Pasja i biznes jak skutecznie sprzedawać rzemiosło i rękodzieło?

10 Grudnia 2024, 09:00 (Wtorek)

Plus Jeden Poznań, Poznań Zobacz na mapie

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Pasja i biznes - jak skutecznie sprzedawać rzemiosło?
10 Grudnia 2024, 08:00

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu: Pasja i biznes - jak skutecznie sprzedawać rzemiosło?


Współczesny rynek stawia przed rzemieślnikami liczne wyzwania. Tradycyjni i tzw. "nowi rzemieślnicy", a także twórcy i designerzy wciąż poszukują nowych rozwiązań dla swojej niszowej działalności, a także dróg do sprzedaży swoich usług.

Jak współcześnie sprzedawać rzemiosło, rękodzieło i dziedzictwo kultury w sposób atrakcyjny dla współczesnego odbiorcy?

Odpowiedzi na te pytania udzielą przedstawicielki Stowarzyszenia Serfenta, które od lat z powodzeniem zajmuje się sprzedażą rzemiosła plecionkarskiego i szerzej dziedzictwa kultury zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej.


Dla kogo jest spotkanie?

Spotkanie jest skierowane do osób związanych z rzemiosłem, rękodziełem, twórczością artystyczną oraz tych, którzy chcą wprowadzać swoje pasje na nowoczesne ścieżki biznesowe.


Dlaczego warto wziąć udział?

Jeśli zajmujesz się rzemiosłem, twórczością artystyczną lub interesuje Cię, jak tradycyjne umiejętności mogą funkcjonować na współczesnym rynku - to wydarzenie jest dla Ciebie. 

Spotkanie pokaże, jak połączyć pasję z biznesem, wykorzystując potencjał dziedzictwa kultury.

Zapraszamy do wspólnej refleksji nad przyszłością rzemiosła w nowoczesnym świecie.


Termin i miejsce:

10 grudnia 2024 r.

Adres: Plus Jeden, ul. Za Bramką 1, Poznań

Sala jest przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami


Zapisy: 

obowiązują odrębne rejestracje na prelekcje i warsztat


PROGRAM SPOTKANIA


Opisy poszczególnych wystąpień:

9:00-9:15 Prezentacja 

ZAUŁEK RZEMIOSŁA - POZNAŃSKI PROGRAM PROMOCJI I WSPARCIA RZEMIOSŁ UNIKATOWYCH

Przedstawiciel Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa przedstawi główne założenia i cele projektu oraz korzyści wynikające z uczestnictwa w programie.

9:15-10:00 Prelekcja

JAK NOWOCZEŚNIE SPRZEDAWAĆ DZIEDZICTWO KULTURY W POLSCE I NA ŚWIECIE - MODEL REWITALIZACJI RZEMIOSŁA

Prelegentka: Łucja Cieślar

Stowarzyszenie Serfenta zdobywa międzynarodowe nagrody za łączenie tradycyjnych wartości z nowoczesnym rynkiem. Skąd się wziął i jak działa model biznesowy, który pozwala sprzedawać usługi związane z dziedzictwem kultury na całym świecie? Jak Serfenta przeszła drogę ekonomizacji od NGO do działalności gospodarczej? Jak badać i jak słuchać, aby znajdować nowoczesne rozwiązania? Zapraszamy na prezentację 16 lat doświadczeń pracy z rzemiosłem i dziedzictwem kultury. Zaprezentujemy Model Rewitalizacji Rzemiosła jako przykład innowacji społecznej.

Łucja Cieślar - Współzarządza Serfentą, która od 16 lat pracuje z dziedzictwem kultury, a szczególnie z rzemiosłem plecionkarskim. Jest współautorką modelu biznesowego "Innowacyjny Model Rewitalizacji Rzemiosła", którego celem jest utrzymanie ciągłości umiejętności rzemieślniczych, ich uwspółcześnianie oraz - co najważniejsze - urynkawianie. Udostępnia, upowszechnia i promuje niematerialne dziedzictwo kultury na całym świecie. Uważa, że doświadczenie rzemiosła powinno być dostępne dla wszystkich.


10:15-11:00 prelekcja

AUTORSKI MODEL SPRZEDAŻY RZEMIOSŁA SERFENTY W PRAKTYCE: CRAFT EXPERIENCE

Prelegentka: Paulina Adamska

Jak współcześnie sprzedawać rzemiosło i dziedzictwo kultury w sposób atrakcyjny dla współczesnego odbiorcy? Stowarzyszenie Serfenta ma w tym wiele lat praktyki - sprzedaje doświadczenie rzemiosła plecionkarskiego w Polsce i na całym świecie. Podczas prezentacji zaprezentujemy korzyści dla współczesnych odbiorców, które są zawarte w naszym niematerialnym dziedzictwie kultury. Pokażemy jak atrakcyjnie opowiadać o tradycji i rzemiośle w dzisiejszym, szybkim świecie. Jak edukować i budować świadomość konsumentów. Zaprezentujemy, jakie niuanse zawarte w autorskim programie Serfenty sprawiają, że odnosi on sukces na całym świecie - między innymi w tym roku zdobył nagrodę Europa Nostra.

Paulina Adamska - Liderka Stowarzyszenia Serfenta, prowadzi je w kierunku, w którym łączy dziedzictwo kultury z ludzkimi potrzebami i zrównoważonym biznesem. Jest ekspertką ds kontaktów zagranicznych i sprzedaży dziedzictwa kultury w Polsce i zagranicą, a także koordynatorką projektów i procesów w Serfencie. Wzorcowe praktyki oraz silny fokus na zrównoważony biznes - to jej klucz do sukcesu. Antropolożka kultury, badaczka i instruktorka rękodzieła artystycznego, rozpoczynała od badań rzemiosła plecionkarskiego w Polsce, teraz reprezentuje Niematerialne Dziedzictwo Kultury w UNESCO i na całym świecie. Jest współautorką Modelu Biznesowego "Innovation Model of Craft Revitalisation", w którym umiejętnie łączy swoje doświadczenie etnograficzne i sprzedażowe.


11:30-12:15 prelekcja

BUDOWANIE STRATEGII CEN PRODUKTU RZEMIEŚLNICZEGO

Prelegentka: Urszula Szwed

Doradczyni biznesowa opowie jak wycenić swoją pracę, tak aby nie stracić. Przekaże konkretne wskazówki jak dobrze wycenić produkt rzemieślniczy i na co zwrócić uwagę, kiedy jest się twórcą/ rzemieślnikiem. Opowie na podstawie swojego doświadczenia, jak realizować pasję i biznes jednocześnie, z uwzględnieniem specyfiki współczesnego rynku.

Urszula Szwed - Doradczyni biznesowa specjalizująca się w odpowiedzialnym biznesie. Ekspertka w zakresie budowania produktów i usług (silnych na rynku), opartych na niematerialnym dziedzictwie kultury i zasobach artystycznych. Specjalistka w zakresie procesów ekonomizacji III sektora. Praktyczka zarządzania innowacyjnymi produktami i usługami w warunkach rynkowych. Od wielu lat doradza Serfencie w procesie pełnej ekonomizacji, współautorka modelu biznesowego. Miłośniczka Excela.


12:45-13:45 Warsztat: Przedsiębiorczość w rzemiośle, czyli jak dobrze policzyć cenę produktu rzemieślniczego

Trenerki: Paulina Adamska i Łucja Cieślar

OBOWIĄZUJĄ ODRĘBNE ZAPISY

Liczba miejsc na warsztatach: 15 uczestników

•Elementy ceny produktu rzemieślniczego na przykładzie produktu plecionkarskiego
•Wartość rzemieślniczej pracy ręcznej i odpowiednie obliczenie nakładu pracy
•Niepoliczone (niewidoczne) godziny pracy
•Jak wysoka może być marża?

Na te i inne pytania, pojawiające się wokół wartości pracy i wyceny produktu rzemieślniczego odpowiemy sobie podczas popołudniowego warsztatu. Zapraszamy osoby, które nie boją się liczyć i myśleć analitycznie o procesach na styku wartości i rynku.


Stowarzyszenie Serfenta od 16 lat działa w zakresie nowoczesnego i biznesowego podejścia do pracy z rzemiosłem plecionkarskim. Tworzące organizację ekspertki, Paulina Adamska i Łucja Cieślar zaprojektowały (wspólnie z doradczynią biznesową Urszulą Szwed) autorski Model Biznesowy "Innowacyjny Model Rewitalizacji Rzemiosła", dzięki któremu zarabiają na swoje działania. Udostępniają, upowszechniają i zarządzają wiedzą o dziedzictwie kultury. Organizują warsztaty i wydarzenia merytoryczne, prowadzą wykłady o styku antropologii kulturowej, rzemiosła i rynku; umożliwiają doświadczenie rzemiosła każdemu. Uczą tych, którzy przekazują wiedzę i umiejętności innym. Serfenta to jedna z trzech polskich organizacji akredytowanych przez UNESCO. Otrzymała nagrodę EUROPA NOSTRA 2024 w kategorii edukacja, która jest nazywana Oskarem dziedzictwa kultury. Zdobyła międzynarodową nagrodę w Korei Południowej JIAPICH 2022 za promocję niematerialnego dziedzictwa kultury z silnym fokusem na zrównoważony biznes. Znalazła się też w finale nagrody New European Bauhaus 2023 z projektem "Innovation Model of Craft Revitalisation".


Organizatorzy: Miasto Poznań, Stowarzyszenie Serfenta, Zaułek Rzemiosła

Projekt szkoleniowy jest dofinansowany ze środków budżetowych Urzędu Miasta Poznania przeznaczonych na realizację zadań publicznych.


W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu:

Iwona Witkowska

Poznań Biznes Partner

61 878 4785

[email protected]


Zapraszamy!


Zobacz również:

konferencje wydarzenia Poznań