Oprowadzanie po Polu Mokotowskim

16 Czerwca 2024, 13:00 (Niedziela)

Pole Mokotowskie,

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Oprowadzanie po Polu Mokotowskim

dostępnych: 0

Wyprzedane Brak wolnych miejsc

Zapraszamy na kolejne oprowadzanie autorskie po obiektach nominowanych w 10. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy.

Tym razem wraz z pracownią WXCA wybierzemy się na Pole Mokotowskie.

Projekt rewitalizacji Pola Mokotowskiego został wybrany w konkursie realizacyjnym. Zwyciężyła koncepcja WXCA (projektowali m.in. plac Pięciu Rogów, Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli Warszawskiej). Przebudowano cały układ wodny.

Zniknęła ogromna niecka z betonu z lat 70. Nowy zbiornik to teraz całoroczny akwen z tarasami, miejscami wypoczynku. Ma charakter naturalny, składa się z dwóch stref: rekreacyjnej i regeneracyjnej z roślinnością, która podczyszcza wodę.

Przebudowane założenia wodne wykorzystujące deszczówkę oraz tereny po dawnej bazie MPO na tyłach Biblioteki Narodowej zapewniają teraz bioróżnorodność. Ogrody biocenotyczne to połączenie łąki kwietnej, ogrodu deszczowego i wysokiej zieleni. Do sypania górek i umocnienia brzegów założeń wodnych został użyty beton uzyskany ze skruszenia starej, betonowej niecki.

Miejsce spotkanie przy wejściu do parku na skrzyżowaniu ulicy Wawelskiej i al. Niepodległości.

O projekcie opowiedzą:

Aleksandra Wiktorko-Rakoczy - architektka krajobrazu, współwłaścicielka pracowni SZELEST. Projektantka przestrzeni publicznej, autorka i współautorka licznych projektów zagospodarowania terenu oraz analiz i waloryzacji zieleni w kontekście przyrodniczym i krajobrazowym. Entuzjastka projektowania partycypacyjnego.

Łukasz Szczepanowicz - Starszy architekt w WXCA, związany z pracownią od 2016 roku. Architekt z 18 letnim doświadczeniem zawodowym, które zdobywał w kraju i za granicą w uznanych międzynarodowych pracowniach projektowych przy realizacji budynków mieszkalnych, budynków biurowych, budynków użyteczności publicznej oraz założeń krajobrazowych na wszystkich etapach procesu projektowego oraz budowy. Współautor projektu Muzeum Historii Polski oraz projektu rewitalizacji parku Pole Mokotowskie. Laureat konkursów architektonicznych w tym między innymi pierwszej nagrody w konkursie na rewitalizację parku Pole Mokotowskie w Warszawie. Laureat stypendiów artystycznych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Adama Mickiewicza, m.st Warszawa i Białegostoku. Absolwent Wydziału Architektury i Urbanistyki Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.

Paweł Grodzicki - Partner w WXCA, z pracownią związany od 2010r. Wykładowca z tytułem Doktora na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Laureat wielu konkursów architektonicznych w Polsce i za granicą. W jego dorobku znajdują się pierwsze nagrody między innymi za koncepcję Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu, czy rewitalizację Pola Mokotowskiego w Warszawie. Współtworzył realizacje Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polski, które należą do Kompleksu Muzeów na cytadeli warszawskiej. Wspólnie z zespołem był nominowany do nagrody Miesa van der Rohe za projekt Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Wiedzę zdobywał również na Wydziale Architektury Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze w Danii. Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich, Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej, sędzia w Kolegium Sędziów Konkursowych SARP.

WXCA to zespół architektów/ek współtworzących interdyscyplinarną pracownię projektową działającą w obszarach architektury, urbanistyki i krajobrazu. Koncentruje się wokół realizacji wielofunkcyjnych obiektów użyteczności publicznej popularyzujących kulturę, naukę i sztukę oraz kształtujących świadomość ekologiczną. Polem szczególnego zainteresowania są transformacje obszarów o wysokiej wartości kulturowej i przyrodniczej oraz wyrażanie tożsamości instytucji i ducha danej społeczności poprzez architekturę, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Adresując wyzwania przyszłości, analizuje wpływ projektów na przyszłych odbiorców/czynie oraz ich odziaływanie w życiu publicznym. Efektem współpracy są liczne zdobyte nagrody w prestiżowych konkursach architektonicznych oraz nominacje do nagrody Miesa van der Rohe.

Zobacz również:

kultura i sztuka