Wieczór Paschalny 2016

1 kwietnia 2016, 18:00 (piątek)

Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
Bilet wymaga opłacenia 45 zł przy wejściu na wydarzenie Dorosły lub młodzież powyżej 13 lat - płatność na miejscu 45 zł

Bilet wymaga opłacenia 45 zł przy wejściu na wydarzenie

Wyprzedane Brak wolnych miejsc
Bilet bezpłatny Dziecko do lat 13-tu

Bilet bezpłatny

Wyprzedane Brak wolnych miejsc

I spożyli Paschę Izraelici (...) oraz wszyscy, którzy od nieczystości narodów tego kraju odwrócili się ku nim, by szukać Pana, Boga Izraela. (Ezd 6, 21)
Wielu przed Paschą udawało się z tej okolicy do Jerozolimy, aby się oczyścić. (J 11, 55)


"WIECZÓR PASCHALNY 2016"

Zapraszamy na kolację sederową organizowaną przez chrześcijan w Warszawie. Uroczystość odbędzie się 1.04.2016 (piątek) w siedzibie Społeczności Chrześcijańskiej Północ przy ul. Elektronowej 10. Przewodniczyć i wprowadzać w charakter święta Paschy będzie mesjański lider Jeff Friedman z Filadelfii, USA. Impreza ma charakter biesiadny i jest przeznaczona zarówno dla osób indywidualnych jak i całych rodzin. Wieczór paschalny (hebr. Pesach) jest organizowany według ściśle określonego porządku od 3500 lat. Porządek to po hebrajsku Seder, dlatego też święto to często nazywa się wieczorem sederowym.

Kolacja sederowa jest spożywana przez Żydów co rok na pamiątkę wyprowadzenia narodu Izraela z niewoli egipskiej. Jest to ten sam uroczysty posiłek, który spożywał Jezus z uczniami w czasie Ostatniej Wieczerzy. Wieczór sederowy jest centralnym wydarzeniem tak dla judaizmu, jak i chrześcijaństwa. Jest to święto pełne radości, śpiewu i tańca - radości z wyzwolenia i ze Zmartwychwstania, w którym udział ma każdy wyznawca Jezusa Chrystusa! Ten radosny charakter Paschy chcemy przypomnieć w czasie sederu.

Jeff Friedman jest Żydem mesjańskim, który - tak jak Apostołowie i pierwsi chrześcijanie 2000 lat temu - zachowuje tradycje judaizmu wierząc jednocześnie w Jezusa jako Mesjasza. W 1990 roku Jeff i jego rodzina zostali posłani jako misjonarze do wyznawców judaizmu w USA. W Filadelfii założyli kongregację, którą rozwijali przez następne 16 lat. Nauczali również w wielu Kościołach na temat narodu Izraela i judaistycznych korzeni chrześcijaństwa.

W 2009 roku, Friedmanowie otrzymali wezwanie do służby na rzecz społeczności Żydów na świecie. W ostatnich latach nieśli pomoc humanitarną, medyczną i duchową w takich krajach, jak Niemcy, Polska, Ukraina, Białoruś, Mołdawia, Etiopia, Turcja, Izrael. Głosili wykłady i nauczania w Warszawskim Seminarium Teologicznym oraz w Kijowskim Seminarium Teologicznym. Dzięki ich posłudze, wielu wyznawców judaizmu uwierzyło w Mesjasza Jeszua, istniejące kongregacje mesjańskie zostały umocnione, zostało też założonych wiele nowych. W ostatnim czasie Friedmanowie powołali do życia organizację Children of Jacob, która pozwoli jeszcze skuteczniej dotrzeć z Ewangelią do Żydów na całym świecie.

W trakcie spotkania Jeff wyjaśni symbolikę sederu jako celebracji żydowskiego święta Paschy, jej znaczenie dla chrześcijan i związek z chrześcijańskim świętem Wielkanocy. Zespół Jarmuła Band z Krakowa poprowadzi nas w śpiewie żydowskich pieśni sederowych. Będziemy też mogli skosztować tradycyjnych potraw. Spotkanie ma charakter międzywyznaniowy i rodzinny. Zapraszamy zarówno chrześcijan, którzy chcą lepiej poznać korzenie swojej wiary, jak i osoby niewierzące lub poszukujące, które chciałyby spojrzeć na chrześcijaństwo z innej, szerszej, perspektywy. Szczególnie gorąco zapraszamy rodziny z dziećmi.

Ta forma kolacji sederowych organizowanych przez chrześcijan w Polsce została zapoczątkowana u franciszkanów w Krakowie w 2007 roku i z roku na rok rozszerza się na kolejne miasta. Do Warszawy trafiła po raz pierwszy w 2011 roku i od tego czasu jest organizowana corocznie, w różnych miejscach (podziemia kościoła pokamedulskiego na Bielanach, ul. Dewajtis; Dobre Miejsce, Katolickie Centrum Kultury, ul. Dewajtis; Społeczność Chrześcijańska Północ, ul. Jagiellońska; Społeczność Chrześcijańska Północ, ul. Elektronowa; Gimnazjum 114, ul. Malownicza) i przy współudziale różnych lokalnych wspólnot chrześcijańskich. W tym roku po raz drugi głównym organizatorem jest chrześcijańska fundacja Z Myślą o Tobie

Udział w spotkaniu jest odpłatny dla osób dorosłych i młodzieży. Wymagana jest rejestracja poprzez formularz zamieszczony powyżej.

Koordynatorzy: Marek Górski, Krzysztof Muszyński, Cezary Sobociński, Paweł Tański.
Patronat: ks. prof. Józef Naumowicz, UKSW.

Pytania prosimy kierować na adres: info [at] zmyslaotobie.org (Cezary Sobociński).
W przypadku jakichkolwiek problemów lub pytań dot. rejestracji: mwojnars [at] ns.onet.pl (Marcin Wojnarski).

Polecamy relację z jednego z krakowskich sederów:Z A P R A S Z A M Y !!!

    
(zdjęcie profilowe: Bible and Lord's cup and bread, John Snyder, CC BY-SA 3.0)

Zobacz również:

szkolenia Chrześcijaństwo Kościół Muzyka kościelna Religia wydarzenia Warszawa