Dariusza Kozłowskiego w Krakowie, Przema Łukasika w Bytomiu i Jerzego Łątki we Wrocławiu.

//Dariusz Kozłowski profesor, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej w latach 2005-2012. Uhonorowany wieloma nagrodami za swoje odważne i rozpoznawalne projekty, m.in. Honorową Nagrodą SARP. Jego ważniejsze realizacje to m.in. Dom Alchemików, Wytwórnia kosmetyków HEAN i Droga Czterech Bram - Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenia XX Zmartwychwstańców w Krakowie. Ten ostatni uznawany za kwintesencję postmodernizmu w najlepszym architektonicznym wydaniu.

Zobacz również:

kultura i sztuka Film wydarzenia Kraków