To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  28.09.2023 (czwartek) - 17:30 - Papierosy uratowały im życie. Mali żydowscy sprzedawcy papierosów czasu okupacji.
już niedostępne -

Bardzo nam miło, że zainteresował/a się Pan/i spacerem "Papierosy uratowały im życie. Mali żydowscy sprzedawcy papierosów czasu okupacji". Spacer jest bezpłatny ale koniczna jest rejestracja.

Warszawski Przewodnik Arkadiusz Żołnierczyk opowie jedną z najbardziej niesamowitych - zapomnianych lub nieznanych - historii, jaka miała miejsce w czasie niemieckiej okupacji Warszawy podczas II wojny światowej.

To historia grupy żydowskich dzieci, które po wydostaniu się z warszawskiego getta handlowały papierosami i gazetami w dzielnicy niemieckiej. Dzieci, w zdecydowanej większości, przeżyły.

Podczas spaceru w rejonie placu Trzech Krzyży poznacie Państwo historię "papierosiarzy", grupy dzieci, uciekinierów z warszawskiego getta (najmłodszy miał 6 lat!!!), które potrafiły samodzielnie zorganizować się i przetrwać, sprzedając papierosy niemieckim żołnierzom, których na placu Trzech Krzyży nie brakowało.

Część "papierosiarzy" wzięła udział w powstaniu warszawskim. Większości żydowskich dzieci handlujących głównie papierosami przeżyło II wojnę światową i rozproszyło się po świecie.

Zapraszamy do wspólnego odkrywania mało znanego fragmentu warszawskiej historii, fragmentu tak niewiarygodnego, że trudno uwierzyć w jego prawdziwość. Jednak opowieść oparta jest na faktach i losach małych dzieci, pragnących za wszelką cenę przeżyć, na złość tym, którzy postanowili je zabić.

Podczas spaceru organizatorzy mogą robić zdjęcia dokumentujące spacer. Rejestrując się na wydarzenie wyraża Pan/i zgodę na wykorzystanie wizerunku do celów informacyjnych przez organizatorów.

Liczba miejsc ograniczona. Prawo uczestnictwa w spacerze mają w pierwszej kolejności osoby zapisane. W przypadku wolnych miejsc, za zgodą przewodnika, w spacerze mogą wziąć udział również osoby niezapisane.

Spacery są finansowane przez Urząd Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy; zostały objęte patronatem honorowym Ambasady Izraela w Polsce.

Spacer trwa ok. 90 minut, a jego trasa ma długość ok. 1.5 km i jest dostępna dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Spotykamy się w czwartek, 28 wrześnie 2023, o godzinie 17:30 przy pomniku Charlesa de Gaulle'a stojącym przy rondzie, któremu generał patronuje.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja "Życie żydowskie".

Spacery finansowane są ze środków Urzędu Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.

Oprowadzać będzie przewodnik Biura Przewodnickiego *Arktour*.

Organizacji wydarzenia patronuje Ambasada Izraela w Warszawie.


Zobacz również:

inne wydarzenia Warszawa