Wsłuchaj się w opowieść, ilustrowaną pieśniami i legendami. Usłysz szepty dawnych mieszkańców Pogórza Przemyskiego, którzy opowiedzą Ci o swoich wierzeniach i lękach. Poznaj ich melodyjne historie dla, których tło stanowiła otaczająca ich natura i różnorodność tego regionu. Ta przyrodnicza, biologiczna ale i etniczna, na styku kultur Wschodu i Zachodu. Posłuchaj o tym jak kultura budziła się z natury. Niech Twój duch wejdzie w harmonię z wibracjami przodków i Puszczy Karpackiej.
Spotkanie "na pograniczach" o zachodzie słońca
Czeka Was wędrówka w przeszłość: do czasów, gdy tereny Pogórza tętniły wielokulturowym, barwnym (choć zwykle niekolorowym) życiem. Znajdziecie się bowiem na niezwykłym pograniczu - styku tradycji Wschodu i Zachodu, z wyraźnymi wpływami bliskiego Południa i z mocno odciśniętą pieczęcią kultury żydowskiej.
Pograniczność etniczna sprzyjała zachowaniu różnorodnych lokalnych idiomów - dzięki temu będziecie mieli okazję jeszcze w naszych czasach obcować z reliktami niematerialnej sfery dawnego świata.
Przewodnikami w tej wędrówce staną się przede wszystkim pieśni, które ocalały, zachowane do niedawna w pamięci mieszkańców tych stron. W pieśniach zaś pojęcie pogranicza zyska też inne, poza kulturowym, wymiary. Wiele z tych śpiewów łączyło się z "pogranicznymi" momentami Przejścia (Gody, wesele, pogrzeb…), inne traktowały o sytuacjach "(po)granicznych" w wymiarze osobistym, związanych z trudnymi ludzkimi doświadczeniami życiowymi.
Posłuchacie, a może i wspólnie zaśpiewacie m.in. archaiczną rusińską balladę o sierocie tułającej się po świecie, szukającej swojego miejsca na pograniczu życia i śmierci, jawy i marzenia. A oprócz pieśni towarzyszyć nam będą opowieści zasłyszane w okolicy - o dawnych obrzędach i zwyczajach, o ludziach "stąd", o nadprzyrodzonych wydarzeniach i zjawiskach bardzo mocno oddziałujących na ludzkie serca kiedyś. Bardzo możliwe, że poruszą nas także i dziś.
Waszym przewodnikiem przez pogranicza wielorakie będzie:
BARTOSZ GAŁĄZKA - niestrudzony wędrowiec, przemierzający polskie wsie i miasteczka w poszukiwaniu ginących pieśni. Badacz i znawca folkloru słowno-muzycznego z południowej i południowo-wschodniej Polski. Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Twórca i koordynator projektów dokumentujących i opisujących różnorodne zachowane przejawy kultury tradycyjnej. Autor wielu książek, artykułów oraz wydawnictw płytowych, których celem jest przede wszystkim ocalenie od zapomnienia autentycznych śpiewów tradycyjnych pochodzących z różnych stron Podkarpacia. Promotor rewitalizacji dawnych śpiewów wśród społeczności, z których się wywodzą. Pomysłodawca i realizator warsztatów, których uczestnicy poznają lokalne lub regionalne - "swoje" - pieśni, osadzone w niezbędnych do ich zrozumienia kontekstach wykonawczych. Juror przeglądów śpiewaczych m.in. organizowanych dla zespołów działających na ziemiach Pogranicza Nadsańskiego… i badacz-amator świata polskich motyli.
___
Karpacka inicjatywa lokalna finansowana ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 za pośrednictwem Stowarzyszenia "Pro Carpathia".