To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  10.12.2023 (niedziela) - 13:00 - Papierosy uratowały im życie. Mali żydowscy sprzedawcy papierosów czasu okupacji.
już niedostępne -

Bardzo nam miło, że zainteresował/a się Pan/i spacerem "Papierosy uratowały im życie. Mali żydowscy sprzedawcy papierosów czasu okupacji". Spacer jest bezpłatny ale koniczna jest rejestracja.

Warszawski Przewodnik Arkadiusz Żołnierczyk opowie jedną z najbardziej niesamowitych - zapomnianych lub nieznanych - historii, jaka miała miejsce w czasie niemieckiej okupacji Warszawy podczas II wojny światowej.

To historia grupy żydowskich dzieci, które po wydostaniu się z warszawskiego getta handlowały papierosami i gazetami w dzielnicy niemieckiej. Dzieci, w zdecydowanej większości, przeżyły.

Podczas spaceru w rejonie placu Trzech Krzyży poznacie Państwo historię "papierosiarzy", grupy dzieci, uciekinierów z warszawskiego getta (najmłodszy miał 6 lat!!!), które potrafiły samodzielnie zorganizować się i przetrwać, sprzedając papierosy niemieckim żołnierzom, których na placu Trzech Krzyży nie brakowało.

Część "papierosiarzy" wzięła udział w powstaniu warszawskim. Większości żydowskich dzieci handlujących głównie papierosami przeżyło II wojnę światową i rozproszyło się po świecie.

Zapraszamy do wspólnego odkrywania mało znanego fragmentu warszawskiej historii, fragmentu tak niewiarygodnego, że trudno uwierzyć w jego prawdziwość. Jednak opowieść oparta jest na faktach i losach małych dzieci, pragnących za wszelką cenę przeżyć, na złość tym, którzy postanowili je zabić.

Podczas spaceru organizatorzy mogą robić zdjęcia dokumentujące spacer. Rejestrując się na wydarzenie wyraża Pan/i zgodę na wykorzystanie wizerunku do celów informacyjnych przez organizatorów.

Liczba miejsc ograniczona. Prawo uczestnictwa w spacerze mają w pierwszej kolejności osoby zapisane. W przypadku wolnych miejsc, za zgodą przewodnika, w spacerze mogą wziąć udział również osoby niezapisane.

Spacer trwa ok. 90 minut, a jego trasa ma długość ok. 1.5 km i jest dostępna dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Spotykamy się w niedzielę, 10 grudnia 2023, o godzinie 13:00 przy pomniku Charlesa de Gaulle'a stojącym przy rondzie, któremu generał patronuje.

Spacery finansowane są ze środków Urzędu Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.

Oprowadzać będzie przewodnik Biura Przewodnickiego *Arktour*.


Zobacz również:

inne wydarzenia Warszawa