To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Normalny
już niedostępne -

Miejskie Hale Targowe w Gdyni zapraszają na spotkania z  "Estetyką Nowoczesności - o odrodzeniu polskiego wzornictwa II poł. XX w."Atrakcje są częścią wydarzenia "Dnia Kreatywnego" (XIV edycja).

Czas: 25 lipca 2020 r., godz. 11:00 - 14:00

Miejsce: Wytwórnia Studniak, ul. Abrahama 25 (liczba miejsc ograniczona)

oraz

funpage Hal Targowych - strona główna

Udział bezpłatny!

Cykl Estetyki dedykowany jest obszernemu i niezwykle modnemu tematowi jakim są kolekcje i przedmioty codziennego użytku z przełomu lat 60-80. To również próba ukazania wartości sentymentalnej, historycznej i kolekcjonerskiej, w ścisłej relacji z procesem projektowym i wykonawczym tamtej epoki. 

"Estetyka Nowoczesności" zachęca miłośników 'stylu retro' do zapoznania się z ciekawą historią handlu na gdyńskich halach targowych, w tym oryginalnego asortymentu z przełomu lat 50-90. Miejskie Hale Targowe od ośmiu dekad stanowią ważne miejsce zakupów na mapie Polski. Szczególnie w okresie PRL obiekt był znany w całej Polsce jako enklawa, gdzie można zdobyć praktycznie każdy towar, w tym poszukiwane produkty importowane, praktycznie niedostępne w państwowym handlu detalicznym.


I. część - godz. 11:00 - 12:00

"Dizajn modernistyczny: ponad modami?"

Prelekcję poprowadzi dr Hubert Bilewicz z Uniwersytetu Gdańskiego, który postawi tezę o uniwersalizmie i ponadczasowości projektowania modernistycznego. Wspólnym mianownikiem jest symplifikacja formalna, czyli upraszczanie rozwiązań funkcjonalnych i projektowych oraz minimalizm wizualny - świadoma redukcja rozwiązań wyrazowych i materiałowych, a także dążenie do ponadczasowej i nieustannej nowoczesności nie poddającej się wpływom przemijających trendów czy krótkotrwałych mód.

II. część - godz. 12:00 - 14:00

"Przemijanie i powroty"- moda Re- dizajnu.

Autorski warsztat z Mirosławem Studniakiem. Spotkanie z aktywnym udziałem uczestników - ryzyko pobrudzenia. Na przykładzie historycznych i nie tylko elementów drewna pokażemy jak w prosty i przyjemny sposób ukazać piękno materiału ukrytego pod warstwą brudu i farby. Zajmiemy się wyeksponowaniem wszelkich walorów struktury, barwy, zapachu oraz dotyku. Zobaczymy jakie efekty można osiągnąć, stosując różnorodne materiały kryjące i barwiące. Zamiarem warsztatów będzie ocalenie zapomnianych i odrzuconych przedmiotów sentymentalnych ukazanie piękna i blasku, często w całkowicie innej formie i zastosowaniu.

Punktem partnerskim gdyńskich Hal Targowych jest Wytwórnia Studniak.

Prosimy zapoznać się z regulaminem: 

www.arg.gdynia.pl

#vintage #wzornictwo #design #art #sztuka #retro #dizajn #projektowanie #architecture #polishdesign #asp #furniture #kolekcjoner #artschool #modernizmgdynia #ilovemodernism #gdyńskimodernizm


Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Gdynia